News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

3 Members and 53 Guests are viewing this topic.

adi

Ce lucrare, cata implicare.

Plasa de la capatul spre Tm este(celebra plasa) de protectie sau pregatesc ceva pt armarea versantului?

rocklee

aripa de ''ghidare ...decofrata ... :)














Powered by API/PUM imgur uploader

rocklee

terasamentul armat ...si sistemul de scurgere a apelor pluviale ...rigole separate ale DN 76 de A1 ...






































Powered by API/PUM imgur uploader

rocklee

Asfaltare dinspre viaductul Soimus ... :)























Powered by API/PUM imgur uploader



RaduLuc

#45846
Mi se pare mie sau aici nu mai respectam minimum de zile pentru a pune asfalt peste stabilizat, eu stiu ca trebuie sa asteptam 7 zile pentru teste conform normativ, sau e facultativ in anumite cazuri. Doar o constatare, dar nu stiu pe alte contracte sa se poata face asta, consultantul fara teste da neconformitate automat. Mai vedem sa se poata dupa 6 zile, dar cu testele facute, altfel cine confirma ca este ok stratul de stabilizat........

ciprebbe

Se poate asfalta si imediat dupa BSC.
E foarte ciudat sistemul de scurgere al apelor, acele conducte ingropate pe verticala in beton, par mult, mult subdimensionate in cazul unei ploi serioase iar "ciotornele" de jos m-au dat pe spate....
In rest se vede cat e de aglomerat si cat de greu se misca pe suprafata mica. Bravo lor ca si in astfel de conditii merg mai departe si avanseaza bine de tot.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

voicul

Quote from: rocklee on April 06, 2019, 06:22:38 PM




Powered by API/PUM imgur uploader

De ce exista acest spatiu (care e si in partea cealalta la aripa de ghidare)? De ce nu l-au facut mai mare daca tot l-au facut (in ideea ca ar fi muncit mai putin/repede daca era mai mare)?

RobertH


abcxyz

Curiozitatea mea este dacă va rămâne așa cum se vede.

alinuttt

Întreb specialiștii: Va fi torcretat dealul pe o anumită porțiune? Altfel nu înțeleg pentru ce au betonat câteva ancore lângă viaductul Șoimuș.

rocklee

pe acel spatiu intermediar din terasamentul armat va fi o rigola ...
:)

lalilieci

AlinC  si Rocklee  sunteti extraordinari. Azi a fost un adevarat rasfat; pe langa o  filmare neasteptata si poate  cea mai  lunga de pana acum , a venit si  surpriza  cu pozele si  comentariile lui Rocklee. Suntem superavantajati ; nici o  alta zona  nu are asa echipa harnica si devotata. Sa ne  traiti  baieti.

harapnegru

Quote from: harapnegru on April 07, 2019, 12:26:07 PM
Raspunsul 92/19238/20.03.2019 din 02 Aprilie 2019 la aceste intrebari.

Quote
1) Pentru sectiunea de autostrada Lugoj - Deva lotul 4, va rog sa enumerati toate claimurile constructorului de la inceputul derularii contractului si pana astazi, si pentru fiecare claim va rog sa precizati:
- data claimului
- obiectul claimului
- valoarea claimului
- stadiul claimului (acceptat, in discutie, etc)
2) Pentru sectiunea de autostrada Lugoj - Deva lotul 4, va rog sa enumerati toate actele aditionale semnate in cadrul acestui contract, si pentru fiecare act aditional va rog sa precizati:
- data actului aditional
- obiectul actului aditional
- valoarea in discutie din respectivul act aditional
3) Pentru sectiunea de autostrada Lugoj - Deva lotul 4, va rog sa precizati valoarea actualizata a contractului, luand in considerare toate actele aditionale semnate si toate claimurile rezolvate in favoarea constructorului.






Powered by API/PUM imgur uploader