Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 7 Guests are viewing this topic.

GDPR

#5385
Propunere alocare bugetara 2019 VO Radauti: 35.33 milioane lei.

Propunere alocare bugetara 2019 VO Suceava: 47.1 milioane lei.

Propunere alocare bugetara 2019 VO Barlad: 20 milioane lei.

Propunere alocare bugetara 2019 VO Tecuci: 17.23 milioane lei.

Propunere alocare bugetara 2019 VO Mihailesti: 23.11 milioane lei.

Propunere alocare bugetara 2019 VO Targu Jiu: 1.2 milioane lei.

Propunere alocare bugetara 2010 VO Timisoara Sud: 62.76 milioane lei.

Propunere alocare bugetara 2019 VO Alesd: 20 milioane lei.

Propunere alocare bugetara 2019 VO Stei: 40 milioane lei.

Propunere alocare bugetara 2019 VO Sacueni: 19.23 milioane lei.

Propunere alocare bugetara 2019 VO Satu Mare: 60 milioane lei.

Mai sunt fonduri alocate pentru VO Caracal (1.1 mil) si VO Carei (7.8 mil), probabil plati amanate de anul trecut. Si la VO Brasov e o alocatie de 1.76 mil, poate dau drumul in sfarsit la parcari?

La VO Targu Mures aloca doar 237 mii lei, iar la VO Medias doar credite de angajament.

Ionut

#5386
Am facut thread-uri dedicate pentru noile/vechile centuri pentru ca pe acest thread se vorbeste de prea multe proiecte si incepe sa devina o varza totala, nu se mai intelege mare lucru. Asa ca vedeti noile thread-uri dedicate pentru centuri in board-urile locale/regionale:

Thread-uri dedicate:

Centura Alesd
Centura Arad
Centura Babadag
Centura Barlad
Centura Bistrita
Centura Botosani
Centura Brasov
Centura Bucuresti (DNCB)
Centura Bucuresti (A0)
Centura Busteni
Centura Caracal
Centura Carei
Centura Metropolitana Cluj-Napoca
Centura Cogealac
Centura Comarnic
Centura Craiova
Centura Dej
Centura Floresti
Centura Galati
Centura Giurgiu
Centura Iasi
Centura Mangalia
Centura Medias
Centura Miercurea Ciuc
Centura Mihailesti
Centura Oradea
Centura Radauti
Centura Ramnicu Valcea
Centura Reghin
Centura Sacueni
Centura Satu Mare
Centura Sfantu Gheorghe
Centura Suceava
Centura Stei-Beius
Centura Targoviste
Centura Targu Jiu
Centura Targu Mures
Centura Tecuci
Centura Timisoara
Centura Turnu Magurele
Centura Vaslui
Centura Zalau

O sa mai mut din posturile de pe acest thread generic. Intre timp, puteti vorbi aici, pe thread-ul generic de centuri, despre cele care NU au inca thread dedicat. O sa mut ulterior.

NGC

@Ionut: Abia acum am vazut (noroc cu mesajul de deasupra) ca ai facut topic nou pentru VO Ramnicu Valcea. Muta te rog mesajul de mai sus in topicul respectiv.
Si inca ceva. Poti pune undeva mai central lista cu link-uri catre centuri? Eventual in primul mesaj din topicul centuri. Ar fi mai usor de mers la topicul unei anumite centuri decat sa cauti topicul in fiecare regiune in parte.

Ionut

Este pusa lista deja in primul post din thread. :)

Ionut

#5389
Update MAJOR centuri rutiere (ultimul era din noiembrie 2018)! Va rog frumos sa va uitati pe tabele si sa-mi spuneti daca sunt greseli sau chestii importante omise. De la ultimul update a trecut foarte mult timp si nu stiu daca am acoperit toate modificarile/stirile/noutatile asa cum trebuie. Merci!










tom_sawyer

^ Contract revizuire SF+PT+DTAC Centura Vaslui semnat

GDPR

Din agenda sedintei de Guvern de maine 30.05.2019: PROIECT DE HOTĂRÂRE privind suplimentarea pe anul 2019 a sumei prevăzute ca justă despăgubire aprobată prin Hotărârea Guvernului nr.620/2013 privind modificarea anexei nr.1 la Hotărârea Guvernului nr.1638/2004 pentru aprobarea indicatorilor tehnicoeconomici ai obiectivelor de investiţii "Varianta ocolitoare a oraşului Bacău, pe DN2 -etapa I", "Varianta ocolitoare a oraşului Braşov, pe DN 1", "Varianta ocolitoare a oraşului Mediaş, pe DN 14", "Varianta ocolitoare a oraşului Reghin, pe DN 16 şi DN 15″şi "Varianta ocolitoare a oraşului Târgu Mureş, pe DN 13 şi DN 15", precum şi declanşarea procedurilor de expropriere a imobilelor proprietate privată care constituie coridorul de expropriere al lucrării de utilitate publică "Varianta de ocolire Bacău", precum şi modificarea şi completarea anexei nr.3 la Hotărârea Guvernului nr.620/2013

GDPR


AkaManah

 Sens giratoriu pe șoseaua de centură pe șoseaua de centură barieră- Calea Drâmbarului. Soseaua de centura Alba Iulia. Acum se construiește giratoriul care, sper ca va fluidiza traficul și va reduce drastic numărul accidentelor.

dragos76

Fludizare (cel puțin pe sensul principal, adică deplasarea pe centura Alba) nu are cum să se facă. Un sens giratoriu clar duce la reduceri mari ale capacității de trafic. Uite de ex ce e și la giratoriul de la drumul spre Vinț, tot în zonă. Pentru cei care mergeau pe acest drum clar va fi o îmbunățățire, dar "suma totală" va fi mai mică decât cea existentă.

Acolo cel mai naturală soluție era o semaforizare a intersecției. Doar că e ceva mai complicat din cauza trecerii la nivel cu CF.

lalilieci

dragi colegi mai  stiutori  ca  mine
caut  centura  de ocolire a orasului  Sighisoara;  mi s-a spus ca la un moment  dat  era  cuprinsa in MPGT.
Am gasit  doar  Trans Regio proiect: Ardeal, TR31  pt  2021-23  care insa  conform hartii  trece  tot  prin
oras   ca si actualul  drum.
Ma poate ajuta  cineva?

TibiV

Cred ca este cea mai recenta postare despre VO Sighisoara... :(
Quote from: pentium10 on November 11, 2016, 03:49:26 PM
comunicare despre situatia din judetul Mures, Marius Pascan senator din MS mai spune pe Facebookul lui si:


Dar si intrebarea ta, si raspunsul meu vor fi mutate de Ionut la Centuri, unde le este locul...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

lalilieci

#5397
@ TibiV  multumesc  mult;  am  fost  si  pe centuri  intre  timp,  sunt o  gramada  dar  Sighisoara  nu apare.
Mica Elvetie  e uitata  ;  lumea in oras e disperata, toate tirurile  grele, traficul pt  Tg  Mures  si Sibiu, totul prin oras ,  e groaznic. A existat un proiect  de prin anii  80,  s-a tot  lalait  si toate incercarile  de a face  ceva pt oras  au dat  gres, nici  autostrada  , nici  centura de ocolire, sunt  deceptionati.  Exista  posibilitatea  de a  vedea  undeva  traseul pt VO  Sighisoara mentionat  in  adresa ?
Inca o data  multumesc  mult, e orasul  copilariei  mele.

cer  scuze lui  Ionut  ca nu am postat unde trebuie

pasadia

Daca îmi amintesc bine, traseul centurii pleca din DN13 de la est de Albești spre NV, traversa Târnava Mare la nord de Albești, se îndrepta spre lacul Rusu și apoi traversa culmea dealurilor indreptandu-se spre curba de la Hetiur.

Skynick

#5399
Recent s-a reabilitat si centura Tulcea, daca e de interes.
Legatura  de la S la V a beneficiat si de lucrari de structura si amenajare si are un standard bun. Legatura de la DN 22 la DN222 doar o asfaltare superficiala, peste dale de beton.