Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

15 Members and 30 Guests are viewing this topic.

RazesIesean

#59595
Chiar daca se pot sapa pana la 10 metri pe zi, urmeaza celelalte operatiuni (ancore pentru stabilizare, turnare pereti etc).
Cel mai bun video despre cum se face tunelul chiar de la Porr (din 2012) dar nu s-a schimbat nimic.



LE: Raducule asteptam cu interes noutatile, acum chiar ma tii ca pe ace.
O sa faci un video cum erau cele la Braila despre tehnicalitati?
~~~~~~
Ramasag de 500 lei in contul API ca nu se va scoate la licitatie pe A8 nimic, in 2024, in afara de capatul vestic care va fi semnat in Q3 2024.
~~~~~~

Raducu Popa

#59596
Fata de video-ul de mai sus, din 2012, s-a schimbat un pic procedura, cf discutiei cu dl Hoerlein, seful pe partea de tunel. Un pic de rabdare si vom sti ce si cum:)
@RazesIesean Da, asta intentionez sa fac, bineinteles cu acceptul constructorului, sa arat cum se construieste efectiv acest tunel, cu detalii tehnice, cu tot ce trebuie.

costica1234

Pe un lot se sapa, pe altul se umple. :D Las mai jos o scurta filmare de la Bascov cu nodul rutier.


Si va mai pun si cateva poze de la nodul rutier Baiculesti tot de astazi (sau ieri mai degraba).

(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

Ionut

Apropo de săpat pe un lot și umplut pe altul. Era vorba că (o parte din) materialul de la tunelul Momaia va ajunge pe PiSi 3.

Sunt curios dacă a rămas așa.

danutzu_1069

Probabil ca asa ramane.... dar presupun ca Porr il "depune" undeva de unde Webulild il va lua...

alecu26

Mai degraba de pe lot 2. Era chestia asta mentionata in ceva raport al Halcrow facut acu cativa ani.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

reed

Eu cu lotul 2 și 3 sunt inca rezervat.Mai ales 2

jpick2015

Cu lotul 2 sunt si eu rezervat avand in vedere ca nu am auzit nimic de depunere proiect/declaratie de proiectare/ceva? si de la semnare avem 1,5 -2,0 ani.

mike_us

Cred ca pentru lotul 3 nu mai avem mult de așteptat. Probabil ca undeva la anul o sa începem sa vedem ce face WeBuild. Deocamdată eu zic la cit ma așteptat e mare lucru ca se lucrează decent si pe lotul 5 si pe lotul 4.

dacibesti

O filmare recenta gasita pe YouTube cu o parte din legatura spre Rm.Valcea
Multumiri autorului.

a.l.x


O filmare postată azi de doamna Liliana Florescu de pe lotul 4, PORR.
Mulțumim!

costica1234

#59606
Se asterne balastul stabilizat cu ciment spre zona zidurilor de la Bascov.

(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

costica1234

Tocmai ce am venit acum de pe lotul 4. Stand de vorba cu unul dintre paznici am aflat ca l-ar fi concediat pe cel care a pus filmarea din interiorul tunelului. :( Nu stiu ce este atat de secret acolo, mai ales ca sunt multe clipuri pe YouTube despre NATM.

Pe langa asta, am dat o fuga rapida si la organizarea de santier Webuild de pe lotul 3. Filmarile o sa apara in cateva ore.

Poze lotul 4.
(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


Poze organizarea de santier Webuild (lotul 3).

(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

alexd4u2

Salutare! Am filmat si eu Lotul 4 ieri, am fost placut surprins de evolutia lucrarilor:

danutzu_1069

Or fi multe filmari cu tehnologia, dar alea sunt ...aprobate de catre constructor...
Sau ..."faptasul" nu a fost... prins..

Oricum, pentru filmari ... interioare, trebuie ceruta aprobarea constructorului... In primul rand din motive de safety...