Conexiunile multimodale Bucuresti-Aeroportul Henri Coanda

Started by nirolf, October 18, 2016, 04:21:46 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sorinus

Primaria Mogosoaia s-a apucat sa faca un peron decent la Parc Mogosoaia. Momentan doar betonul, la primavara si asfalt.

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

carutasul

parcul Mogoșoaia e o destinație de week-end destul de bună vara. Având și tren des... :)

TibiV

Nu are rost sa te intreb ce distanta este intre statia CF Parc Mogosoaia si Parcul Mogosoaia, ca stii destul de bine zona...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

AndreiB

Eu sunt curios ce latime poate sa aiba peronul, avand in vedere podul construit pentru 3 fire. Daca o sa faca un peron de dimensiuni normale, nu inteleg logica podului cu 3 fire. Se vede lipsa planificarii integrate - se puteau face multe lucruri mai cu cap de la inceput - e.g. o trecere pietonala sub pod pentru a evita traversarea la nivel.

theodor1998

Am fost si eu ieri.
Statia arata super ok, iar lucrarile la copertina din parcare sunt avansate. Din pacate trenul Cfr a avut intarziere 10 minute, iar personalul de securitate al garii lasa de dorit (Angajata x de la securitate se lua de mine ca am stat 15 min in gara pe peron pentru a filma intrarea trenului cfr in gara, argumentul ei fiind ca nu am voie sa stau atata pe peron)

frunzaverde

Presupun ca firul 3 a fost instalat in perspectiva dublarii 700, pentru care exista planuri de sertar. Cand se va face proiectul, cu siguranta se va demola peronul construit acum. Dublarea va dura probabil >5 ani, o investitie atat de mica ca peronul respectiv, cu titlul temporar dar civilizat (ce era acolo nici in Africa nu exista) nu e o problema. Totusi, e o investitie modesta.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

survola

La aeroport se folosescd ambele linii sau doar una dintre ele?

subway


frunzaverde

Cred ca @survola zice de liniile din gara de la Aeroport. Si da, se folosesc ambele.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

subway


hvm

^
Cred ca raspunsul ar fi: se folosesc amandoua dar intermitent. Odata una, odata cealalalta. Dar sunt momente cand trenul e pe ambele pentru cateva minute, atat cat ajunge unul si apoi pleaca celalalt.

Nu are rost sa il luam pe om la rost ca nu stie, chiar daca s-a scris pe topicul asta de nu stiu cate ori in ultimul an. Parerea mea. Si e posibil sa fi gresit si eu in ceea ce am scris aici ca nu stiu nici eu sigur, desi cred ca am citit 99% din postarile postate pe topicul acesta in ultimul an.
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

subway

#2067
Cine l-a luat la rost?
Eu nu mi-as permite asa ceva, e doctor in exploatare feroviara!!!
Dar daca nu intrebi expertii atunci pe cine?
Sau altfel pusa intrebarea, ai vazut doua trenuri trase simultan la peron? Sau doar cate unul rand pe rand indiferent pe care linie?

AndreiB

@frunzaverde

Dublarea M700 nu stiu daca e posibila si dupa Centura Bucuresti. Mie in film mi se pare ca pilonul nu lasa gabarit suficient.

Sunt de acord ca investitia actuala e usor demontabila - cred insa ca ar fi trebuit o investitie mai mare. Parc Mogosoaia mi se pare mult mai utila decat PO Aeroport, unde au cheltuit o caruta de bani, cam degeaba dupa deschiderea statiei Henri Coanda T1.

survola

Quote from: subway on January 17, 2021, 12:28:15 AM
Sau altfel pusa intrebarea, ai vazut doua trenuri trase simultan la peron? Sau doar cate unul rand pe rand indiferent pe care linie?
Poate am pus superficial întrebarea.
Eu așa mă gândeam, mai demult, că pe o linie (la un peron) va intra trenul spre OTP, iar de pe cealaltă (de la celălalt peron) va pleca imediat cel spre București.
Din ce am văzut, așa ceva nu se întâmplă.