News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

[BN] Centura Bistrita

Started by oaspetele, June 14, 2018, 09:46:11 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

oaspetele

Surprizaaa

https://www.stiridebistrita.ro/minune-compania-nationala-de-drumuri-gasit-niste-sertare-pline-de-proiecte-uitate-intr-un-birou-inchis-de-vreo-8-ani-centura-bistritei-era-acolo-cuminte-si-plina-de-praf

Centura de Sud a municipiului Bistrița, varianta propusă de Crețu, care străbate pădurea Codrișor și care a fost contestată, se va face! Așa spune nenea Neaga. Bine, mai trebuie primite niște acorduri de la Mediu, se mai verifică pe ici, pe colo hârtiile din dosar, dar se face. Pe unde, cum, când, ei!, asta nu mai e traba lui Neaga, el nici nu știe cum arată proiectul, dar știe ca se va face și că se caută finanțare europeană pentru el.

Declarația directorului CNAIR l-a luat prin surpridere până și pe Crețu, care avea în plan amenajarea pădurii Codrișor într-un parc tematic, aidoma celui din Schullerwald, mai sunt de realizat traseele de promenadă de pe lângă râul Bistrița, plus alte mici proiecte ce vizează zona prin care ar trece Centura de Sud a Bistriței.

ovicor

Centura SUD a Bistritei prin Padurea Codrisor e o mare tampenie, pe care au contestat-o multi bistriteni ce poseda mai mult de un neuron! Nu este fezabila din nici un punct de vedere: mediu, urbanistic, al conectarii la drumurile existente. Sunt prea multe de spus si sunt prea nervos sa le enumar. Cert e ca primarul si-a facut calcul ca acest proiect ii va facilita si potenta niste idei fanteziste foarte costisitoare pentru municipalitate si neviabile !

ovicor

   Se pare ca pe Centura Bistrita se demareaza construirea unui giratoriu de care se vorbeste demult. Situat la intersectia cu str.Tarpiului. Ieri am vazut utilaje stocate in apropiere si se montau indicatoare de drum in lucru, drum ingustat si limitare de viteza la 40km/h. O zona ultraaglomerata, mai ales la anumite ore de schimb, santierul va cauza , evident, serioase neplaceri traficului de tranzit, cat si celui local. Inarmati-va cu rabdare si luati in calcul intarzierile aferente !

ovicor

Pe centura Bistrita, intersectie cu str. Tarpiului, unde se realizeaza un sens giratoriu, disconfortul este redus la minim. Lucrarile sunt realizate de Dimex. O firma despre care auzeam ca l-ar avea actionar si pe Radu Moldovan, presedintele CJ. Cert e ca ii observ zilnic, isi programeaza lucrarile astfel incat sa afecteze cat mai putin traficul, iar lucrarile efectuate pana acum pe cateva DJ le fac cinste. Cred ca doar la anul vom vedea lucrarile mari. Acum, impreuna cu un subcontractor (ElectroUrsa) lucreaza la relocarea a peste 10 LES20KV (realizarea canalului de cabluri comun pentru cele noi si identificarea traseului celor vechi), plus a unor conducte de joasa presiune de gaz.
Mare parte din sensul giratoriu se va efectua peste canalul paralel cu Centura.

Bogdan_Cluj

(noua) Centura Bistrita:

"În luna aprilie a acestui an, am adresat o interpelare ministrului Transporturilor, Lucian Șova, prin care îi solicitam acestuia motivarea alegerii unui anume traseu pentru centura Bistriței. Mai precis, am cerut să ne argumenteze de ce varianta Sud, cea aleasă, a fost considerată mai bună decât varianta Nord.

Răspunsul pe care l-am primit acum câteva zile este revoltător: domnul ministru Șova spune că întrebările mele ,,nu se subscriu cadrului legal". În consecință, nu am primit niciun fel de date, niciun răspuns."

Raspunsul MT si cateva detalii politice aici pe pagina unui parlamentar PMP de Bistrita.


Am cautat detalii, si ce am gasit a fost acest articol de presa. Nici nu imi dau seama daca este vb despre acelasi proiect.
Pare complicata situatia, are cineva informatii mai clare sau mai noi?





Powered by API/PUM imgur uploader

oaspetele

#5
Deocamdata, totul e la nivel de proiect de intentie. Sau intentie de proiect.
In alta ordine de idei
http://www.bistriteanul.ro/traficul-infernal-din-beclean-pe-cale-sa-devina-istorie-se-pregateste-studiul-de-fezabilitate-pentru-centura/
Traficul infernal din Beclean, pe cale să devină istorie! Se pregătește studiul de fezabilitate pentru centură


http://www.bistriteanul.ro/salvarea-financiara-a-drumului-de-centura-al-becleanului-ar-putea-veni-de-la-uniunea-europeana/
,,Oportunitatea finanțării ar fi venit chiar de la Compania Națională de Autostrăzi și Infrastructură Rutieră care ar putea să ne deconteze banii cheltuiți cu studiul de fezabilitate în baza unui protocol existent la nivel național printr-o Hotărâre de Guvern, în care sunt incluse toate administrațiile locale din Master Planul General de Transporturi al României, printre care și Becleanul. Mai departe, odată semnat acest protocol, proiectul ar putea fi preluat la finanțare cu fonduri europene de către Programul Operațional de Infrastructură Mare. Există inclusiv posibilitatea de începere a lucrărilor din fonduri proprii și rambursarea lor din fonduri UE", a explicat pe Facebook, primarul orașului Beclean, Nicolae Moldovan.


Nu am umblat prin vechiul Sebes pe timpul istoricelor cozi, dar Becleanul e un orasel care are mare-mare nevoie de centura. Chiar mai mare decatr Bistrita, desi...

PaulD

#6
Oare mă poate ajuta cineva cu mai multe detalii despre informația care este în chenar în această poză (VO Bistrița)? Este o poveste care se întinde deja de vreo 6-7 ani și încă nu s-a întamplat nimic...



Mulțumesc!

perfidus

Arata ca s-a depus o aplicatie de finantare din fonduri UE pentru un proiect avand ca obiect "Sprijin pentru întocmire documentație"- o expresie tipica pentru etapa de pregătire a proiectului prin elaborarea SF. De altfel costurile proiectului acoperă aproximativ costul acelui SF plus ceva costuri interne ale CNAIR cel mai probabil.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

ovicor

@PaulD, la varianta prin Padurea Codrisor se pare c-a renuntat si primarul Cretu, se vorbeste tot mai mult de amenajare ca padure-parc. O varianta mult mai la nord de cea actuala ar fi indicata, dar deja implica multe demolari.

PaulD

Greu de crezut că se va putea face pe aceeași parte cu actuala centură (care e deja în oraș) deoarece sunt foarte multe case construite... Ar trebui începută din Unirea și dusă până după Viișoara pentru a ajuta mult traficul, de aceea ideal era să aibă traseul pe partea de sud.  :D

ovicor

Hai sa nu monopolizam, asta spuneam si eu de Centura Nord. Doar ca Centura Codrisor e si mai fantasmagorica. Asa-i cand toate administratiile au neglijat pastrarea culoarului pe nord. Cea de sud prin Budac -Jelna nu deserveste DN 17C (cum nu nici ceea prin padurea Codrisor)!

oaspetele

Nu stiu zau daca voi prinde inca in activitate aceasta centura.

https://www.stiridebistrita.ro/proiectele-bistritei-sondate-de-banca-mondiala-vezi-care-sunt-prioritatile-metropolitane-supuse-atentiei-de-catre-municipalitate

Federația Zonelor Metropolitane și Aglomerărilor Urbane din România, în parteneriat cu Banca Mondială, au lansat o consultare publică pentru stabilirea investițiilor prioritate pentru fiecare oraș reședință de județ.

Pentru Bistrița sunt înscrise următoarele proiecte:

-Rețele de piste de biciclete (legătură cu localitățile componente)


-Complexul de agrement acvatic Aquapark


-Optimizarea/modernizarea locurilor de parcări existente și realizarea de noi parcaje adiacente Centrului Istoric și în zonele de locuințe colective: M. Eminescu, Bistricioarei, Lupeni, Aleea Heniu, Piața Decebal, Piața Independenței Nord, Aleea Iasomiei și Sucevei


-Dotările tehnico-edilitare și servicii: sala polivalentă, teren de golf, pistele de ciclism, centrul hipic, patinoarul, spațiile de parcări, parcul (în cadrul Complexului sportiv și de agrement Unirea – Wonderland)


-Drumul TransRegio Sărățel – Reghin


-Drumul TransRegio Bucovina (Vatra Dornei – Bistrița)


-Autobuze electrice pe liniile de transport în comun, altele decât Linia Verde


-Construcția variantei ocolitoare Bistrița-Sud


-Centrul expozițional


-Realizarea unei lini de transport ,,Metrou de suprafață" Sărățel – Livezile – Prundu-Bîrgăului pe actuala infrastructură a căii ferate

sa vedem, zise orbul.

Bogdan_Cluj

Cand vorbiti de Centura Sud prin Padurea Codrisor, la asta va referiti?
Daca nu, ce este acest proiect? (aveam poza salvata pe calculator, nu mai stiu de unde o am)



ovicor

#13
Da, @ bogdan_Cluj. O ambitie prosteasca a primarului Cretu, de-a potenta alte doua ambitii prostesti: parcul industrial peste rau de localitatea- cartier Viisoara, la vest, si renumita partie de schi, peste rau de localitatea - cartier Unirea, la est. Cei ce cunosc zona realizeaza ca tot proiectul e o tampenie!

esendy

ar fi bne sa includa si ocolirea satului "Livezile" daca tot fac aceasta centura (4 km in plus)