Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

7 Members and 21 Guests are viewing this topic.

Ionut

E normal ca lumea să fie nerăbdătoare. Aș vrea totuși ca să vă uitați pe monitorizarea noastră (API) la termene și detalii înainte să vă panicați. E drept, motivele de panică sunt perfect întemeiate (de ani de zile), așa cum am avertizat. Mapa-Cengiz nu dă semne bune, dar nici rele, deocamdată. Mediocritatea îi caracterizează deocamdată, gen lălăială stil Aktor-Alsim. Deocamdată doar la nivel de PT, birocrație, birou.

Să vedem din teren. Se mișcă, dar nu așa cum sperau unii...

Dacă opinia mea contează pentru careva, se mișcă fix conform așteptărilor mele: curbă de învățare foarte abruptă, culture-shock, forță ciuciu, lălăială maximă, greu cu birocrația. Dar mișcă... stil țestoasă derutată.

dargauda

Autostrada A1 Pitesti - Sibiu, Lot 5, Viaducte zona Dobrogostea si Merisani | Webuild | 14.10.2023


ADonde Next thx

Earthchild

#59627
Quote from: Ionut on October 16, 2023, 09:48:55 AMDar mișcă... stil țestoasă derutată.
Stilul ăsta mai adaugă... 2-3 ani la termenul de finalizare.

gabim

Pariu A7: se va circula pe toate loturile UMB pana la Pascani inainte de a se circula pe lotul Pizzaroti - in caz contrar, 100 Euro in contul API.

Ionut

Păi a avut cineva impresia că s-ar încadra în termenul contractual?

P3trut

#59630
Eh, unii exagereaza la fiecare semn gresit si arunca cu rezilierea peste tot ca nu-i dor degetele de la scris pe tastatura. :rolleyes: Asa era si cu Alsim, si cu Nurol, si uite ca astia, chiar daca sunt cu cateva luni de intarzieri, deschid.

Dar la noi daca nu e inainte de termen merita bataie.  :madwife:

costica1234

#59631
Filmare de la Pitesti24 din interiorul tunelului "care va traversa Muntii Carpati". :lol:

EDIT. Filmarea a fost de fapt postata pe pagina de Facebook a secretarului de stat Irinel Scriosteanu. Deci este aprobata. :)


elphax

vad prost sau au dat cu ciment, au torcretat si peretele care vine spart ?

Robert07

În perioada 17.10.2023 – 20.10.2023 se vor desfășura douăsprezece transporturi cu depășiri pe traseul:

Albota – DN65 – Pitești – A1 - Intersecție A1/DN7 (șantier autostradă).

sursa

gicu

Am văzut și eu dar nu știu de ce. Singura explicație ar fi ca să poată scoate bucăți mai mari din el.

shift2rail

^ ce inseamna "torcretat"?

Admit ca NATM ramane un mister, in ciuda explicatiilor oferite voluntar de forumisti.

CAS

#59636
^^
Transport grinzi de la Star Trading la autostradă structura 15.

dorum

nu vad misterul... forezi, injectezi, stabilizezi plafon si pereti, sapi, pui armatura si torcretezi... apoi o iei de la inceput

Gio

#59638
PiSi2 va fi cel mai dificil lot construit vreodata in Romania, are vreo 7 tuneluri, nu stiu cate viaducte etc, nu stiu daca stilul de testoasa derutata a unora ca Aktor sau Alsim ar fi suficient pentru constructia acestui lot. Sa speram ca prestatia lui Mapa va fi peste dealde Aktor, Alarko ca altfel ramanem cu o gaura de 30 de km.

MrConnaisseur

^Torcretul nu este un tip de beton sau mortar ci este utilajul care improsca cu jet puternic materialul.

In rest, pentru discutii in detaliu recomand lecturarea normativului de aplicare prin torcretare C130/78.