News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

[IS] Centura Iasi

Started by ovideatza, November 02, 2018, 02:31:15 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ovideatza

Centura Iasi in Ziarul de Iasi

QuoteDirectorul Regionalei de drumuri naţionale, Ovidiu Laicu, a anunţat ieri, într-o conferinţă de presă susţinută alături de preşedintele CJ, că au fost alocate 46,4 milioane de lei credite bugetare şi 187,7 milioane credite de angajament pentru continuarea lucrărilor. În acest moment, ,,documentaţia se află pentru verificare la Agenţia Naţională pentru Achiziţii Publice, după validare urmând să fie lansată procedura de licitaţie pentru proiectarea tehnică şi execuţia lucrărilor", a precizat Maricel Popa, care a adăugat că studiul de fezabilitate va fi revizuit în cadrul aceleiaşi proceduri.

Vorbesc astia prostii sau exista ceva pe traseul de publicare?

Proiectul va fi cu cantec din pacate, Primaria cu CJ nu se mai impaca, dupa cum reiese si din articol.


Ionut

Mai stim ceva despre Iasi - Obiectiv 3? :o

NGC

Eu nu am noutati, dar am si uitat de obiectivul asta. :p

Ionut

Moldovenii o ard pe politica mai nou, tot API sa stea sa monitorizeze infrastructura din zona lor! Ca ma supar acum si pe ei! >:(

ovideatza

La ce te refereai? La asociatiile locale si alegeri europarlamentare? Nu a folosit la nimic si sper sa fie si un semn clar ca politica nu face casa buna cu initiativele civice.

Din pacate nimic nou sub soara cu centura, nimic prin presa, pe nicaieri.
Doar ceva carpeli pe Drumul Hotilor (str. Trei Fantani), parte din viitorul Obiectiv 3. Insa e incredibil de valurit, practic e plomba langa plomba, drept ca e mai bine decat groapa langa groapa cum era pana recent.
Nici Primaria nu face absolut nimic, nici o initiativa. Se dau victime in fata CNAIR si atat.

Avem in constructie primul pod peste Bahlui din 3 preconizate, unul din celelalte 2 ar trebui sa fie o deschidere catre Centura, cu racordare la rondul Uricani. Acel pod construit de primarie urmat de asfaltare ar face legatura cu varianta usoara a centurii. Vedem cati ani le va trebui sa faca acest lucru. Intre timp orasul se sufoca de trafic.

ovideatza

#5
Promisiune de licitatie pana la sfarsitul anului 2019

Din pacate, nimic nou. Asta cu "pana la sfarsitul anului" se spune in fiecare an.

Intre timp ne sufocam cu totii in trafic.
Mai mult, proiectul in cauza nu scoate traficul din oras in mod total, ci doar partial, insa am ajuns sa vreau sa fie si asa, numai sa fie, ca tot ar fi mai ok decat acum.
Varianta corecta ar implica minim 1 tunel ca sa se treaca dealul Bucium, nu vad cum altfel.
Fara proiect si exproprieri in urmatorii 2-3 ani pe sud nu se va mai putea face vreodata ceva la ritmul de extindere a orasului, doar ceva foarte departe sau cu defrisari semnificative.

Poate MVC & Co. ar trebui sa isi aplece grija si spre acest proiect, al asa-zisei variante de ocolire Iasi.

Pentru ca se moare in lipsa A7 si A8, dar se moare si aici in oras de trafic (poluare, timp pierdut in trafic in loc sa traiesti, etc).

Sunt proiecte in diferite stadii la Suceava, Radauti, Bacau, Vaslui, Barlad, Tecuci. Iasi pauza, A8 nu va exista ca si centura de nord in urmatorii 10 ani.

ovideatza

Credibila sau nu, asta e informatia actuala:

"Soseaua de centura, in stand by pana cand Primaria Iasi se dezmeticeste!
Am fost astazi la CNAIR pentru a verifica stadiul implementarii proiectelor Autostrazii Iasi - Tg. Mures si a soselei de centura a Iasului.
Situatia, la acest moment, este aceasta:
- soseaua de centura este in patrimoniul Primariei Iasi. Pana cand nu se vor finaliza procedurile iar Bdul Poitiers si strada Trei Fantani (Drumul Hotilor) nu va ajunge in patrimoniul CNAIR, nu se va misca nimic! Abia dupa asta se va discuta despre reactualizarea studiului de fezabilitate"

Sursa: Facebook/Movila Petru

NGC

Astazi a fost lansata licitatia "PROIECTARE si EXECUTIE ''Varianta de Ocolire a Municipiului Iasi - Etapa I - Varianta Sud" Obiect 3 – Varianta trafic greu, Sector km 19+690 (Selgros) – km 26+460 (DN28)".

Valoare estimata: 126.883.000,00 RON fara TVA

Durata contractului: "30 luni din care: 6 luni perioada de proiectare care include Proiectul pentru Autorizatia de construire si 24 luni perioada de executie lucrari"

Fonduri: Bugetare

Termen depunere oferte: 19.08.2019

Quote
Procedura de atribuire este initiata sub incidenta urmatoarei CLAUZE SUSPENSIVE: "Procedura va fi anulata, in cazul in care pana la data semnarii contractului nu vor fi asigurate creditele de angajament necesare".

ovideatza

#8
Anunt de participare :  CN1012468

Pret 60%
Garantie 14%
restul alte criterii

Piesele desenate sunt din Reactualizare SF - 09.2009 - Iptana.

Noduri:











Powered by API/PUM imgur uploader

dimitrie

De-abia aștept acest proiect, zilnic trec pe acolo .

@ovideatza ai mai multe scheme / planșe ?
A8 (Letcani - Motca) si A7 sunt prima prioritate dupa A3, A1 finalizate.

ovideatza

Se gasesc pe SICAP cautand dupa nr de mai sus de anunt.

Deocamdata nu am cum sa urc arhiva cu faza SF licitata, din care am scos doar tronsonul in cauza. Am pregatit-o dar nu stiu cand ajung sa o postez.

Puss in Boots

Parerea mea e ca nu duci centura prin oras. Ca sa fie o centura nu ar trebui sa intre deloc in oras (nici pana in dreptul CUG1). Trebuia gasita o solutie de pana in intrarea in Iasi cu supratraversarea caii ferate (sau sub-) si apoi largita Iasi-Hlincea care se varsa apoi in Poitiers. Si asa traficul in Nicolina e varza, se merge si pe linia de tramvai, mentinem traficul greu, o placere.

ovideatza

Din cate stiu varianta cu Hlincea a fost "in carti", dar ceva nu le-a iesit legat de liniile CFR ori au zis ca nu au cum sa faca un nod decent cu Poitiers, nu mai retin exact.

Si ne-am ales cu aceasta struto-camila, care va trebui dublata de o centura adevarata, proiectata in cu totul alte timpuri fata de traficul de azi.

ovideatza

#13
@dimitrie

Plansele de pe SICAP, din care am scos ce nu intereseaza (ce e realizat deja): Planse SF IASI - link valabil pana pe 22 iulie.

Nu apare deocamdata nici o clarificare/ erata...dubios. Sper sa se prezinte careva.

Termen limita pentru primirea ofertelor sau a cererilor de participare: 19.08.2019 15:00

alecu26

Drumurile noastre POATE;