News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

[B] Infrastructura velo in Bucuresti

Started by voicul, January 03, 2018, 03:13:23 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

dr4qul4

eu zic sa te certi tu cu polististii. Eventual sa le si demonstrezi ca trotineta nu prinde peste 25kmh.
La cum sunt facute legile, gaseste el alt articol la care sa te incadreze.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

TibiV

Evident...

La articolul "iepurasule, de ce n-ai sapca?"...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

albert.arifovici

#77
M-am uitat recent pe licitația pentru marcajele pentru pista de pe Aviatorilor. Momentan licitația este in evaluare financiară pana pe 19.09. Deci le-a trebuit 1 an si jumătate!!! ca sa marcheze o amărâtă de pista de 10 km sau cât o avea. Timp de 1 an si jumătate aceasta pista a stat construită si fara marcaje/ semafoare, practic o pista abandonată in mijlocul orașului. Sunt curios cât le va trebui pentru traseele 2,3 si 4 ca in cazul traseului 1 a fost dezastru. Asta ca sa nu mai zic ca toată lucrarea a fost făcută in bataie de joc. Asfalt turnat prost pe Aviatorilor, cu multe denivelări in care se strânge apa cand ploua. Noua lucrare este mult mai proasta decât ce era înainte. Pe bretele de la Piata Charles de Gaulle au frezat asfaltul fara sa facă măsurători, si pe langa bordura despărțitoare, pe partea de carosabil le-a rămas gol si au trebui sa completeze cu asfalt nou (asa cum se poate vedea in imaginea 2) și a iesit un petic de toată frumusețea. Plus multe alte detalii de acest gen. Actuala administrație locală este total depașită. Atat au stiu Firea & Co sa facă in 3 ani de zile. Jenant...

RobertN

"Primăria Capitalei a început lucrările la pista de biciclete de pe Calea Victoriei, între bd. Regina Elisabeta și Splaiul Independenței. Practic reprezintă continuarea pistei de pe Calea Victoriei, astfel încât bicicliștii să poată ajunge de la Piața Victoriei până la Piața Națiunile Unite pe o bandă dedicată. Această bucată de pistă face parte dintr-un traseu mai lung, ea urmând să fie continuată pe Splaiul Independenței, până la Podul Grozăvești și pe bd. Regina Elisabeta."





Preluare de aici.

voicul

Super!

Inseamna ca nu se va mai urca de pe splai cu masina.

BIGRED1984

Ba da, nu s-a citat tot articolul, daca intri acolo o sa vezi "Lucrările la Pista de pe Calea Victoriei au termen de finalizare 30 de zile. Pentru realizarea pistei pentru biciclete, se vor institui restricții pe banda 3 a sensului de mers dinspre Bd. Regina Elisabeta, cu asigurarea a două benzi de circulație pe acest sens, respectiv cu asigurarea unei benzi de circulație pe sensul dinspre Splaiul Independenței, până la intersecția cu Str. Mihai Vodă."

bogdanstancu

#81
Imi explică și mie cineva de ce au frezat asfaltul existent. Asa au făcut si pe șoseaua Pipera si a iesit apoi f denivelat stratul final de asfalt deoarece a fost greu de turnat/nivelat intre cele doua borduri. Cred ca era infinit mai simplu sa monteze bordurile pe stratul existent, sau sa frezeze doar un șanț in care sa instaleze bordurile.

perfidus

Cum de ce, asa a zis proiectantul (cel mai probabil o companie municipala) al carui beneficiar este Primaria Capitalei. Obiectivul principal e altul, nu economia de bani din bugetul cetatenilor.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

Lyvyoo

#83
https://pressone.ro/cum-ar-putea-arata-linia-verde-dintre-militari-si-drumul-taberei
"Dacă acest proiect ar fi conectat mai departe cu centrul orașului și reamenajarea spațiilor uriașe din jurul Parlamentului, ar permite o continuitate a deplasării ecologice pe toată zona de vest a orașului.

Într-un plan urbanistic mai larg, traseul pietonal și de biciclete ar continua pe Bulevardul Unirii și Bulevardul Decebal, Dristor, Camil Ressu și Theodor Pallady, asigurând o axă verde Vest - Est pentru întregul oraș."  (Later Edit)

Mi se pare pacat de timpul omului ca a stat cateva ore probabil sa scrie acest articol. Proiectul velo pare fabulos...
Sunt curios, e doar o refulare inteligenta a frustrarilor legate de pistele de biciclete sau chiar ati auzit de vreo intentie serioasa?

Xed

Eu nu am auzit nimic insa am observat acum cateva zile cand am trecut pe Calea Victoriei si am ajuns pe podul de la Natiunile Unite, lucrari pe pod la pista de biciclete. Ce nu imi este clar momentan e daca vor merge pe acelasi profil cum e pe Calea Victoriei si o vor face doar pe un sens al Splaiului sau o vor desparti si va fi fiecare sens de mers pe partea carosabila aferenta sensului de mers.

TibiV

Lyvyoo

Nu imi pot exprima parerea.
Pentru ca NU voi accesa un link care contine doar un titlu...

Pune si tu 3-4 fraze relevante, care sa ma faca sa doresc sa deschid linkul.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

oc7avian

#86
^
De pe forumul SCC:

Quote from: Serban.kTa-daaam


Link catre postarea pe Facebook. Nu e mare lucru prin poze, deci nu le descarc & pun aici. Nu scrie nimic despre cum va fi implementat, dar pare deja c%u0103 implic%u0103 borduri  O:-)

Update: corectat link-ul. Pusesem de doua ori http

voicul

^Ai pus post link-ul - nu merge.

Au ajuns cu pista pana la Dambovita (asta din Decembrie) si acum merg mai departe.

O initiativa foarte buna (care este si implementata).

alexandru.vladescu


bogdanstancu

Pare ca au inteles si ei intr-un final ca nu are sens sa decoperteze asfaltul existent ci trebuie doar sa instaleze bordurile. In zona aviatiei asfaltul nou turnat de pe pista este exectabil de exemplu, asa cum se vede intr-o poza de mai sus.