News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

3 Members and 17 Guests are viewing this topic.

Kimi

De remarcat ca e progresul pe ~1 an, de cand au inceput lucrarile.

:gj:

lucianluci96

Ceva vesti despre Biharia-Chiribis ? Face nea Beni, se reziliaza contractul sau ce se intampla ?
Despre Chiribis-Suplacul de Barcau ma gandesc ca mai avem cateva saptamani de asteptat.

alecu26

Nu mai sunt pisici de rupt. :)
Ar mai trebuii una si pe DNCB, A2-DN2.
Drumurile noastre POATE;

Ionut

API pe Facebook

Ne apropiem de inaugurarea a încă unui mic segment din A3: 4,5 km parte din #AutostradaTransilvania și 4,5 km de drum de legătură cu două benzi pe sens între nodul Ungheni (aeroport) și Târgu Mureș (zona Metro/ Azomureș).

Într-adevăr, doar un ciot, dar unul de efect care va rezolva o (bună) parte din problemele de trafic din sudul municipiului Târgu Mureș. Filmarea aeriană aici: [...].

Antreprenorul general, STRABAG, mai are de lucru la unele structuri, apoi urmează așternerea stratului de asfalt de uzură, parapete, marcaje, semnalizare.

Lotul are toate șansele să fie inaugurat până la finalul lunii noiembrie, înainte de termenul contractual (situație rarisimă în infrastructura românească).

Solicităm oficialilor din Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere și Ministerul Transporturilor si Infrastructurii România să facă toate demersurile necesare pentru a scoate la licitație în cel mai scurt timp continuarea A3 și primii câțiva kilometri din A8 Târgu Mureș-Ditrău până la nodul Acățari, altfel încât să avem asigurată conexiunea cu DN13 spre Sighișoara-Brașov.

Ciprianul

Nici o mișcare pe Biharia - Chiribiș. Am trecut eu pe DN19E de cam o oră și era liniște.
Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

pentium10

#28385
felicitari pentru video si pozitia API legat de A3 Ungheni - Targu Mures.

Era momentul sa fie trecuta si solicitarea sa se deschida pana la semi nod inainte de termen. Strabag ar putea sa focuseze pe acel kilometru, sectiune care nu mai are mult, si poate fi dat in trafic. Daca pe A10 s-a putut cu bretele, aici timpii de asteptare sa iesi de pe autostrada sunt mult mai mari, chiar si peste 40 de minute dupa masa.
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

alarma

Daca se deschide pana la seminod, si nu va fi semnalizat foarte bine faptul ca iesirea e doar pentru directia Acatari, atunci sa vezi distractie si balamuc, cand toti se vor trezi pe 151D, si vor incerca sa intoarca pe directia Tg-Mures.

hvm

^
Sa vezi atunci distracție cu întoarceri în ac de par pe undeva....
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

naivu

Nu neg utilitatea ciotului pana la seminod, dar ma indoiesc ca i se va da drumul mai devreme!
O predare partiala ar fi inconvenabila pt ca:
- antreprenorul are un plan de lucrari care ar trebui modificat
- perioada de garantie a portiunii de lucrare predate nu incepe de la data predarii partiale ci de la data predarii intregii lucrari
- chiar daca l-ar termina mai devreme, antreprenorul prefera sa foloseasca ciotul respectiv ca parcare pt utilaje, spatiu de depozitare sau cale de transport in interiorul santierului neobstructionata de traficul "civil"
- atat antreprenorul cat si beneficiarul ar trebui sa faca o munca birocratica suplimentara
Predarile partiale au loc fie cand si antreprenorul si beneficiarul vor sa dea o lovitura de imagine (e.g. Centura Bacau cu peste un an mai devreme de termenul contractual), fie cand proiectul e mult in urma (e.g. Sebes-Turda lotul 1; nu se face sa presezi o predare partiala, neprevazuta in contract, la un antreprenor care se incadreaza in termenul contractual), iar durata castigata sa fie minim vreo 6 luni (in cazul de fata, probabil ciotul ar putea fi dat in circulatie cu maxim 2-3 luni mai devreme fata de restul).

voicul

Pe scurt spus:
Cum am asteptat 30 de ani, mai putem sta 2 luni!

Nu ca vreau eu asta, dar chiar nu cred ca cineva din CNAIR o sa faca munca suplimentara, PA aceeasi bani!, doar ca un Gigel platitor de taxe sa mai castige niste minute in trafic.


alexV

22 de foreze. sa vedem daca ies la numaratoare pe video ce presimt ca vine.

Cristian 74

#28392
@AlexV: 22 de foreze mi-au ieșit și mie pe materialul brut. Urmează filmarea pe final de săptămână. Poate joi. Multe alunecări de teren...

mike_us

UMB super mobilizare ca de obicei. Luna asta poate începem sa vedem mișcare si la Nurol?

pentium10

Strabag a restrictionat circulatia de pe o banda langa giratoriul din capatul lotului in Targu Mures, cauzand ambuteiaje mari in zona, zona fiind foarte intens circulata.
Putem consemna ca azi au atacat oficial constructia giratoriului.



Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures