News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 17 Guests are viewing this topic.

cosss

Nu știu ce fac Drdp-urile. În afara de strângerea gunoaielor și peticirea pe ici pe colo a unor porțiuni de drum, eu nu am văzut sa intervină și la terasament.
Nu trebuie sa mai punem asfalt (care e foarte scump) pe un terasament distrus sau denivelat.
La fel este și pe prima banda pe  București-Pitești. Dacă tot o s-o lărgească la 3 benzi, trebuie reabilitate și cele existente. Trebuie înlocuit parapetul, trebuie montate panouri antiorbire. În general, drumurile de pe lângă București par neîngrijite. Cel puțin asta e percepția mea...Drpd București  :nono:

TeoH9

Bucuresti Pitesti trebuie modernizata complet la standarde de secol 21.
Ar trebui ridicată autostrada, sa nu se mai inunde de fiecare dată când plouă.

cosss

Trebuie modernizată, însă nu sunt semne de asa ceva. Pare ca nici presiune publica nu e, cu toate ca, probabil, este cea mai tranzitată bucata de autostrada din țară.

a.l.x

Drum tehnologic tunel Boița  :jawdrop:


Drum tehnologic ,mal stâng spre Sibiu, zona Râul-Vadului

Mulțumim Remus Matache !


Americanu28

#60544
Autostrada Bucuresti Pitesti este tranzitata in special de vehicule de marfa, respectiv TIR uri pe relatia Constanta - Vama Nadlac, coroborat cu faptul ca profilul acestei autostrazi este realizat cu linia rosie la nivelul terenului natural (sistem rutier practic inglobat in teren) si posibil nivelul panzei freatice destul de sus cat si compozitia mixturilor asfaltice realizate dupa AND 605 cu procent mare de bitum rezulta ceea ce se vede in prezent.
"Mintile luminate" din CNAIR ar trebui sa cunoasca aceste detalii si sa realizeze o strategie de reabilitare si aducere la parametrii normali a acestui tronson de autostrada, dar din pacate prostia, indolenta si mafia din cadrul CNAIR si DRDP Bucuresti (controlate politic si nu pe competente manageriale si ingineresti) duc la situatia care o regasim in prezent pe Bucuresti Pitesti.

dorum


Ionut

Autostrada A1 Pitești-Curtea de Argeș - WeBuild - filmare completă dronă - 11.04.2024

E de bine asta, merge cu niște chestii bune de sâmbătă seară. Enjoy! Și nu uitați, 3,5%, donații în cont, Patreon, ce vreți voi. Mulțumim!


Feri

Mulțumim Radu Ignat!

Autostrada A1 Sibiu Boita Lot 2 Boita Cornet - se lucreaza la drumuri tehnologice

Autostrada A1 Cornet Tigveni Lot 3 - pregatire santier zona Manastirea Cornet

TeoH9

Mapa zici ca abia acuma se invata sa faca drumuri tehnologice.
Mie, cu experienta doar de office, daca mi-ar fi dat pe mana un buldoexcavator, cred ca tot asa mi-ar fi iesit drumurile  :lol:

Ionut

Autostrada A1 Curtea de Argeș-Tigveni - PORR - filmare completă dronă - 11.04.2024

Avem o surpriză în interiorul filmării! :D Get it? Get it?


dumbravaandrei

Frumos de tot evolueaza tunelul... 

Ionut

Da, chiar meseriașă echipa de tuneliști a Porr. Bravo lor, ce să zic.
Să-i văd acum cum se joacă în nisip. :D

danutzu_1069

Pai au ... mânuța aia mecanizata care rezolva multe...

Ca detaliu, se observa ca in treimea superioara a sectiunii, deja au avansat, secțiunea fiind pregătită cu plasa, pentru torcretare provizorie... Mai greu cu nisipul..  :)

Ash94

#60553
Faptul ca au inceput sa pregateasca portalul tunelului dinspre Tigveni? :D

PS: Se misca bine de tot Porr.

paullie