News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

3 Members and 18 Guests are viewing this topic.

florin74

#27195
Esti optimist... minim 5 cred ca vor fi intre Zimbor si Poarta Salajului... Sunt deblee si de 35 de metri (in anumite portiuni) undeva spre Zimbor.... Numar cu 2 cifre.... Daca nu isi rup gatul pe lotul asta au sanse sa supravietuiasca inca 10 ani....

Exemple :
Intre km 23+300 si km 23+400 pe traseul autostrazii se dezvolta un debleu cu adancimi cuprinse intre 6 m si aproximativ 33 m.
Intre km 21+300 si km 22+000 pe traseul autostrazii se dezvolta un debleu cu adancimi cuprinse intre 6 m si aproximativ 30 m
De asemenea, pentru aceasta zona, in Raportul Geotehnic pus la dispozitie este metionata o alunecare de teren intre km 21+100÷21+400 despre care se mentioneaza urmatoarele: "Pe versantul stang al vaii Sânta Maria se intalneste o curgere de material argilos. Terenul este valurit si prezinta contrapante." Tot in volumul "Studiu geotehnic Subsectiunea 2", sunt prezentate fisele forajelor realizate in aceste zone in care este semnalata prezenta mai multor straturi de carbuni pana la dancimi de 14m acestea semnaland prezenta unor suprafete de alunecare cat si a unor zone cu exces de umiditate.
Intre km 17+600 si km 18+100 pe traseul autostrazii se dezvolta un debleu cu adancimi cuprinse intre 6 m si aproximativ 33 m.
De asemenea pentru aceasta zona, in Raportul Geotehnic pus la dispozitie este metionata o alunecare de teren intre km 17+800÷18+870 despre care se mentioneaza urmatoarele: "Versantul deluros pe care se inscrie autostrada (malul drept al V. Glodului este afectat de o curgere plastica a materialului argilos ce se observa pe alocuri in masa alunecata." Tot in volumul "Studiu geotehnic Subsectiunea 2", sunt prezentate fisele forajelor realizate in aceste zone in care este prezenta mai multor straturi de carbuni pana la dancimi de 12-13m acestea semnalad prezenta unor suprafete de alunecare.
Intre km 16+100 si km 16+550 pe traseul autostrazii se dezvolta un debleu cu adancimi cuprinse intre 6 m si aproximativ 20 m.
Intre km 14+000 si km 14+550 pe traseul autostrazii se dezvolta un debleu cu adancimi cuprinse intre 6 m si aproximativ 16 m.
Intre km 13+250 si km 14+000 pe traseul autostrazii se dezvolta un debleu cu adancimi cuprinse intre 6 m si aproximativ 75 m.
De asemenea, pentru aceasta zona, in Raportul Geotehnic pus la dispozitie este mentionata o alunecare de teren intre km 13+300÷14+100 despre care se mentioneaza urmatoarele: "Alunecarea se dezvolta pe versantul stang al V. Capus, pe o directie cvasiperpendiculara traseului. La baza, alunecarea se extinde pana la V. Capus, care constituie una din cauzele instabilitatii" cat si existenta unei zone cu exces de umiditate intre km 13+400-13+800. Tot in volumul "Studiu geotehnic Subsectiunea 2", sunt prezentate fisele forajelor realizate in aceste zone in care este mentionat existenta unui "teren framantat".

Astea sunt numai pe Nadasel Zimbor.... Din SF :))))

hvm

^^
cat parieri? arunci si o suma? si cum validam pariul? pana la ce data? pana la finalizarea lucrarilor sau si in perioada de garantie? oricum eu cred ca si-au invatat lectia si nu o sa lase loc de astfel de "Update-uri"
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

ciprebbe

1000 lei la bugetul API, cine pierde ii depune in cont.
Alunecari pana se va deschide circulatia si le numaram doar pe cele de peste 20m lungime.
Stiu bine relieful si ce poate UMB. Cu drag as pierde pariul dar vedem peste aprox 3 ani.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

adiarc

pe mine ma ingrijoreaza perioada post garantie
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

hvm

hai ca tin pariul. l-am adaugat in semnatura. Il treci si tu ca sa nu uitam de el? :D
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

TibiV

Nu am inteles pariul.
Cine spune ca vor fi alunecari si cine spune ca nu vor fi?....

Quote from: florin74 on March 29, 2021, 04:52:13 PM
Intre km 13+250 si km 14+000 pe traseul autostrazii se dezvolta un debleu cu adancimi cuprinse intre 6 m si aproximativ 75 m.

75 de metri?!?!... Mai adanci decat cele care ar fi trebuit sa fie facute pe A1 la Holdea?....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

florin74

E preluat din SF... Dacă au greșit acolo,am greșit și eu. Dar ținând cont de Bechtel style... Pare plauzibil.

hvm

Daca sunt mai mult de 5 alunecari mai lungi de 20 de metri pana la finalizarea lucrarilor va castiga Ciprebbe si eu platesc, In caz contrar castig eu si el plateste....Egalitate nu vad cum poate fi...
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

razvam

@hvm

Eu zic sa modificati din 1000 de lei in 200 de euro, ca leul o sa tot scada, sa pastram proportiile valorii si peste 3 ani.  :lol: :lol:

Dominik

#27204
A3 Ploiești - Brașov | Martie 2021 | Sector Comarnic - Sinaia





https://youtu.be/QypxAvGqfNg?list=UUSK917tAsS4dbd13-M5HI2g
You're in Steelers Country

alecu26

De ce nu il angajează pe Delacroix?
Drumurile noastre POATE;

mirceaeliade


GAC

Avand in vedere alunecarile de pe Gilau-Nadaselu si aspectele de natura geotehnica semnalate, ma astept sa fie nevoie de foarte multe coloane forate pentru stabilizarea versantilor pe noul tronson in constructie. Chiar si asa, metoda folosita de Aktor nu a eliminat problemele. Sa ne rugam ca UMB sa aiba mai mult succes. Ma astept sa vedem multe foreze de-a lungul lotului.

StefanCelMare

#27208
Oare cum de a filmat CNAIR prin sectorul montan CoBra? Tot cu ocazia site-ului minune?
Oricum, privim zona mai melancolic așa, că start la lucrări... Hăăăt departe este...

@razvam
Nu paria pe euro, că si el e pe ducă. Eu mă tem și pentru PNRR (senso inflație pe euro! - se împrumută peste 1 trilion de euro - deci este risc de stop împrumuturi și subțiere PNRR). Dar e o altă discuție.

ijwtsh

Pe Biharia - Chiribis mai misca ceva in afara de drumuri de acces? Sunt ceva update-uri legate de problema locatarilor dintr-un anume sat care nu si-au primit banii pe chiria pamantului? Chiar si daca aceasta problema persista, nu se pot apuca de munca pe restul lotului? Chiar e unul usor si ar ajuta tare mult in zona aia, e pacat de el.