News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

[SB] Centura Medias

Started by Bogdan_Cluj, October 30, 2018, 07:07:14 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bogdan_Cluj

Am gasit pe calculator (facand curatenie prin foldere) imaginea de mai jos, intitulata "variante ocolire RUS", banuiesc ca e de la o prezentare cand era ministru transporturilor Ioan Rus. Dupa anii trecuti pe acolo, harta pare sa fie din 2015 sau dinainte de 2015.

In plus fata de ce avem pe harta interactiva API:
- Dorohoi
- Medias


Are cineva informatii despre aceste proiecte?





Powered by API/PUM imgur uploader

danutzu_1069

Pai este dinainte de 2015, daca anii de finalizare sunt 2015... Probabil de prin 2012...2013...
Zic asta pentru ca știm termenul "standard" de 2 ani pentru finalizare....

adiarc

http://www.turnulsfatului.ro/2018/10/04/mediasul-va-avea-centura-in-3-ani-conform-scenariului-optimist/

Legat de centura Medias...lasand la o parte greata legata de campania electorala evidenta.......sa vedem acel 10 noiembrie..,cu "siguranta" va fii respectat  >:(
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

NGC

VO Medias



S-ar putea sa am si o imagine mai buna, dar trebuie sa caut.

adiarc

#4
Dupa parerea mea centura Medias ar trebuii sa includa si Tarnava ( inainte de o curba stransa,care devine mai ales iarna magazin de piese auto) si Brateiu....sunt localitati la 1-2 km de Medias ..acest lucru ar creste cu 20-30%costul proiectului,dar beneficiile sunt evidente.......configuratia actuală creeaza niste "dopuri" minunate la ambele capete,reprezentate de cele 2 localități
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Bogdan_Cluj

Ideal da, dar ...
Parerea mea este ca la Colonia Tarnava ar putea doar sa indrepte acea bucla al DN-ului, mai ales dupa ce se muta traficul rutier pe noua linie de cale ferata, astfel ramanand loc ca DN sa mearga "drept" pe unde era bucla veche a CFR.

Dincolo la Brateiu problema e Raul Tarnava Mare si ca trebuie sa fie trecuta de doua ori cu pod ca sa ocolesti satul, se merita? Daca dincolo la Colonia Tarnava pentru CFR nu au mutat raul ci au preferat sa faca doua poduri pe Cale Ferata, nici aici nu se va justifica mutarea raului, cu atat mai putin.

Nu mi-a iesit desenul, vroiam sa fac linia putin mai curbata...



Powered by API/PUM imgur uploader

adiarc

se merita....din acei bani europeni pe care ii aruncam pe fereastra....cred ca e nevoie de o puzedrie de astfel de proiecte mai mici ( centuri ocolitoare,reabilitari de DN,crearea a 2 benzi la urcare,corectarea de curbe, denivelari de intersecții,etc )
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

dan_c

Mai stiti ceva de Centura Medias ???

Dl Neaga a promis ca pana pe 10 noiembrie o publica in  SEAP,

https://www.dcnews.ro/centura-medias-neaga-incepe-constructia-ipoteza-optimista_616348.html

NGC

VO Medias

Quote from: adiarc on October 30, 2018, 09:55:02 PM
http://www.turnulsfatului.ro/2018/10/04/mediasul-va-avea-centura-in-3-ani-conform-scenariului-optimist/

Legat de centura Medias...lasand la o parte greata legata de campania electorala evidenta.......sa vedem acel 10 noiembrie..,cu "siguranta" va fii respectat  >:(

Bineinteles ca au intarziat cateva zile, dar tot au dat-o in bara. Niste grauri zic ca documentatia de atribuire a fost respinsa, dar cert e ca se vrea lansarea pentru proiectare si executie.

NGC

VO Medias

Quote from: NGC on December 09, 2018, 01:36:07 PM
Niste grauri zic ca documentatia de atribuire a fost respinsa, dar cert e ca se vrea lansarea pentru proiectare si executie.

Am fost intrebat in privat despre niste detalii suplimentare, dar o sa scriu raspunsul aici, ca poate mai sunt si altii interesati.

Studiul de fezabilitate initial a fost elaborat in 2004 de catre EUROMETUDES.

In 2009 studiul a fost actualizat de catre asocierea WSP INTERNATIONAL SWEDEN + TRACTEBEL ENGINEERING.

In 2014 desteptii de la CNAIR au incercat sa contracteze actualizarea / revizuirea studiului de fezabilitate, dar licitatia a fost anulata in 2016.

Asadar avem un SF din 2009, iar acordul de mediu este din 2004.

In baza acestor documente CNAIR incearca acum sa contracteze proiectarea si executia la pachet. Documentatia de atribuire le-a fost respinsa deja cel putin o data.

Cine este interesat de documentatia din SF din 2009, o poate descarca de aici. Poate pune Ionut niste planse sau mai asteptam lansarea oficiala a licitatiei.

Si cum ne-am obisnuit deja in ultima vreme, avem din nou un proiect matur. :lol:

voicul

Prin proiect matur te referi ca aproape are 18 ani de cand se lucreaza la el?  :D

NGC

#11
Nu. Ma refer la documentatie actualizata la zi. :p :lol:

Asta zicea si Ionut la DX12 zilele trecute.

Quote from: Ionut on December 19, 2018, 04:05:38 PM
E bine ca se grabesc acum cand au contract de lucrari semnat. :lol:
"Proiect matur".

alecu26

Atunci in 2014...2016...credeam ca cei de la Luca Way (Poyry) reusisera sa obtina neanularea licitatiei. Naspa.
Drumurile noastre POATE;

NGC

Quote from: NGC on January 30, 2019, 09:52:17 PM
In urmatoarele 3 saptamani ar trebui sa avem cateva evenimente despre care va voi informa pe masura ce apar la orizont. Stay tuned! ;)

Incepem cu o dedicatie de la CNAIR pentru adiarc si alecu26. :p

NGC

Astazi a fost lansata licitatia [CN1008499] / 31.01.2019, "PROIECTARE si EXECUTIE ,,Varianta de Ocolire a municipiului Medias"".

Valoare estimata: 125.739.114,00 RON fara TVA

Durata contractului: 30 luni, din care 6 luni pentru proiectare si 24 de luni pentru executie

Termen depunere oferte: 28.03.2019

Fonduri: Bugetare

Quote
CLAUZE SUSPENSIVE: "Procedura va fi anulata in cazul in care pana la data semnarii contractului nu vor fi asigurate creditele de angajament necesare prin actualizarea/revizuirea indicatorilor tehnico-economici aprobati prin HG nr. 1638/07.10.2004 si inscrierea acestora in programul de investitii anual, anexa la legea bugetului de stat"

@Ionut: Te ocupi de planse?