Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 9 Guests are viewing this topic.

gdaniel

Ce nesimtire sa puna bannerele alea pe podul CF peste DN de la Bejan.
Cred ca sunt destul de inflamabile..

elphax

am reusit sa ma uit la film pe ecran mare, incredibila mobilizarea, am numarat peste 250 de persoane incluzand cei care ( probabil :) ) sunt in cabinele diverselor utilaje si camioane. plus ca mai sunt cateva zeci care poate nu sunt vizibili
la toamna daca se muta baietii la Bacau o sa termine repede si acolo

anacronox

poze de acum cateva minute de la Soimus:








GDPR

Azi s-a publicat in M.O. HG privind reaprobarea indicatorilor tehnico-economici aferenti autostrazii Sibiu-Pitesti (HG 196/2019). Hai cu semnatul la lotul 1.

florin74

Duminica, cu toata floarea cea vestita, ca sunt plecati care pe unde pana atunci si nu pot sa apara in poze (ma refer la oficialitati)

Ionut

Umbla vorba prin piata ca s-ar semna în weekend contractul cu Porr pentru PiSi1. Duminică probabil. Va fi circ gratis cu dancila & friends.

voicul

Important aici e ca sunt sanse foarte mari ca in februarie-martie 20-20 (depinde si de vreme) sa fie lucrari in teren.

zuma80

Acest sector este un  castig bun. Dupa un drum recent pe A1, pun cateva poze. Prima este de la Aciliu, iar urmatoarele patru dintre Miercurea Sibiului si Cunta, unde cred se lucreaza la un spatiu de servicii. La final sunt de la Sebes intersectia cu A10.
Pentru A6!

Cozak

#45878
^^

Stai ca vin chinezii din spate sa le dea in cap!
O companie chineză de stat a reintrat în cursa pentru autostrada Sibiu-Pitești
Asocierea China Railway 14-th Bureau Co Ltd – Viaponte Rom – Viaponte Projetos e Consultoria de Engenharia a reintrat în cursa pentru construirea celor 30 de kilometri dintre Sibiu și Boița, parte a mult așteptatei autostrăzi Sibiu-Pitești. Pe 2 aprilie, Consiliul Național de Soluționare a Contestațiilor a admis plângerea chinezilor și a obligat Compania de Administrare a Infrastructurii să reia în calcul oferta acestora pentru licitația în valoare de 1,8 miliarde de lei.Chinezii s-au adresat CNSC pe 11 martie, după ce fuseseră scoși din cursă, iar acum au primit câștig de cauză.

https://www.g4media.ro/o-companie-chineza-de-stat-a-reintrat-in-cursa-pentru-autostrada-sibiu-pitesti.html

Ionut

^ Asta cu chinezii este Secțiunea 5. Nu are treabă cu Secțiunea 1.

gsimon

Inseamna ca au dat-o iarasi de gard jurnalistii, ca doar nu e prima data, daca e asa cum spui tu Ionut  :ohno: :headache:

Cozak

#45881
 :lol:
Da, depinde din ce parte te uiti.

razvan96

#45882
Ca veni vorba de S5, sper sa nu dureze mult pana scot raportul de evaluare prin care sa atribuie contractul catre China Railway.Si asa proiectarea si executia dureaza 60 de luni, deci deja finalizarea se duce dupa 31.12.2023, data pana la care se pot face plati pe POIM actual, macar sa nu se mai traga de timp.Oricum, Astaldi nu va renunta fara inca o lupta probabil.

MAP

Dar de unde ai tras concluzia ca PiSi5 va fi atribuit China Railway ?

sublimu