[TR] Centura Turnu Magurele

Started by carutasul, August 18, 2018, 11:53:39 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

carutasul

Alaltăieri, întorcându-mă de pe meleagurile căruțești, m-am gândit să mai schimb traseul, așa că am mers pe Dăbuleni- Corabia- Tn-Măgurele, Alexandria ( și în continuare DN6 ca de obicei)
Între timp nu mi-am luat dashcam dar mi-am luat un phone holder.
Primul obiectiv era să filmez piața de lubenițe din Dăbuleni, dar a fost prea târziu. Păcat.
Însă cu ocazia asta am trecut pe acea variantă/ocolitoare a orașului Turnu-Măgurele de care s-a mai vorbit pe aici, pe care vreau să v-o arăt:


Pe ansamblu drumul cred că mi-a luat tot cam atât; e o diferență totuși pentru că era într-o perioadă de trafic destul de redus. DN54 e în stare destul de bună și cum scapi de olteni ( :) ) localitățile sunt destul de rare. Traversarea orașului Corabia e un pic anevoioasă mai mult pentru că oamenii par obișnuiți să parcheze mașina/căruța unde se nimerește, nu din cauza traficului. Data trecută când am trecut pe aici ( activități educative pentru copii cu Sucidava) drumul era destul de lent din cauza numărului mare de dube cu pepeni care mergeau încet; de data asta a fost bine, a cam trecut sezonul.  Oricum, împăratul Constantin a fost mult mai deștept când a făcut podul către bulgari pe aici :) Ar fi trebuit să îl imităm....

carutasul

trebuie să îmi cer întrucâtva scuze pentru că nici eu nu prea știam traseul ( asta a fost a doua oară când trec pe acolo, prima oară am trecut pe traseul vechi ) așa că îmi e greu să dau repere....

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)