News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 23 Guests are viewing this topic.

hvm

Pe Beni il intereseaza in primul rand sa faca profit, si in al doilea rand sa faca autostrazi pentru populatie. Nu invers.

El a pus in oferta o suma pe baza a ceea ce era in documentatia de oferta. Am mai spus asta. Toiti au pus la fel, urmand ca in continuare stiind ca estimarea CNAIR nu e corecta o sa castige mai mult din claim-uri... Si acum incearca s aprofite de pe urma aceste situatii. Vedem cine are dreptate pana la urma si cat de gri e situatia. Desi cred ca raspunsul il cam avem deja: cam toata lume are dreptate din pacate, si de o parte si de alta. Si MT trebuie sa gaseasca o solutie de iesire din situatia asta altfel o sa avem o licitatie noua si nici un km de autostrada....

PS: Exista o promisiune ca pana pe 18 iunie o sa fie rupta pisica. Acu suntem 1.5 luni mai tarziu si pisica asta nu e rupta, deci fiecare poate trage concluziile lui.... Deocamdata avem o singura certitudine, ne aflam intr-un vid de comunicare si suntem tinuti in intuneric..... Dar parca totusi acum se face lumina mai repede decat in urma cu 2-3 ani, mult mai repede... Asa ca astept zorii...
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

marinul

Nurol a inceput sa miste ceva in teren. Lucrau azi (sambata) cu putine utilaje in zona Marca si langa Nusfalau se pregatea un excavator sa isi inceapa lucru. Mai era o mica portiune langa Ip decopertata. E bine ca au inceput, spor la treaba

Langa Nusfalau, DJ 110E
(GPS)


(GPS)


masina cu tarusi




(GPS)


baietii cu cotele

(GPS)

Si de langa Marca

KM79? de unde?

(GPS)


(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

carutasul

Când ai zis de băieții cu cotele am avut așa o tresărire ancestrală să ascund grâul și porumbul dar mulțumim pentru poze :)

Europiu

:lol: :lol: :lol:
Doar că oricum îs cam departe de reședința ta...
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

SorinMS

La capătul dinspre Tg Mureș al A3 prinde contur sensul giratoriu de la Metro, unde se racordează drumul de legătură al A3 cu DN15. Sâmbătă pe la orele 15 era deja așternut balast stabilizat pe jumătate de giratoriu și pe drumul de legătură care începe acolo.

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

ciprebbe

Ca si concluzii: s-a trecut de 50% cu sapatura, se munceste si noaptea, dealurile nu stau deloc locului (avem deja la Mihaiesti dupa traversarea DN alunecarea nr 4 de peste 100m) se lucreaza cu toate forezele disponibile :).
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

marinul


kesphishev

Văzusem la un moment dat un articol care afirma că lotul Gilău - Nădășelu este cel mai spectaculos lot de autostradă din țară sau ceva de genul. Probabil în sensul că are o priveliște frumoasă a munților Apuseni la coborârea spre Gilău. Cred că tronsonul Nădășelu - Zimbor va avea o priveliște și mai frumoasă la coborârea dinspre Topa Mică spre Sâncraiu Almașului. Va fi o plăcere de condus pe această autostradă.

Ca deobicei, mobilizare exemplară din partea UMB. Mă bucur de asemenea că s-a început și pe Nușfalău - Suplacu de Barcău.
Pursuing a passion is seldom a waste of time.

GIV

Nurol are ordin de incepere a lucrarilor?

voicul

Prima statie de betoane a UMB nu e pusa cam aiurea? Nici langa DN nici langa A3?
Care a fost logica sa o puna in varf de deal?

E bine ca UMB are lucratori pentru 2 schimburi.

Oricum felicitari si pentru filmare si pentru ritmul de munca.  :cheers:

kumar

Acolo nu e nicio statie de betoane. De cativa ani e o fabricuta de nisipuri si pietrisuri cuartoase
http://www.glassmineral.ro/

Cetatean

WOW. Se lucreaza bine de tot. Probabil asta va fi ritmul de aici inainte. Se vede ca stiu ce fac,cel putin la partea de spaturi si umpluturi.  Lucreaza si noaptea pentru ca au mult pamant de mutat.
Nu pot sa nu remarc "traseul" ales pe spranceana de proiectant. Echipa aia care a gandit traseul,i as cauta si i as duce sa vada ce minunatii au facut.
E tardiv si nu mai conteaza,dar doamne.
Pe viitor sper sa foloseasca metode de vizioare a traseului si sa il mai optimizeze inainte de a alege solutia finala.

dargauda

#28423


De pe youtube
Mersi Dorin

adiarc

e tardiv,dar pe loturile UMB as fii vrut sa vad ca la unguri...acele minituneluri prin toate aceste dealuri...ar fii dublat poate costul constructiei,dar pe o durata de exploatare de zeci de ani, am fii iesit mai ieftin

sa vezi distractie dupa ce iese lotul din garantie
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura