Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

7 Members and 30 Guests are viewing this topic.

trifuhoria

Salutare, aseara a trecut prin Sebes pe directia Deva una din acele grinzi albastre verzui , metalice, pentru unul din podurile de pe LD L3 cred.
Poate asta ar fi de pozat...

alexV


Dragos Sebastian

Quote from: gruiarew on January 22, 2016, 07:55:16 PM
Măine fac o tură Sibiu - Coşava (mă duc la sat). Îmi puteţi da câteva repere unde şi cam ce ar trebui să pozez? Că dacă e după mine sigur n-o să iasă ce trebuie.

Joi cei de la Salini lucrau la nodul de la Marginea . Din masina am vazut ca cei de la Teloxim au ajuns cu asfalt cred pana aproape de nodul de la Grind , unde si lucrau. Inspre Ohaba nu am vazut deloc miscare.
Pe acolo poti face poze.

horatiu.cosma


adi

^^    E o statie de baza RTK pt corectii locale utilizata la masuratori de tot felul, in cazul de fata topometrice/topografice

rocklee


RaduC

^^^ RTK=real time kinematic, protocolul folosit pentru poziționare, utilizând GLONAS (sateliți rusesti) si/sau GPS (americani) ca sa "iese" autostrada dreapta...  :p

Eurocopter

Poate face cineva din nou inventarul parapetilor rupti pe A1 Sibiu-Deva? S-au facut deja 6 luni de la ultima solicitare si nu au reparat mai nimic.

Nelu63

Si sambata dimineata  cei de la Salini lucrau la nodul de la Marginea .

mspescaru


adiarc

Quote from: Eurocopter on January 23, 2016, 06:21:20 PM
Poate face cineva din nou inventarul parapetilor rupti pe A1 Sibiu-Deva? S-au facut deja 6 luni de la ultima solicitare si nu au reparat mai nimic.

Pe sensul Sibiu-Săliște ( inclusiv centura Sibiu ),nu mai sunt probleme majore,cu excepția viaductului mare de la Sacel si menționând din nou,faptul ca schimbarea parapeților s-a făcut incomplet,fara amplasarea catadioptriilor pe acestia.

Pe aceasi porțiune ,dar pe sens invers,avem o porțiune cu parapeții îndoiti pe viaductul mic de la Sacel.

Mai departe ,pe porțiunea si sensul Cunta-Sebes,sunt mai multe porțiuni astfel :
- imediat dupa nodul Cunta - 2 porțiuni.
- apoi dupa sp.de servicii de la CUT ,sunt mai multe porțiuni ( km 297-299 )
- cea mai gravă problema este la Km 304,imediat dupa viaduct ,cu parapeții dublii neschimbati de aproape 2 ani,in condițiile unei diferențe de nivel de 8-10 M.
- la ieșirea de pe A1 ,la sensul giratoriu de la ieșire din Lancrăm spre Sebes,avem parapeții varza de aproape 2 ani.

Cam acestea ar fii,de la Sibiu la Sebes.
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

adiarc

D-nul Costache este in direct la TVR 1.....ca știre de ultima ora,conform spuselor lui ,NU se va rezilia contractul pt realizarea SF-ului autostrăzii Sibiu-Pitești,din cauza riscului de prelungire cu 1-2 ani a termenului (eventuale contestatii in instanța ale rezilierii ).

Alte lucruri interesante declarate

- SF nu are cum sa fie gata in vara 2016; mai degrabă sf.lui 2016
- proiectarea v-a fii licitata separat de construcție si e posibil sa fie făcută chiar de structuri din CNADNR (parțial )....
- proiectantul trebuie sa obțină si AC

Discuția continua si S-a trecut la Os lotul 3
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

bridge

Inca 300m s-au fisurat pe OS in lipsa traficului,pe langa cei 200m excavati.

Cozak

Costescu la TVR1 :
Adiarc am sters jumatate de postare....
Orastie -Sb termenul e tot septembrie 2016+ o expertiza pentru a se detemina daca mai sunt zone ce trebuie demolate.
Lugoj-Deva se expertizeaza si ea. Nimic de tunele, se studiaza o solutie,fk.
E in direct

adiarc

A spus asta,dar eu V-am spus ca au apărut denivelari incipiente ,inca din vara cand am pozat faimoasa fisura....era de așteptat......

Si ca sa readucem aminte....acest lot are 5 km cu probleme de la viaduct pana la nodul Apold si inca 1 km dupa viaduct spre Sibiu....așadar 6 km cu probleme pe care Oricând pot apărea orice fel de probleme
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura