News:

Tur de forță API 27-28 iunie, DEx12 și A7.
DEx12 Pitești-Colonești și Balș-Craiova.

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 9 Guests are viewing this topic.

GIV

Quote from: dr4qul4 on January 24, 2024, 08:32:07 PMMakyol sa ne lase. Au destul de lucru pe A13.
... si la metrou

Kitz

^
Și Ploiești-Buzău Lot 3  :lol:

slartibartfast


cosminn

^ Nurol (lider) + Makyol

handrei

Care credeti ca va fi ultimul lot care va fi semnat de pe A3: acesta (probabil cu Makyol) sau cel cu Beni Rus?

gruia88

Eu cred ca acesta cu Tunelul Meses o sa fie ultimul semnat si probabil cu UMB :)  nu Makyol , la inceput de cand s-a facut oferta , mutat termenii de lictatie , proiectarea 18 luni care poate fi prelungita dat fiind faptul ca e tiamai tunelul .Ca si contract se pliaza foarte bine pentru continuitatea unei firme cu capital Romanesc (UMB).

Si eu cred ca dupa ce ies din toata combinatia cu A7 / A8 in 2026-2027 pot sa lucreze si pe acest sector.

Doar o opinie personala bazata pe un plan pe termen lung ca si continuitate de contracte.

RataRR

Si mie mi se pare cea mai buna varianta UMB, dar doar daca reusesc sa sporeasca viteza pe A7. Ca in ritmul actual, prin 2030 se apuca de Meses si nici nu stim cum se misca ei/Euro-Asfalt la tunele. In schimb, Nurol (inca) nu a demonstrat ca poate duce un lot asa mare, Makyol nu stim deloc cum se misca si au deja ~70 km de construit, Mapa la fel si Tekfen nici macar nu a castigat loturi de A pe la noi. Doar Webuild mi se mai pare ok, dar si ei au un lot mare de terminat(30 km), si el destul de complicat.

Oneinthecrowd

^ Crezi ca se face Ploiesti - Comarnic inainte?

tom_sawyer

Ploiești-Comarnic nu se mai face ("păstrăm ce avem", Grindeanu dixit).

ovicor

S-a pus intrebarea ce credem, care lot din A3 va fi semnat ultimul. Raspuns: unul intre Tg. Mures si Brasov!

Duta C

UMB prefer si eu sa vina cu Javelinul  si sa rezolve ! A aratat ca stie pe dealurile transilvaniei!

reed

:lol: In logica asta cu turcii, are vreun tunel UMB sapat si n-am auzit noi inca?
Bineinteles, e inca de preferat sa ia ei lotul,insa mai bine sa termine ceva din loturile astea care le au in lucru.A0 si DX12L3 e picatura comparativ cu ce au de lucru pe A7, DX6,podul de la siret si A0 L4 si altele.Mai intreb si de loturile curente de pe A3?

Johnny1711

Același Alexandru97 ne zicea ca e gata și procesul de la CAB a lui Nurol împotriva lui Erbașu pe lotul Suplacu de Barcău-Chiris...dar voi știți vreo decizie în acest caz? :o
Faptul ca s-a dat OIl pe 15 martie inseamna ca nu se mai judeca la CAB sau s-a dat vreo decizie favorabila lui Erbașu?

Alexandru97

Au fost contestații de la Nurol și Precon ce s-au respins și nu există semnalmente că ar fi mers mai departe la CAB

horatiu.cosma

Măcar de 5 ori s-a scris că e contestație depusă de Nurol la CAB, e și link-ul pus acum două pagini.