News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

[B] Infrastructura velo in Bucuresti

Started by voicul, January 03, 2018, 03:13:23 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

voicul

Marcajeee! Presupun ca au terminat acest traseu:

(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

Duta C

Sper sa se apuce cit mai repede prin bucuresti ca pe trotuar nu este ok,iar pe sosea fff periculos la cit de neintelepti,nepasatori,neatenti sunt parte mare dintre soferi.

punktnet

Doar eu il vad pe tampitul ala parcat pe pista de biciclete ? O:-)
Just kidding.

Vladul

Pai nu s-a inaugurat inca aceasta bataie de joc pe bani publici.
In zona respectiva pista de biciclete dintre borduri este in valuri, trotuarul este foarte ingust si dupa cum se vede, cu stalpi fix pe mijloc (cum se vede ca este in fata cimitirului sovietic). La masini au lasat latimea carosabilului de o banda si jumatate dintr-un motiv care ma depaseste pe mine. Apoi, colac peste pupaza, pista de biciclete mai si urca pe trotuarul care a devenit astfel aberant de ingust pentru traficul de pietoni din zona. Imi aminteste de pistele de vremea lui Oprescu. Sper sa le inchida si pe acestea politia.
Imi e greu sa nu ma enervez cand vad ca primaria acestui oras nu a reusit sa faca un lucru de calitate de atata amar de ani. Putin, prost si pe bani multi ar fi un slogan bun pentru construirea acestor "piste de bicicleta". Mai bine zis parcare pentru bizoni...

voicul

Tot aud la nivel European de investitii masive (gen si miliarde) in alternative la masini: biciclete in general.

In B nu mai aud nici de amaratii aia de 100 euro pentru biciclete noi. Totusi poate ei au planuri (macar din carioci si cuvinte) si sunt eu neinformat. Ceva stiri noi?

Duta C

Deci eu am si trotineta si ecam greu recunosc.Duamna e buna sa dea din gura la tv.Oameni buni,este depasita de orasul asta mare,total.DEPASITA-DEPASITA-DEPASITA :( :( :(

Cristi N

#96
Si eu am vazut ca prin Vest municipalitatile s-au apucat masiv de trasat piste de Biciclete: Berlin, Paris, Roma, in schimb, noi nu facem nimic  :bash:

In momentul asta in Bucuresti sunt prevazute 4 trasee de biciclete:

  • Piata Victoriei - Calea Victoriei - Splaiul Independentei: Traseul exista deja si este la o calitate absolut ok.  :cheers:
  • Piata Victoriei-Bd. Iancu de Hunedoara-Sos. Stefan cel Mare-Sos. Mihai Bravu: Din ce stiu eu din traseul asta nu exista nici macar un metru. Cu aproximativ un an in urma s-a incercat un review al proiectului si concluzia ar fi ca nu e chiar rau desenat dar uneori sare peste detalii si alteori abordeaza problema strict teoretic. Cel mai simplu exemplu ar fi situatia parcarilor, nu tine cont de situatia reala si conform proiectului ar trebui sa dispara peste 50% din masinile parcate acum pe bulevard. Nu ar fi rau deloc, dar ce vom face cu ele?
  • Calea Victoriei-Bd. Regina Elisabeta- Bd. Natiunile Unite -Splaiul Independentei (Pod Grozavesti): Aici am inteles ca au inceput sa apara niste tronsoane, mai ales pe Splai dar nu am mai multe informatii
  • Bd. Libertatii-Piata Constitutiei-Bd. Unirii-Bd. Decebal-Bd. Basarabia-Stadionul National: Iarasi nu stiu sa fi executat ceva.
In plus fata de astea mai exista traseul lui Voicul: Piata Victoriei - Pipera. Aici nu mi-e clar daca e parte componenta din traseul nr. 1 sau e un traseu extra. In orice caz, calitatea e execrabila.

PS: Daca exista interes pot posta si plansele cu profilele transversale ale traseelor 2,3 si 4. Singura problema ar fi sa gasesc o varianta de stocare usor accesibila.

Duta C

Am vazut azi pista de la guvern spre televiziune incolo.....deci daca nu o iei usor de tot (la pas)cu trotineta la borduri iti sare casca de pe cap. Ma intreb o fi chiar asa de greu sa cobori bordurile la nivelul asfaltului?
Oricum pista asta este facuta la misto!!! :( :(

perfidus

Un blog video unde apare o filmare cu noua pista de biciclete de la Victoriei spre Arcul de Triumf si mai departe spre Pipera (minutul 7:45):




Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

rota

Un agregator pt transportul alternativ: RideUrban

Neobility, platformă cu capital românesc creată pentru a sprijini și dezvolta mobilitatea urbană, lansează UrbanAir, serviciu ce integrează toate soluțiile de shared mobility.

UrbanAir are scopul de a satisface, în special în contextul creat de pandemie, nevoile de deplasare din interiorul orașelor. Astfel, platforma oferă utilizatorilor cele mai bune variante de mișcare alternativă, adecvate în funcție de locul în care se află și destinație: bicicletă, trotinetă, mașină etc.Sursa
Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

voicul

Coada mare pentru inchiriat biciclete in B:





Powered by API/PUM imgur uploader

Altceva vreau sa punctez: la fiecare semafor pe traseul pistei de biciclete - cate 5 - 10 oameni pe ambele sensuri.

Concluzia: trebuie mai multa infrastructura!

dr4qul4

Prea multa lume libera. Pistele velo au sens daca vor fi folosite pentru a se merge la munca. Pentru plimbare poti da o tura in delta văcărești sau in jurul unui parc.
Si credeam ca vrei sa punctezi ce frumos se merge pe contrasens.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

voicul

Ideea era ca vei avea biciclete peste tot (acolo era in Herastrau) atunci are sens sa inchiriezi si sa mergi la serviciu asa.

Surprinzator la Victoriei lumea trecea strada sa fie pe sensul corect!
(dar nu poti sa faci minuni cu toti)  :D

dr4qul4

Iti garantez ca majoritatea celor care inchiriau biciclete in herastrau au venit cu masina in parc. Am trecut ieri de 2 ori pe acolo si era full de masini.
Infrastructura nu inseamna doar piste. Avem nevoie si de parcari pt biciclete. Ar fi o idee ca centrele comerciale sa amenajeze asa ceva. Multe au o chestie sa pui maxim 10. Dar risti sa ramai fara, mai ales daca o lasi pe timpul noptii.
Furtul e cealalta problema si de asta cred ca trotineta electrica are viitor. Pe asta o poti lua in lift.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

Duta C

Trebuie infrastructura dar cine sa o faca...cine?......primaria generala ia probe din gatul oamenilor........trebuie infiintat Ministerul Trotineto-bicicleta! :(