Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

4 Members and 26 Guests are viewing this topic.

BoGDaN

ROMSTRADE are un lot foarte usor. Nu au nevoie de incarcatura in genul celei de pe tronsonul Deva-Orastie.Uitati-va la Alpine.... As putea spune ca Romstrade/Alpine au cel mai usor lot de pe intreg A1. Fotografia aia vorbeste de la sine despre ce inseamna profesionismul ROMSTRADE. Daca Blue Air e in faliment hai sa o salvam cu fonduri europene...nu? :gaah:

Am inteles ca s-au dublat costurile centurii Arad!! >:( cum poate fi adevarat??!!
http://www.aradon.ro/s-a-scumpit-centura-in-regim-de-autostrada/1147510


nenea_hartia

Quote from: Fili on July 31, 2012, 01:55:22 PM
De ce este nevoie pt rezilierea contractului? Stiu, imi veti spune: de Doamna Boagiu.
Nu, nu îţi vom spune asta. :) În fapt, pe timpul Ancăi Boagiu li s-a atribuit contractul, deşi alţii au fost mai bine plasaţi, şi s-au închis ochii la faptul că nu lucrează. Ministrul următor, Nazare, a fost primul care i-a tras verbal de urechi.

Quote from: BoGDaN on July 31, 2012, 05:10:57 PM
Am inteles ca s-au dublat costurile centurii Arad!! >:( cum poate fi adevarat??!!
http://www.aradon.ro/s-a-scumpit-centura-in-regim-de-autostrada/1147510
Nu ştiu ce să zic, dar mă îndoiesc, iar articolul e plin de prostii. Contractul a fost de tip design & build, asa că eventualele greşeli de proiectare cad în sarcina constructorului, care nu poate cere suplimentări pe baza lor. Apoi, centura se termină la km 12+250 FĂRĂ bretele.

cricric

400 de milioane de euro pentru Transalpina? Chiar era o necesitate soseaua asta? Nu se putea face ceva autostrada de banii astia?

NordKapp

sunt doar vreo 305 mil daca ne luam dupa CNADNR  , mai exact 1.341.857.683,59 Ron  :)

Quote from: iuli on July 31, 2012, 12:25:59 PM
QuoteLucrările la cei 9,5 kilometri de autostradă care alcătuiesc primul lot din autostrada Timişoara – Lugoj, cel cuprins între Giarmata şi Remetea Mare, nu vor fi gata la finalul lunii iulie, dar vor fi terminate în jurul datei de 20 august, ar fi declarat reprezentanţii UMB, firma ce realizează lucrările.
[...]

sursa

bun si atunci...  la sfarsitul lui septembrie vin in tara si ca de fiecare data in ultimii ani astept cu nerabdare sa "inaugurez' noi portiuni de autostrada  :cheers:

cineva

#2659
Vreo stire despre nodul de la Giarmata? O fi gata pana pe 20?

udar


maine o sa ajung eu la nodul de la Giarmata sa fac cateva poze ...............sunt curios si eu dupa o pauza de 2-3 saptamani fara activitate(a mea) sa mai vizitez ceva lucrari......

BoGDaN

@Nenea Hartia
bine zis fra'
Nazare a fost primul care i-a luat de urechi. Omul ala chiar a lasat o impresie placuta. Cred ca daca statea mai mult facea treaba buna!
Sa fim totusi optimisti-moderati. Cred ca e presiune mare pe "constructorul problema"....asa ca e nevoit sa lucreze, altfel pierde tot. Nu cred ca va fi tinut o vesnicie in brate.

erw78ar

FELICITARI ROMSTRADE!!!!!!!! Dupa un an de munca a reusit  sa decoperteze tot tronsonul de vegetatie !  Ieri am fost pe tot lotul Romstrade   liga drumul ce leaga Pecica  de Peregul mic se lucra la terasamente dupa aceia pauza pina la Dj ce leaga DN7 de PEREGUL MARE aici se asfalteaza intens, 1 Km pe o parte 500m pe cealalta .

davyl

Minunat! Poate au o sansa sa isi mai spele din pacate!

Multumim de info erw78ar!

Fili

erw, macar 1 poza...
un asemenea eveniment unic, trebuia imortalizat...
:)

Discutam cu un amic, in ianuarie, ca ar fi teribil sa venim pe autostrada, macar de la Nadlac la Izvin. Adica sa fie GATA aceasta distanta, adica inclusiv ochiurile de pisica montate, pe parapeti...
Suntem la 1 august si acum stim sigur ca nu va fi posibil, din pacate.

De ce?!

erw78ar

Romstrade lucreaza cu viteza melcului. in afara pe cele doua locuri  nu se lucreaza nimic nu a turnat inca nici 1m cub de beton nu sa facut nici un podet nici un pod nimic!!! Se lucreaza linga acele drumuri sa vada lumea cine trece pe acolo ca se "munceste"

panda05

salutari ,

in schimb Alpine lucreaza frumos pe tronsonul lor, din ce vad de pe centura aradului si dimineata si dupa masa praful se ridica in urma camioanelor Volvo cu care cara pamantul,  podul de pe A1 peste centura aradului  inainteaza fumos deseara revin cu poze.
IT Manager

Fili

Am vb cu o marioneta de desk office al romstrade, nu stia nimic despre A1 Nadlac-Pecica...
Am vrut ca contactez un oficial, sa-mi confirme stadiul lucrarii. Nu s-a putut...
Cel mai recent mesaj de pe site-ul lor, este din 2011, pt Arandon:

"Bucuresti , 7 decembrie 2011


Comunicat de presa


Referitor la articolul « Se surpa noua autostrada », aparut pe websiteul www.aradon.ro, in data de 6 decembrie 2011, compania Romstrade, prin Administrator Nelu Iordache, doreste sa faca urmatoarele precizari:

In cadrul santierului Romstrade-Monte Adriano, ce are ca obiect constructia autostrazii Nadlac – Arad, lotul 1, nu exista niciun fel de probleme care sa impieteze calitatea lucrarilor.

Negam categoric orice fel de presupuneri sau speculatii privitor la buna desfasurare a proiectului.

Lucrarile se desfasoara in prezent conform graficului si fara a intampina probleme de ordin tehnic sau de orice alta natura.


Tronsonul de Autostrada Nadlac-Arad cuprinde lucrari executate de doua societati diferite. Lotul 1 este executat de asocierea Romstrade – Monte Adriano, iar lotul 2 de catre societatea Alpine Bau GMBH Austria . Avand in vedere ca la Lotul 1, nu exista nici un fel probleme tehnice, ar fi echitabil sa se aiba in vedere un punct de vedere oficial si din partea societatii care executa Lotul 2.



Dorim sa precizam ca niciun reprezentant oficial al companiei Romstrade, nu a fost contactat de catre mass media, inainte de publicarea acestui articol, lucru ce a condus la informarea eronata a cititorilor. Astfel pentru viitor, pentru orice alte informatii referitoare la Romstrade, va stam la dispozitie la numarul de fax : 021 317 58 26, mobil : 0722 222 002 sau mail : office@romstrade.ro  "

Klaudiu!!!

A1 Buc-Pitesti...s a schimbat stratul de uzura in mai multe locuri iar la km 73 se reabilita un pod

poza de sus de la cetatea Devei...se lucra  pe segmentul Deva-Orastie

Orastie -Sibiu...se lucra cu foarte mare spor pe toate loturile...poze facute in jurul orei 20:00











scuze pentru calitatea pozelor....sunt facute din mers

BoGDaN

multumim pentru poze. Este mult de munca.... Ala ce lot e? Straco nu?