News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

[TL] Centura Babadag

Started by tom_sawyer, July 25, 2018, 08:57:42 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

tom_sawyer

O declaratie a lui Neaga azi la Tulcea (discutia principala - Podul de la Braila), a se lua ca atare:

QuoteConform directorului CNAIR, Narcis Neaga, alte investiţii avute de Guvern în vedere în perioada următoare şi care vizează şi judeţul Tulcea sunt construirea unui drum expres Constanţa-Tulcea-Brăila şi reabilitarea centurii ocolitoare a oraşului Babadag

voicul

"reabilitarea centurii ocolitoare a oraşului Babadag" ... ei bine eu nu am gasit-o pe harta. Pe centura.
Acum poate ocoleste prin centru si de asta nu am vazut-o. Presupun si eu sau vorbesc prostii.

danutzu_1069

Nici eu nu stiu ca Babadag sa aiba vreo centura ocolitoare...
Si am fost de multe ori....

tom_sawyer

#3
^^^  Babadagul va primi 1 milion de euro nerambursabili pentru construirea unui nou drum cu rol de centură ocolitoare
24/01/2018

Administrația publică din Babadag a obținut o finanțare importantă pentru comunitate. Este vorba de aprobarea proiectului prin care se vor primi banii necesari realizării unui nou drum, care va scoate din oraș tot ceea ce înseamnă trafic greu.

,,Am semnat Contractul de Finanțare în valoare de 1 milion de euro nerambursabili pentru construirea unui drum agricol, dincolo de calea ferată, drum care vrem să facă rolul de centură ocolitoare a orașului atât pentru utilaje agricole cât și autovehicule de tonaj greu.

Proiectul este de amploare, legând drumul spre Tulcea (DN 22) de drumul spre Slava Cercheză (Dj 223A), urmând ca prin alt proiect aflat deja în lucru, să legăm strada Republicii de cele două drumuri menționate.

Vom realiza astfel o centură ocolitoare a orașului pentru sensurile de circulație cele mai aglomerate. Următorul pas este scoaterea la licitație pentru proiectare și execuție a proiectului. Sper ca împreună cu celălalt proiect aflat în lucru, aceste lucrări să fie gata până la sfârșitul mandatului actual" a transmis primarul Georgian Caraman.

tlnews.ro


Pe de alta parte, au publicat pe SEAP o licitatie, anulata intre timp (a doua oara) - un singur ofrertant:

Numar invitatie / anunt: 418873 / 29.11.2017 (procedura simplificata)
Autoritate contractanta: COMPANIA NATIONALA DE ADMINISTRARE A INFRASTRUCTURII RUTIERE S.A.

Denumire contract:  Refacere sistem rutier DN22H km 0+000-km 1+590, Varianta ocolitoare Oras Babadag, judetul Tulcea

Stare procedura: Anulata (In SEAP la data 25.06.2018 15:14)
Motive anulare:   Au fost depuse numai oferte inacceptabile si/sau neconforme
Observatii: Hotararea Curtii de Apel Bucuresti din data de 22.06.2018 cu urmatoarea rezolutie; -Admite plangerea depusa de DRDP Constanta impotriva Deciziei CNSC nr. 1129/C1/925 din data de 27.04.2018. -Modifica Decizia nr. 1129/C1/925 din data de 27.04.2018 pronuntata de CNSC. -Respinge contestatia ca neintemeiata. -Definitiva

Planul de situatie arata asa:



Ionut, cred ca ai putea-o adauga la centuri in pregatire/blocate, sunt curios care proiect va demara primul, drumul agricol al primariei sau "centura" prin mijlocul orasului a CNAIR :lol:

TibiV

Băieți, eu mă duc la somn...
Probabil am băut prea multă bere și înţeleg că vom face centură juma' pe un drum agricol, juma' în oraș....

Clar, prea multă bere...  O:-)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Tavi

Asa pleaca centurile? Din mijlocul urbei? ... :(
Doamne mare ti-e gradina!

nenea_hartia

^ Probabil există un proiect ulterior de mutare a localității la marginea centurii. :-[

Ionut

Centura care se termina in centrul localitatii. :)
Acum serios, ne scapa noua ceva?

tom_sawyer

E vorba de asfaltarea unei strazi care joaca rol de centura, in lipsa de altceva. Arata asa:


danutzu_1069

#9
Am fost si eu pe "centura" asta.
Acum cativa ani... Vad ca este mai rau... nu ca atunci era mai buna....
Ideea este ca TIR-urile sunt nevoite sa mearga pe acolo...
Vad ca pe Gmaps este blocata circulatia pe acolo.... Probabil ca sa nu dea ruta pe acolo...
Dar cred ca se referea la alta varianta de centura...

perfidus

#10
^
Da, zice ceva de un drum agricol dincolo de calea ferata, care da in DJ223A, ar fi aproximativ traseul asta cred:

Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

TibiV

#11
In cazul asta un drum agricol pe post de centura ar fi clar cu cateva "grade" peste video-ul postat de tom_sawyer....

Dar solutia completa si perfect logica cred ca este asta:
Quote from: nenea_hartia
^ Probabil există un proiect ulterior de mutare a localității la marginea centurii. :-[
:lol: :lol: :lol: :lol:

:cheers:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

danutzu_1069

#12
CF tot trebuie traversata. Pe poza de mai sus, "centura nu poate merge in continuare pentru ca da in unitatea militara.
Vad ca drumul asta agricol, dupa ce trece de fosta fabrica de zahar, coteste stanga si trece pe sub CF.... Ar fi o varianta ideala daca trecerea asta ar fi la 2 benzi... Este doar pentru o banda...
Nu stiu de ce nu au gandit centura asta cand s-a facut reabilitarea DN22...

Skynick

Domnii de la Babdag sunt la prima centura si se exprima deficitar.

Astazi exista o jumatate de centura - un drum prin oras pe care circula vehiculele grele, care trebuie adusa la standard iar in exteriorul orasului trebuie sa se realizeze centura adevarata care, probabil se va construi pe un traseu al unui drum agricol existent.

Se discuta de mult de centura asta exterioara pe deal. Se pare ca se fac si pasi acum.

tom_sawyer

#14
^^^

Mai baga o fisa (a 3 oara) cu asa-zisa centura Babadag:

Anunt de participare simplificat: [SCN1011091] - Refacere sistem rutier DN22H, km0+000-1+590, Varianta Ocolitoare Oras Babadag- DRDP-Constanta

Data publicare: 10.08.2018 08:05

Valoarea totala estimata: 4.477.835 lei
Tip finantare :Fonduri bugetare

Termen limita pentru primirea ofertelor sau a cererilor de participare: 06.09.2018 15:00