News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 8 Guests are viewing this topic.

icristian

Good job Eurocopter si API!  :cheers:

Nu pot sa nu remarc lipsa rigolilor pe lotul 2 fata de lotul 3 si lotul 4.

Si eu sunt curios de stadiul Autorizatiilor de constructie pe aceste loturi.

SB76UFO

"Prostia este eternă și invincibilă"

hyp88

Pe lotul 2 este incredibil cati stalpi de electrcitate nu au fost relocati de pe traseul autostrazii 00:15, 00:26, 1:46 si cine stie cati or mai fi pe margine care nu respecta normele de inaltime sau unghi cu autostrada. E incredibil dupa atatia ani de santier inca sa nu ai utilitatile relocate...
Ce sa mai zic ca au turnat asfalt si nu au rigole:)) E ca si cum faci acoperisul la o casa doar sarpanta si tigla nu o mai pui, se cam fac praf peretii din interior peste o iarna.

elion

Mulţumim  Eurocopter ! +1 abia mâine şi nu glumesc (nu am o oră de la precedentul)

GDPR

Ma mir ca nu au tras paznicii cu flakul dupa tine  :lol: Asfalt e pe kilometri intregi, dar nici macar un centimetru de rigola betonata. Si nici nu par ca le vor incepe prea curand.

Hmm, ma intreb cum le deconteaza CNADNR-ul lucrarile, tot ca la OS lot 3?

alecu26

Pentru ca tot ați remarcat lipsa rigolelor. ..e atât de incredibila lipsa lor încât poate e o singura explicație. Nu se vor face.
Exista o portiță în normative.....în funcție de panta longitudinala a santului. Trebuie sa fie nici prea mica nici prea mare. Dar nici un constructor nu a reușit sa obțină aprobare pt așa ceva. Din anii 95 nu prea se mai accepta pe motiv de protecția mediului (toată apa de pe carosabil trebuie trecuta prin separatoare și decantoare). Pe de alta parte am văzut poze cu DX urile din Polonia cu șanțuri înierbate.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

Denis

Cand vad cum arata terasamentul celor de la Salini ma apuca groaza!!! >:( :bash: :bash: rigolele sunt pe minus pe acest lot

rocklee

o sa fie si rigole ...numai putintica rabdare ... :)

Ionut

#27908
Tineti minte sa donati in contul API banuti (orice suma conteaza) pentru a putea continua eforturile noastre de monitorizare a santierelor. Cu ajutorul vostru putem face toate aceste lucruri. Va multumim!

Vedeti aici detalii:
http://www.proinfrastructura.ro/implicare/donati/

Si daca nu puteti dona banuti, puteti directiona 2% (daca n-ati facut-o deja):
http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=417.0

Multumim!

PS: primele filmari din avion de anul acesta au fost sponsorizate de ITPS. Multumim sponsorilor nostri!

mishu77

Dupa cum se vede iarasi asteptam decembrie pentru ceva taieri de panglici. Acum care decembrie ... sa speram ca 2016... Ma asteptam ca pe lotul 3 sa arate mai bine portiune de la nod Grind la nod Ilia, insa dupa cum se vede ei asfalteza in portiunea care va avea aceiasi soarta ca si Sanovita - Nod Paru de pe LD1

Germany

Nu prea am habar....nu sunt din domeniu, dar, din ce am väzut în filmäri....nici eu nu cred cä anul ästa se va täia vreo panglicä! Nici mäcar în decembrie :)
Cred cä singura realizare va fi redeschiderea Cunta-Säliste si....cam atât ! Poate cu noroc extrem de mare, partial ceva din lotul 2 LD.

Weekend pläcut

hyp88

Daca va uitati in paralel la filmarile din 25 Octombrie 2015 si cele curente o sa vedeti ca pe lot 3 s-au facut progrese bune zic eu la structuri si terasament. Pe lot 2 s-a lucrat pana la nod Margina in rest nimic. Iar pe lot 4 foarte putin s-a lucrat chiar si unde au avut AC, au luat avans si au lasat-o moarta. (Probabil ca lucreaza pe A3).

Nici eu nu ma pricep dar vazand cat s-a lucrat e lot 2 si lot 3 in 5 luni de sezon rece (iarna blanda adevarat) eu sunt increzator ca pana in Decembrie 2016 se va circula pana la nod Margina si o sa fie gata si lot 3, acum depinde daca se circula sau nu pe el (probabil nu ... pentru ca este deja Aprilie si CNADNR nu scoate nici o vorba despre descarcarea provizorie in aproape de tuneluri)
Pe lot 4 au de facut pod peste Mures si daca se apuca de el maine nu termina anul asta

nrb

cam așa mă gândesc și eu, Cunța-Săliște și parțial LD2, să sperăm că mai repede de decembrie!

GDPR

Nu uitati ca lotul 2 depinde de expertiza. S-ar putea sa avem niste surprize neplacute cu infiltratiile de apa in corpul terasamentelor asa ca stay tuned!

pasadia

Quote from: hyp88 on April 08, 2016, 10:10:13 AM
Pe lot 4 au de facut pod peste Mures si daca se apuca de el maine nu termina anul asta

Nu, nu au de facut asa ceva!