News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

[VS] Centura Vaslui

Started by tom_sawyer, May 12, 2018, 11:22:22 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

tom_sawyer

COMPANIA NAȚIONALĂ DE ADMINISTRARE A INFRASTRUCTURII RUTIERE S.A., în calitate de Solicitant, a elaborat și  depus Aplicația de Finanțare pentru proiectul "Sprijin pentru pregătirea documentației tehnice aferente proiectului de infrastructură rutieră pentru Varianta de Ocolire Vaslui" în vederea obținerii de finanțare nerambursabilă alocată prin Programului Operational Infrastructura Mare 2014-2020

Obiectivul general al proiectului este sprijin pentru pregătirea documentației tehnice aferente proiectului de infrastructură rutieră pentru Varianta de Ocolire Vaslui, contribuind astfel la realizarea indicatorului de rezultat 2S81-Cerere de finanțare transmisă, spre analiză și aprobare la Organismul Independent pentru Evaluare, precum și la Indicatorul de realizare imediată 2S82-Documentație suport pentru elaborarea aplicației de finanțare (Studiu de Fezabilitate, Analiza Instituțională, Analiza Cost-Benaficiu, Evaluarea Impactului asupra mediului etc.)

Scopul prezentei aplicații de finanțare este de a promova spre finanțare proiectul: "Sprijin pentru pregătirea documentației tehnice aferente proiectului de infrastructură rutieră pentru Varianta de Ocolire Vaslui".

Rezultatele așteptatele ale proiectului sunt: realizarea livarbilelor proiectului- Raportul de Început, Rapoarte de Progres, Studiului de Fezabilitate, Anexa la Studiul de Fezabilitate, Documentația pentru Certificatul de Urbanism, Certificatul de Urbanism cu acordurile/avizele/autorizațiile obținute, însoțite de documentația tehnică vizată spre neschimbare, Proiectul pentru autorizarea execuției lucrărilor, Autorizația de Construire și Proiectul Tehnic în execuție.

Valoarea totală a  proiectului este de 2.518.004,00 lei (inclusiv TVA) si va fi finantat prin Programul Operational Infrastructura Mare 2014-2020 astfel: 75% contribuția Uniunii Europene din Fondul European de Dezvoltare Regională-1.605.081,90,12 lei, 25% contribuția proprie-535.027,30 lei, restul de 377.894,80 lei reprezentând TVA.

Durata proiectului este de 12 luni

CNAIR

TibiV

Cele mai interesante sunt data publicarii, data comunicatului si semnatura...

Quote
Sprijin pentru pregătirea documentației tehnice aferente proiectului de infrastructură rutieră pentru Varianta de Ocolire Vaslui
11 Mai 2018

Comunicat de presa

București, 03.05.2018

COMPANIA NAȚIONALĂ...

Quote
Durata proiectului este de 12 luni
Cod proiect 122521.

Date de contact:

STEFAN IONITA, Director General CNAIR SA., fax: (+4 021) 312.09.84.

:D
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

NGC

VO Vaslui

Quote from: tom_sawyer on May 12, 2018, 11:22:22 AM
COMPANIA NAȚIONALĂ DE ADMINISTRARE A INFRASTRUCTURII RUTIERE S.A., în calitate de Solicitant, a elaborat și  depus Aplicația de Finanțare pentru proiectul "Sprijin pentru pregătirea documentației tehnice aferente proiectului de infrastructură rutieră pentru Varianta de Ocolire Vaslui" în vederea obținerii de finanțare nerambursabilă alocată prin Programului Operational Infrastructura Mare 2014-2020

Vrabiutele zic ca vor sa revizuiasca SF, sa elaboreze PT si obtina AC, doar ca documentatia de atribuire le-a fost respinsa de cateva ori recent. :lol:

Nu tin minte sa-l fi auzit pe Sova zicand ceva despre proasta pregatire a documentatiilor de atribuire. Ma insel?

NGC

Astazi a fost lansata licitatia "REVIZUIRE STUDIU DE FEZABILITATE, ELABORARE PROIECT TEHNIC SI D.T.A.C. "VARIANTA DE OCOLIRE VASLUI"".

Valoare estimata: 1,988,920.00 RON fara TVA

Termen depunere oferte: 14.11.2018

Fonduri: POIM

Ionut

Bun! Chiar e nevoie de centura acolo. Bine, unde nu e nevoie...

tom_sawyer


NGC

^^^ O sa o adaug oricum zilele viitoare in sinteza licitatiilor si o voi actualiza. Acum dureaza putin mai mult din cauza ca nu se mai pot modifica mesajele dupa 24 de ore.

Ionut

@cristi5

Ma ajuti cu documentatia de la Centura Vaslui? O descarci tu si imi pui pe un server sa pot lua (ai facut la CF Apata-Cata). Sau altcineva. @rizzuh?

Ionut

Din caietul de sarcini pentru Centura Vaslui.










pasadia

Imi pare rau sa spun asta, dar e genul de lucrare prost gandita si in mare masura inutila din aceasta cauza.

- Principala ruta de tranzit prin Vaslui e intre Iasi si Barlad, in lungul DN24. Dar pe ruta asta solutia propusa e cam "prin oras". As zice ca era preferabila o varianta noua mai la est de oras (chiar la est de acea vale, Vasluiet), care sa lege DN24 intre Muntenii de Sus si cei de Jos. Ruta aleasa merge cam prin cele mai aglomerate intersectii din oras.

- Acea legatura spre DN2F, in zona industriala, e si acum folosita din greu. Si prin urmare distrusa complet. Aici practic nu e cazul sa vorbim de o centura noua ci doar de mult prea necesara reabilitare / imbunatatire a unui traseu existent.

- iar legatura spre DN15D o fi utila, dar: podul ala nou peste CF ar fi trebuit pe traseul existent acum, adica pe DJ207E. Acolo sunt problemele din zona (si in faptul ca structura rutiera curenta e prost intretinuta si prost folosita.

nenea_hartia

^ Mi-e imposibil să spun ce naiba ocolește varianta asta... :bash:
Mult mai logice mi se păreau varianta galbenă, la vest de Vasluieț, sau cea portocalie, la est, cu două poduri peste râu. Ambele impun ceva demolări, dar suntem în 2018, demolările s-au inventat.





Powered by API/PUM imgur uploader

tom_sawyer

#11
^^

Ofertanti:

1. 1.478.500,00 RON fara TVA    EUROCERAD INTERNATIONAL
2. 1.675.XXX,XX RON fara TVA    INGENIERIA ESPECIALIZADA OBRA CIVIL E INDUSTRIAL
3. SC PROIECT-CONSTRUCT REGIUNEA TRANSILVANIA

CN1004552

tom_sawyer

^ Statusul licitatiei este "deliberare - Selectie castigator: 09.04.2019 15:47"

http://sicap-prod.e-licitatie.ro/pub/procedure/view/100024819/

tom_sawyer

REVIZUIRE STUDIU DE FEZABILITATE, ELABORARE PROIECT TEHNIC SI D.T.A.C. "VARIANTA DE OCOLIRE VASLUI"

Citez din sinteza proiectelor:

Stadiu actual licitatie: Contract atribuit in 22.05.2015 conform anuntului de atribuire [CAN1016183] / 23.05.2015 catre EUROCERAD INTERNATIONAL (loc ?)
    Valoare estimata:  1.988.920,00 RON fara TVA
    Valoare atribuire: 1.478.500,00 RON fara TVA

NGC

Buna observatie. Am actualizat sinteza zilele trecute, dar am uitat sa scriu aici despre atribuire. :p :D