News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

[DJ] Centura Craiova

Started by perfidus, March 19, 2018, 10:31:46 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

perfidus

Similar, blocata la stadiul de intentie este si continuarea VO Craiova Sud, pe portiunea intre DN6 - DN55- DN56.
Ultima data cand s-a vorbit de ea se stia ca se lucra la proiect dar nu exista finantare.

QuoteCe se mai întâmplă cu cealaltă parte a Centurii de ocolire Craiova Sud?

CNADNR anunța la un moment dat că în proiectul extins de ocolire a orașului Craiova mai există un tronson de centură care ar trebui realizat. Acesta s-ar desprinde din DN 56 Craiova – Calafat în dreptul localității Braniște și ar traversa canalul colector al orașului și calea ferată Craiova – Calafat printr-un pasaj denivelat. Ar urma un aliniament în lungime de 3,2 km, după care varianta s-ar intersecta cu DN 55 Craiova – Bechet, unde ar forma din nou un sens giratoriu. Ulterior, centura ar traversa calea ferată București – Craiova – Timișoara, ajungând la actualul sens giratoriu de pe DN 6 Craiova – Caracal. Potrivit CNA­DNR, centura de ocolire Craiova – Varianta Sud DN 56 -DN 55 – DN6 ar avea 9,87 km lungime, ar costa 72,58 milioane de lei (fără TVA), sursa de finanțare fiind bugetul de stat. Compania preciza chiar că la acest proiect se cunoaște proiectantul (SC Irimat Cons) și consultantul (Asociere SC Irimat Cons & SC WSP Group SRL) și că se așteaptă finalizarea proiectului tehnic. Acest obiectiv a dispărut însă între timp de pe site-ul CNADNR și nu mai figurează nici la capitolul ,,drumuri naționale – proiecte în pregătire".

Sursa

S-ar putea face o solicitare catre CNAIR la pachet cu stadiul celorlalte centuri cu probleme birocratice ?
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

Ionut

Se poate. Scrie-mi intrebarile si trimit.

Ionut

Solicitare informatii Centura Craiova Sud, tronson DN6-DN55-DN56.


rizzuh

^ pe asta chiar nu au cum s-o refuze pe motivul ca nu pot identifica informatia de interes public ;)

Ionut

#4
^

Am primit raspuns in acelasi stil lacunar si fara explicatii cat de cat detaliate. Dar na, ne-am obisnuit.


perfidus

Deci pana la urma "nu sunt bani" nici de proiectare (plata Luca Way) și nu este nici voință în Guvern, ca înțeleg ca proiectul este blocat la faza aprobării indicatorilor tehnico-economici prin HG.

Am mai multe intrebari acum decat inainte.

-a mai fost data o HG pentru exproprieri in 2011 (HG 1233), modificata in 2012 (HG174). Ce mai trebuie acum? E vorba de suplimentare, relocari etc?
-nu ca ar fi sanse sa inceapa ceva pana in noiembrie anul acesta... doar intreb: certificatul de urbanism cel nou, emis in noiembrie 2016, in virtutea noilor modificări la legea 50/1991 rămâne sau nu valabil pana la finalizare daca se incep lucrarile in 24 luni? 
Apropo, ce implicații are acum respingerea Oug 100/2016 in Parlament, anul trecut?

Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

Ionut

Daca apar intrebari, le trimit. :) Mai ganditi-va si la altele, daca mai sunt. Si dati-mi prin mesaj privat ca sa trimit.

alecu26

#7
Luca Way, era stire de zilele trecute a intrat in faliment/insolventa sau care or mai fi procedurile si pasi. Mai ramanem cu proiectanti prin tara? Fie ei si straini.
Search e cvasi inchisa.
Iptana la fel.
Aecom parca pe 31.03.2018 a avut ultimile operatiuni prin Romania.

Pentru marile SF-uri, e nevoie de firme stabile si puternice...altfel patim ca pe PiSi.
Drumurile noastre POATE;

perfidus

Perfect, asta mai lipsea. Putem sa-i dam si asteia cu tămâie.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

dr4qul4

Si o veste buna aici : la iesirea spre Craiova au demolat casa de pe dreapta si au început demolarea celei de pe stânga. Pare ca au rezolvat exproprierile.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024


carutasul

Văd că au schimbat doar sursa de finanțare. Există un proiect/traseu pentru centura Craiova Sud?

perfidus

#12
@carutasul da exista un SF si avem si un AM. Traseul apare pe harta proiectelor de infrastructura. Pare o veste buna, pana la urma poate gasesc si finantare... cred ca de asta a fost stopat contractul de proiectare.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

carutasul

Eram curios dacă la Făcăi fac și ei o supratraversre sau îmi mai trântesc un giratoriu și acolo că poate nu îmi e de ajuns bulibășeala de la Romanești :) Bine, eu acum mai ajung prin zonă de vreo două ori pe an, dar cine știe când mă apucă nostalgia plaiurilor căruțești :)

perfidus

Din Anexa la proiectul de HG:

Capacități:
-Lungime totală:               9,889 km
- Lăţime platformă:               10,00 m
  din care:
-parte carosabilă:               7,00m
- benzi de încadrare:                        2x0,75 m
- acostament:                           2x0,75 m
- Poduri:                  1 buc
- Pasaj peste CF:               1 buc
- Subtraversare CF:               1 buc
- Intersecţie tip giraţie:            2 buc
- Parcări de scurtă durată:            1 buc (stânga/dreapta)

Deci avem giratoriu in Facai (mai spre Malu Mare, intersectia actuala cu DJ551C) si inainte de pod peste Jiu la Braniste.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat