Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

10 Members and 45 Guests are viewing this topic.

panda05

#2670
Quote from: panda05 on August 01, 2012, 11:07:03 AM
salutari ,

in schimb Alpine lucreaza frumos pe tronsonul lor, din ce vad de pe centura aradului si dimineata si dupa masa praful se ridica in urma camioanelor Volvo cu care cara pamantul,  podul de pe A1 peste centura aradului  inainteaza fumos deseara revin cu poze.

iata si niste poze , scuzati calitatea sunt din mers si cu telefonul facute:























IT Manager

bogdymol

Romstrade strikes again  :sex:

QuoteAu lucrat pentru nimic la autostrada Nadlac-Arad

Mai mulţi foşti angajaţi care au lucrat pe autostrada Nădlac-Arad nu şi-au primit, nici până acum, salariile restante din luna decembrie.

[...]

continuarea pe aradon.ro
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

indru

Descoperiri arheologice "unice în Europa" pe șantierul autostrăzii Sibiu – Nădlac

Pentru că astăzi a expirat contractul Muzeului Național Brukenthal cu compania italiană Impregilio Spa, cea care contruiește o parte din autostrada Sibiu – Nădlac, directorul muzeului sibian, Sabin Luca, a prezentat o parte din descoperirile remarcabile realizate în ultimul an și patru luni.

Mai multe aici : http://www.turnulsfatului.ro/16279/descoperiri-arheologice-quot-unice-in-europa-quot-pe-santierul-autostrazii-sibiu-ndash-nadlac.html

Ionut

Panda si Claudiu, multumim de poze! :cheers:
Romstrade :gaah:

bogdymol

Au inceput sa lucreze la sensul giratoriu de la iesirea de pe A1 langa Pecica (jud. Arad):


A1-DN7 Pecica (Alpine) by bogdymol, on Flickr


A1-DN7 Pecica (Alpine) by bogdymol, on Flickr
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

iuli

Frumos... Daca termina repede TIR-urile pot iesi sau intra pe A1 deja de aici.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

bogdymol

Da, dar ideal ar fi fost sa scape macar de Pecica. Din pacate acest lucru nu se va intampla decat dupa finalizarea lotului Romstrade.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Ionut

Nodul Pecica este pe tronsonul Romstrade?

bogdymol

#2678
Nu. Nodul Pecica e la Alpine.

edit: uitati aici o harta pe care sunt marcate si nodurile. Nodul de unde am pus poze e cel de la iesirea din Pecica spre Arad:



E de remarcat o chestie: daca cumva, prin absurd, Romstrade ar fi lucrat si Alpine ar fi dormit, se poate observa ca lotul 1 (Romstrade) nu ar fi putut fi deschis fara sa fie finalizat si lotul 2 (Alpine), sau cel putin o parte din acesta.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Fili

Quote from: Ionut on August 02, 2012, 07:36:10 PM
Nodul Pecica este pe tronsonul Romstrade?

Daca era asa, nici de la Pecica nu puteam intra pe A1, in curand...
Ptiuuu, bine ca nu construieste blue air acolo!
Go Alpine...go!

tonică

eiii, aici chiar nu inteleg de ce au apelat tot la giratoriu la pecica...Parca nu era nod provizoriu... :(

bogdymol

Quote from: tonică on August 02, 2012, 08:33:55 PM
eiii, aici chiar nu inteleg de ce au apelat tot la giratoriu la pecica...Parca nu era nod provizoriu... :(

Nu e provizoriu sensul giratoriu. E definitiv si face parte din nodul DN7 / A1. Uite aici planul din studiul de fezabilitate, cu modificarile care vor fi facute:



portocaliu - bretelele nou prevazute
X rosu - bretelele care au fost modificare (acum cele portocalii indeplinesc acelasi rol)
spatiu hasurat cu galben - viitorul centru de intretinere al autostrazii

Din cate puteti vedea din desenul meu, pe DN7, spre Arad va fi sens giratoriu, iar spre Pecica va fi intersectie in T.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

tonică

nu sunt de specialitate, ba mai mult, oamenii care proiecteaza astfel de noduri imi dau senzatia ca as avea un cap mai patrat decat mi-l simt deobicei... :D
Chiar nu inteleg la ce rost ar avea sensurile giratorii aici. Hai ca, cu unul au rezolvat, cred ca le-a luat mult sa-si dea seama ca nu au nevoie de el dar cu celalalt? E intr-atat de scumpa brazda aia cu trei porumbi pe ea incat sa nu poata face treaba cum trebuie?`O fi mp asa scump la periferia pecicai?
Te crucesti, nu alta... Cred ca d'aia si pun astia multe cruci pe langa sosele in ultimul timp, sa nu te crucesti degeaba.. :D

cineva

Intentioneaza sa deschida portiunea asta cand e gata sau asteapta pana-i gata toata pana la granita?

BoGDaN

#2684
Nu inteleg -iertati-ma de ce ciopartesc un drum principal? de ce trebuie giratoriu si intersectie in forma de T cand se puteau face bretele de acces si giratorii pe drumul de intrare pe A1...asa cum este legatura la Mako spre exempu