Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

2 Members and 21 Guests are viewing this topic.

pentium10

#47520
Am luat ceva numere, oficiale, adica cele de pe Waze, pentru trafic normal. Adica 90% din situatie.

Am aflat ca intre Holdea si Margina A1, durata de mers este 19 minute (16.41 km).
Apoi am luat actualul traseu de pe DN, de la Soimus pana la giratoriul de la Holdea, durata de mers 47 de minute (44.65km).

Am fost atent cat sa pun punctulete de la decelerare adica cand inca esti la viteza pe autostrada. Am verificat si cifrele de pe Google Maps, si confirma.

Avand in vedere ca lotul 3+4 ce se da in trafic este in jur de 43km, am luat o distanta egala pe A1, de undeva de la Cugir pana la Soimus. Durata de deplasare 20 de minute (43.12km).

Deci concluzia, este ca:
In loc de 47 minute mers pe DN pana la giratoriul de la Holdea, ne vom deplasa doar 20 de minute pe traseul A1 nou nouti.
Adica cu 27 minute mai putin, si siguranta mult mai mare.

Aviz vitezomanilor, daca circuli cu 150km/h in loc de 130km/h pe distanta de 43km, ajungi mai repede doar cu 90 secunde.





Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

NGC

"Proiectare si executie Autostrada Sibiu - Pitesti, Sectiunea 4: Tigveni - Curtea de Arges".

Noul termen este 07.08.2019, dar nu uitati de concedii.

Quest

Voicul lucrurile sint simple:
Am soacra la Deva deci fac drumul TM DV din cind in cind.
In total se fac 2 ore, din care Cosevita - Deva o ora, in contextul unui trafic moderat, vad 3-4 masini in fata mea, alte 4-5 in spatele meu, dar nu se merge bara la bara.
Gindeste-te ca Cosevita-Soimus pe A1 va fi 43 km. La o viteza de croaziera de 125 km/h vei parcurge tronsonul in 20', deci un cistig de 40', enorm.
Common sense will get you far !

cristi5

#47523
@simotm am avut A10 ST3+ST4 tinute inchise degeaba 7 luni. Caile functionaresti sunt incurcate. Acolo dl Ionita, azi aflat din nou de-a dreapta ministrului, invoca probleme de calitate

Aici e si mai fain: un ecoduct lipseste din acte. Cum sa deschizi circulatia prin el? Daca pica peste careva? Ca de receptionat si platit ce sa mai vorbim.

Sa ne pregatim asadar pentru noi si noi aventuri. Kafka a fost in vizita de documentare pe LD3, si de-acolo a fost trimis la CNAIR unde i s-a pierdut urma, ratacit pe coridoare, ca-n Castelul, desi cei mai multi de acolo citeau Procesul.

Solutia e simpla.
- ecoductul e adaugat la indicatorii tehnico-economici, in sedinta se guvern. Pregatirea si HG dureaza vreo 3 luni. La semnarea HG dna catindat se lauda ca sprijina autostrazile (cred ca e deja in ITE dar acesta este un pamflet)
- CNAIR lanseaza o noua licitatie pt ecoduct, cum au facut si pt descarcarea Holdea
- Comsa depune oferta: o poza cu ecoductul gata construit
- CNAIR nu poate vizualiza poza ca n-are softul necesar
- mai apare o oferta, sub pretul Comsa...
- licitatia se anuleaza

Etc etc

zuma80

Ma pregateam sa fiu critic, avand in vedere deschiderea la pachet, dar vad ca pe LD3 mai sunt zone unde se lucreaza nu doar la Holdea. Daca acestea se finalizeaza cu cel putin 7 zile pana in 15 august trebuie facuta presiune, iar daca in acest timp se inregistreaza victime omenesti trebuie mers pana la actionari in instanta pe persoana fizica.
Pentru A6!

voicul

#47525
Eu am facut calcul pe Holdea - Sacamas si pe acest tronson este castigul de minim 15 minute. Calculul este facut in ideea ca acest timp se pierde pentru ca LD3 nu e deschis.

Nu am calculat nimic de LD3+LD4 ca presupun ca o le deschida chiar cu prima ocazie.
Pe 15 aug oricum UMB nu lucreaza, deci poate deschiderea pe 14.

Poate cu o mare minune sa fie 10 aug. Mai devreme nu vad cum ar putea sa termine UMB, ca mai sunt multe de facut.
S-ar putea sa mai intarzie si pe LD3 2 - 3 zile fata de 1 aug.

Quest

#47526
La ce epopee a fost in toti anii acestia cu ambele loturi, fiecare cu subiectele sale, chiar n-am deloc vreo problema daca LD3 mai asteapta 2 saptamini si ambele loturi vor fi date in trafic odata, chiar de Sf Maria Mare.
Prefer sa fac drumul SB TM doar pe A pina la Holdea, decit la Soimus sa ma dau jos, sa merg pe DN7 pina la Ilia, pe care sa trebuiasca s-o parcurg, iar la Gothatea sa urc inapoi pe A pina la Holdea. Prea mare tevatura.

LE: asa cum si colegii au remarcat deja, mai e de lucru pe LD3. Dl Cuc spunind in vizita de ieri ca lotul va fi gata ptr 31.07 s-o fi referit doar la Holdea, dar in rest, ochiometric din goana masinii mai e de lucru:
la 2:30 de batut stilpi si pus parapetii laterali
la 3:11 de batut stilpi si pus parapetii mediani (sau NJ?)
la 4:29 paleti cu dale de sens giratoriu pe banda de urgenta
la 4:30 de batut stilpi si pus parapetii laterali & mediani
la 7:07 de batut stilpi si pus parapetii laterali & mediani
la 7:42 de inchis accesul din exterior pe A
la 7:52 de asternut 1-2 straturi de asfalt, marcaj pe sosea, lipsa parapeti (km 393)
Vancouver mai jos are dreptate, termenul de 10.08 ptr LD3 e lejer, dar in acelasi timp ptr LD4 e strins, dar nu imposibil.
Common sense will get you far !

alexa_adrian2001

^ zuma80

exact! si eu vad ca mai au destul de multe lucruri de pus la punct

Sper sa termine numa pana in 15 august.

vancouver

Din filmarile de mai sus si eu cred ca LD3 nu va fi gata de trafic pe 01.08 (adica in mai putin de 1 sapt.). Mai degraba undeva 5-6 august, plus inca 2-3 zile ca sa verifice toate detaliile si eventual sa mai remedieze una alta. Un 10 august e realist pentru LD3. La LD4 acelasi 10 august e foarte strans, dar nu imposibil.
Feroviar: inadmisibil că ramâne 1 fir pe unele porțiuni după reabilitare pe Craiova-Caransebeș și Cluj-Oradea. Da pentru extinderea programului Quick Wins. Limitare instalare ETCS doar pe coridorul IV, pana cand va deveni pe deplin functional si isi dovedeste eficienta. Autostrazi: DA pentru 4 treceri montane: A1, A3, A6 si A8. NU deocamdata pentru A13 montan si A Nordului partea montana.

danny_cbu

Un LD4 half-profile pe aprox 2.5 km in zona dealului Soimus nu merge pentru 2-3 saptamani? Sensul Ilia-Deva e mult mai avansat decat celalalt

voicul

Nu merge pentru ca ar complica foarte mult miscarea in santier ... pentru mai nimic.

Nu sunt cu mult mai avansati pe sensul Ilia-Deva. Luni sau marti probabil ca ambele sensuri vor fi la fel de avansate (adica binder si pe Deva - Lugoj).

dragos76

Tot așa, văzând filmările, nu pot să nu mă gândesc cât de "surprinși" sunt cei de la CNAIR și de faptul că dintro dată o să aibă un nou spațiu de servicii funcțional pe autostradă, dar fără o benzinărie. După ce se deschide lotul 4, normal că o să fie cel mai ușor ca să planteze acolo numai o benzinărie tip container, ca pe undeva prin Sahara. De ce naiba nu s-au ocupat din vreme ca să liciteze concesiunea acolo, și cât timp lotul era închis cu lucrările de la lilieci, câștigătorul putea foarte lejer să lucreze la acel spațiu de servicii ca să facă o benzinărie ca lumea!

Măcar pe lotul 3 nu par să fie gata acele spații de servicii, acolo nu vom avea de ce să ne enervăm, pentru că oricum le vedem din mersul mașinii

stangabriel

Oare zonele descoperite de pamant, mai ales in Zona Holdea, vor fi insamantate cu ceva "vegetal" sau se asteapta Natura sa isi faca datoria in cativa ani?
Pana atunci o sa se spele mult pamant.

Multumim de update-uri.

TibiV

Sa imi fie cu iertare, dar nu ma pot abtine....

Toata lumea este disperata ca LD3 va fi gata si nu vor deschide lotul pentru ca LD4 NU este gata. Parere generala, greu de inteles pentru mine.....
Mi-e teama sa nu fie invers... VICEVERSA!...
Filmarile celor de la Adevarul sunt mai mult decat concludente...

Pe LD4 avem 3-4 echipe (Ilia-Branisca) care mosmondesc ceva la lucrari, dar am impresia ca doar le fardeaza/coafeaza (ruj, fond de ten, fixativ)....

Pe LD3 a facut Quest un inventar foarte bun cu cateva postari mai sus. (Nu a mentionat alte 2-3 puncte mai usoare...)
Acolo, pe LD3, nu vorbim de fond de ten, ci vorbim de operatii estetice in toata regula...
Iar Comsa nu m-a impresionat niciodata cu miscarea rapida in teren.

Eu as paria ca pe 10 august UMB va fi gata de receptie... Dar nu as paria ca si Comsa va fi la fel... ;(
(Recunosc, uneori sunt mai cusurgiu de fel... SPER sa gresesc!)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Tavi

De acord ca UMB nu mai are mult si pot preda lucrarea dar segmentul nu are acces in nodul Ilia. care este gata. Si atunci intreb doar: se poate deschidere partiala LD3? Doar nod Ilia? ...