News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 12 Guests are viewing this topic.

Archi

Putin probabil (eu realist cred ca sunt undeva pe la 7-8%), inafara de coloane forate si rigole in cateva locuri singurul lucru pe care l-a facut UMB pe A3 in cele cateva luni de cand lucreaza a fost sa sape in dealuri si sa mute pamant. Vizual pare foarte mult insa procentual nu e asa de mult. Se vor observa cresteri semnificative procentual atunci cand vor incepe sa lucreze la structuri.

Cristian 74

#28366
Astăzi, de la Nădășelu la Mihăiești, am fost impresionat de numărul de foreze de pe traseu. În zona localității Șardu am numărat 10 foreze masate în vreo 500 de metri, cele mai multe de la Zublin, dar am văzut și de la alte firme. Pe tot traseul dintre Nădășelu și Mihăiești am numărat 18 foreze. Am remarcat cât de curat a lucrat UMB la șanțuri. De asemenea, cum au remarcat și alții, la Topa Mică E81 s-a stricat în vreo 2 zone. E semnalizat, se gâtuie puțin traficul acolo, dar am observat că se lucrează la ele.

(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

mike_us

Foarte frumoase imagini si excelenta mobilizarea UMB. Una din puținele firme care chiar lucrează in România. 

paulmare

^ UMB lucreaza mult mai curat decat firmele care angajeaza doar sub contractori platiti sa faca exact ceva anume si care lasa curatenia, gropile de imprumut etc in grija altora ca ei fac fix ce le-a cerut "antreprenorul general" si au castigat probabil pentru pretul cel mai mic - santierele umb sunt mult mai "curate" fata de unii gen pizza de exemplu

au cred o gramada de ziduri de sprijin de facut, din cauza asta si numarul mare de foreze, cand au ajuns cu sapatura la cota incep imediat fundatiile pentru zidurile de sprijin

La E81, din pacate (asa ca parerolog) o sa se mai strice inca, pana cand o sa se stabilizeze, sunt 14 milioane de mc de sapat si mutat, dealurile din marginea podisului transilvan sunt instabile si daca nu sunt taiate si mutate,

avumit

Este cu adevarat impresionant santierul UMB. Daca sambata trecuta m-am intalnit in trafic, la 5.30 AM cu bascule portocalii, azi am admirat de pe european forezele. Frumos! Sa dam mai departe bice' cailor!

Cetatean

Mama. 14 mil mc. Sunt curios ce productivitate au,lunar.
Stiu ca Bechtel la un moment dat a sapat 1 milion mc intr-o luna si au facut chef.
Apolodor,cu vreo 30-40 8x4 care baga blana,au facut 200 mii mc de sapatura intr-o luna.
Impresionant. Asa cum am mai zis,cred ca vreo 5 scrapere i-ar ajuta pe cei de la UMB. Mai ales ca au reusit sa si reduca distantele de transport la 300-1000 m fata de debleu,ceea ce este ideal. Banuiesc ca au inchiriat/cumparat terenuri.

mike_us

^ Daca vor sa termina sa zicem in jur de 30 de luni cu săpătura ar trebui sa ajungă la o medie de aproximativ jumătate de milion pe luna. Pare foarte mult chiar ar fi interesant de aflat cit au făcut UMB pina acuma.

Cetatean

E plauzibil sa faca atat pe luna. Cred ca au peste 100 de camioane pe santier.
La 17 de zile lucrate(ca mai si ploua) cu 15 curse de camion(sigur fac mai multe pe zi) si 20 mc pe cursa iasa vreo 500k mc ceea ce e mult.
Im continuare sunt uimit de cantitatea masiva de sapatura. Sunt curios umplutura cata au de facut.
Cantitatile sunt pe toti aprox. 50 km sau cat au?
Si daca are cineva pe undeva cantiati,i as multumi daca le-ar posta sa ne facem o idee.

alecu26

#28373
cu 100 de camioane in santier trebuie sa depaseasca lejer 500.000 mc de terasament pe luna. Dar asta vreo 2...3 luni pe an. Adica de prin 15 Iulie pana in 15 Septembrie.
Drumurile noastre POATE;

paulmare

Nadaselu-Zimbor 7 mil de mc de sapatura, 2 mil de mc de umplutura - 30 de km
nu cred ca pot pune 20 de mc - erau poze cu masini rasturnate sau impotmolite,
oricum 18mc x 100 de masini x 2schimburi - se vede bine deja cu toata vremea asta naspa care au avut-o

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

calino


Iceman

Strabag are forță de muncă acum ... Mai ales că ARL nu mai are lucrări în Cluj Napoca... toată echipa sa mutat pentru lucrările de la autostrada A3

g.chris

Google a actualizat imaginile pe zona Tg Mures (9 iunie 2021)

https://goo.gl/maps/4YpdtyRZm5byieXw9
CC mapping - Orto - DSM - Geophoto - Point Cloud
www.ccmapping.ro

voicul

^E bine ca lucreaza cu forte maxime ca e coada de 3 km pe A de la 10 dimineata.