News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 75 Guests are viewing this topic.

adrian sibiu

Salutare tuturor!
O scurtă filmare de la km12 unde au început lucrările de montare a travelerului.


cristi5

Quote from: florin74 on April 08, 2021, 09:06:09 PM
Se pare ca WeBuild a predat PT-ul de la tuneluri LD2 in cadrul intelegerii cu CNAIR. Sa vedem daca se pupa cu informatiile din studiul geo al Formin...facut parca anul trecut.
Licitatia a fost lansata PT+ executie si nu se poate schimba. Dar posibil sa se adauge PTul Salini (orientativ gen) la documentatia de licitatie. Atunci o sa-l vedem si noi pe SICAP

adrian sibiu

Încă o filmare de la podul peste Valea Saratii km6+144.


Teo

https://fb.watch/4NGEGHglGA/


Mariana Ioniță, care pomenește de pregătirea lucrărilor incipiente de pe lotul 5.

alecu26

Cam cea mai buna și completa animație pt construirea unui astfel de pod.
Drumurile noastre POATE;

Tudor99

O filmare de la Adisan cu lipsa celor 9 km Margina - Holdea

TibiV

#54261
Si tot de la Adisan, o filmare care nu este cu A1, ci cu ce NU este A1 fix in portiunea lipsa.
Adisan si-a "botezat" bine filmarea: Dealul ,,plângerii" tronsonul DN 68A unde ar fi trebuit să fie Autostrada A1 Holdea-Margina

O ilustrare "aeriana" (de la sol am mai avut de la alti colegi...) a incompetentei CNDANR/CNAIR...
In loc sa se fi apucat in regim de urgenta de reabilitarea/modernizarea sectiunii aleia din DN68A in "secunda doi" dupa ce au aflat ca "nu merge" cu deblee pe A1 (si cand traficul era inca ceva mai redus), desteptii pamantului au asteptat sa se deschida LD2 si LD3, sa se super-aglomereze bucata aia de 15km, si sa o "carpeasca" sub trafic - un trafic de autostrada...
Si in timpul "carpelii" sa se circule "la paleta".

Orice comentariu este inutil...  >:(


LE
Am gresit clipul azi noapte cand am postat.
Asa ca este vina mea - nu rocklee a dublat clipul pus de mine, ci eu am pus initial clipul gresit...
:-[
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

ciachi

Traiesc cu speranta ca API, Catalin, Horatiu, etc. vor grabi lucrurile in sensul deschiderii partiale a bucatii A1 lipsa din aceasta zona....continuate lucrarile urgent pana la capatul sectiunii E1 combinat cu solutiile expuse aici pe forum de utilizare a drumurilor locale pana la finalizarea tunelurilor.... chiar daca sar da drumul la traficul usor (camioanele lasate in continuare pe E68) ......pe sectiunea E1+drumuri locale....tot ar fi un mare pas inainte pîna la finalizarea tunelurilor........orice km de autostrada deschis este un pas inainte......solutile propuse de API au facut minuni (nod Holdea) atunci cand la MT şi cnair erau nulitatile alea umane ......acum cu Catalin la butoane lucrurile sigur se vor misca repede si bine.........stiu ca suntem cu licitatia in curs pt. E1+E2....dar asteptarile oamenilor sunt imense


dargauda


voicul

Vreo explicatie pentru care abia acum o foreza isi face de lucru in zona?
De ce nu au facut toate forajele odata/ de ce e diferenta asta de timp intre foraje?

Am observat ca si pe DX12 la UMB se intampla acelasi lucru.

Skynick

Podurile de tipul asta de la Talmacel nu au rosturi de dilatare?

alexV

Quote from: alexV on April 02, 2021, 09:34:44 PM
- au o foreza pe capatul viaductului, presupun sa intareasca terenul pentru a instala o padure de schele. capetele viaductului asa vor fi turnate.

presupunere confirmata.

TibiV

@Skynick
nu, nu au.

Vezi clipul postat mai sus de alecu26...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

adrian sibiu

Salutare tuturor!
Am o scurtă filmare a viaductului Talmaciu de la km 10 unde se pare ca lucrarile de săpătura la deal par a fi aproape de finalizare.