Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

9 Members and 40 Guests are viewing this topic.

bogdymol

Quote from: cineva on August 02, 2012, 10:17:20 PM
Intentioneaza sa deschida portiunea asta cand e gata sau asteapta pana-i gata toata pana la granita?

Va fi deschis Arad-Pecica in prima faza, urmand ca atunci cand va fi gata sa fie deschis si Pecica-Nadlac.

Quote from: BoGDaN on August 02, 2012, 10:21:11 PM
Nu inteleg -iertati-ma de ce ciopartesc un drum principal? de ce trebuie giratoriu si intersectie in forma de T cand se puteau face bretele de acces si giratorii pe drumul de intrare pe A1...asa cum este legatura la Mako spre exempu.

Nu inteleg ce vrei sa spui. Si la Mako drumul principal este "ciopartit". In plus, A1 este mai principal fata de A1, asa ca are "prioritate". Poate ne desenezi o schita cu ideea ta :)
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

BoGDaN

#2686
stai asa bogdymol ca nu am vazut pozele de la giratoriu de pe pagina cealalta..mea culpa...si nici macar nu am interpretat schita ta cum trebuie..data viitoare tac :lol:

nu am gasit un exemplu obiectiv, dar imi dau si eu cu parerea
in genul asa
http://www.panoramio.com/photo/55977438

bogdymol

Utilizatorul Giurgiu de pe SSC ne-a adus o gramada de poze de pe A1 Arad-Pecica (Alpine):

Quote from: Giurgiu@SSC

IC DN7 by Giurgiu1, on Flickr


Tronson Experimental Strat de legatura BAD25 by Giurgiu1, on Flickr


km 36+200 by Giurgiu1, on Flickr


km 36+200 by Giurgiu1, on Flickr


km 35+000 by Giurgiu1, on Flickr


km 31+000 by Giurgiu1, on Flickr


IC DN7 by Giurgiu1, on Flickr


km 23+000 by Giurgiu1, on Flickr


km 22+500 ( Inceput de sector - langa granita cu Romstrade) by Giurgiu1, on Flickr


Pod 10 by Giurgiu1, on Flickr


Pod 9 by Giurgiu1, on Flickr


Pod 9 by Giurgiu1, on Flickr


Pod 8 by Giurgiu1, on Flickr


Pod 7 by Giurgiu1, on Flickr


Pod 6 by Giurgiu1, on Flickr


Pod 6 by Giurgiu1, on Flickr


Pod 4 by Giurgiu1, on Flickr


Pod 4 by Giurgiu1, on Flickr


Pod 3 by Giurgiu1, on Flickr


Pod 2 by Giurgiu1, on Flickr


Pod 1 by Giurgiu1, on Flickr

:cheers:
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

iuli

Multumiri pentru poze!  :cheers:
Am totusi o nedumerire cu acel sens giratoriu de la Pecica, il vad cam intr-o dunga. DN7 va face o fandare acolo sa intre in sensul giratoriu sau va fi o banda pentru inainte care sa ocoleasca sensul?
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Fili

Nodul Pecica.
Bun. Daca proiectantii au ales aceasta varianta, avand in vedere valorile de trafic, de cand va fi gata A1 Nadlac-Arad, de ce oare au preferat un T, in partea vestica a podului?
De ce n-au facut si 2 giratorii, daca tot au ales, repet, varianta aceasta, cea mai ieftina?

BoGDaN

Quote from: iuli on August 03, 2012, 09:21:31 AM
Multumiri pentru poze!  :cheers:
Am totusi o nedumerire cu acel sens giratoriu de la Pecica, il vad cam intr-o dunga. DN7 va face o fandare acolo sa intre in sensul giratoriu sau va fi o banda pentru inainte care sa ocoleasca sensul?

@bogdymol

cam asta am vazut si eu si din motivul asta am avut nedumeriri. Ti-am pus mai sus un link la ceea ce vroiam sa ma exprim

panda05

IT Manager



Ionut

Da, astea sunt la ordinea zilei pe santierele din RO, nu doar pe autostrazi. Au fost probleme si pe lotul Romstrade langa Nadlac.

anacronox

#2695
am fost azi pana la Sibiu. urmeaza si pozele.
parere generala, se lucreaza din plin. pe orastie-sibiu, intre Sebes si Sacel par sa mai aiba mult de lucru. La nodul de la Geoagiu au inceput sa ridice coloanele pilonilor dintre dn7 si CF.
la giratoriul de la Cristian deja sunt asfaltate bretelele.
la capatul viaductului de la Aciliu era un excavator care incepuse sa sape dealul (parca era vb de tunel acolo?)
au adus un lansator de grinzi la viaductul de la Aciliu.
nicio miscare la tunelul de la Sacel - au inaltat foarte mult pilonii viaductelor in schimb. incearca sa scape de tunel acolo?

urmeaza si pozele

iuli

-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

bogdymol

#2697
:)

Quote from: damago@SSC- Exista un site cu Lugoj-Deva, lotul 1

- Progrese vazute de sus la autostrada Deva-Orastie:
http://www.youtube.com/v/y-0SMEhF88g

Hopaaaaaaaaaaaaaaaa...

http://autostrada-lugoj-deva-lot1.ro/

http://autostrada-nadlac-arad-lot1.ro/

edit: pe site la Lugoj-Deva mai gasesti cate ceva, dar la Nadlac-Arad aproape nimic
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

anacronox

dupa cum am promis, iata pozele de azi
scuze de calitate dar Atlassib-ul nu spala geamurile la autocarele dintre Deva si Sibiu

nod Simeria
========




inca nu erau puse grinzi dar se lucra la terasamente intre podul de la Strei si pasajul peste M200


pasajul de la Turdas si organizarea de santier a STRACO
========================================






nodul de la Geoagiu
==============





anacronox

organizare Strabag la intersectia dintre DN7 cu drumul spre Cugir
==============================================




lucrari arheologice tot in zona
=====================


diferite lucrari la terasamente pe lotul Strabag spre Sebes
=========================================




erau aduse si grinzi pentru un pod mai mare dar nu am putut fotografia bine

- se lucra intens la nodul dintre Vintu de Jos si Sebes

la iesirea din Sebes avem asfalt la ultimul nod + lucrari intre Sebes si Aciliu
====================================================