Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 5 Guests are viewing this topic.

ovicor

#34335
Explicatia e simpla: in birourile MT/ CNAIR  nu ploua, nu ninge, nu e ger, su sunt terenuri namoloase unde nu se poate lucra la terasamente, etc.! Asa au facut si cu Dimex la Tureni, asa au facut si-n alte cazuri!

Cetatean

Sunt curios ce o sa le "iasa" la proiectare. Daca nu o sa se suplimenteaze contractul dupa proiectare cu vreo 14.99% si diferenta pana la 50 dupa aia, bag 250 la asocatie!
Hai sa-i vedem. Sunt curios pe cine au proiectanti?
O sa faca de-o expertiza?

Alexandru97


De Chiribiș-Biharia tot nu se aude nimic?

cristibur

Salut ! Știe cineva ce se întâmplă pe DN15 în zona secțiunii de autostradă nou deschise ? Pe gmaps apare închis complet și tot traficul mutat pe autostradă - Mulțumesc !

dr4qul4

probabil nu e nimic.
Se intampla la fel la toate drumurile nou-deschise, pentru a forta rutarea pe cel nou.
Banuiesc ca e ceva de la Google. Si pe DN65 apare la fel.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

tom_sawyer

"IN DATA DE 04.01.2024 AU FOST TRANSMISE OBSERVATII PRESTATORULUI LA STUDIUL DE FEZABILITATE REVIZIA 1 AFERENT SECTORULUI DE AUTOSTRADA CRISTIAN-CODLEA. IN DATA DE 29.12.2023 PRESTATORUL A TRANSMIS PROIECTUL TEHNIC AFERENT SECTORULUI DE AUTOSTRADA CRISTIAN-CODLEA. ACESTA SE AFLA IN ANALIZA LA BENEFICIAR"

Asta apare pe harta CESTRIN când dai click pe sectorul Pașcani-Suceava.

GIV


hvm

@tom_sawer
:lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:
Legatura este ca ambele sunt in Romania. Si acu intelegem de ce spune toata lumea ca se da in licitatie curand.
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

reed


Johnny1711

Eu tot nu pot sa înțeleg de ce nu avem încă  data de judecare la procesul de la CAB al celor de la Nurol pe Suplacu Barcău - Chiribis?  :((

Alexandru97

Pentru că s-a definitivat problema. Pe Suplacu de Barcău-Cbiribiș, SCC ERBAȘU va începe proiectarea și execuția din 15 martie.

GIV

@Alexandru97 cum s-a definitivat? il credem pe cuvant pe pistol? a renuntat nurol la contestatie?

Alexandru97

Cred că CNSC a respins în definitiv contestația Nurol pe Suplacu de Barcău-Chiribiș iar Cristian Pistol a anunțat pe Facebook data începerii lucrărilor. Și mie îmi vine greu să cred. Nu știu ce se petrece și cu Chiribiș-Biharia. Eu personal am trimis mail la Ministerul Transporturilor să mă documentez despre loturile dintre Poarta Sălajului și Biharia. Când mi se comunică un răspuns concret, îl postez aici, cu tot dragul.

piXel

Pe site-ul CAB nu apare nicio informație referitoare la contestație.
https://portal.just.ro/2/SitePages/Dosar.aspx?id_dosar=200000000429219&id_inst=2
Poate îmi scapă ceva sau s-au înțeles în afara sălii de judecată.

gabim

Topicul de fata, cateva pagini in urma:

Quote from: tom_sawyer on January 05, 2024, 03:55:12 PM^^ Probabil Erbașu a semntat cu clauză că renunță la contract dacă câștigă Nurol la CAB. Asta chiar ar fi o bună întrebare de adresat CNAIR/ministerului.

Confirmat de @horatiu.cosma  ca asa e cazul. Deci slabe sanse de miscare pana cand nu se clarifica situatia.
Pariu A7: se va circula pe toate loturile UMB pana la Pascani inainte de a se circula pe lotul Pizzaroti - in caz contrar, 100 Euro in contul API.