Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

5 Members and 30 Guests are viewing this topic.

iuli

-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

MRS

:cheers:
Eu nu am vazut nicio sapatura, dar se lucra big time atat sambata cat si duminica cel putin pe zona prin care am trecut eu...


A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

radutm

@Bogdymol si Mrs: excelente pozele! aveam nevoie de vesti bune pentru saptamana asta. Deva - Orastie va fi o binecuvantare pentru trafic...ce sa mai zicem de Deva - Sibiu. Lucurile se misca bine si asta e mare lucru. Acum cativa ani eram la 99% scepticism, acum se vad rezultate si se vad tot mai mult pe zi ce trece. :cheers:
cont inchis

Ionut

Prin amabilitatea deosebita a unei surse secrete, avem un mic update de pe autostrada A1 Arad-Nadlac lot 2 (Pecica-Arad), constructor Alpine. Sper sa va placa.

Pod drum agricol peste CF si autostrada


Asfalt




Balast stabilizat


Limita sector Romstrade (departe) / Alpine (aproape)


Locatia unui viitor pasaj peste autostrada a unui drum agricol chiar la limita dintre Romstrade/Alpine. Pasajul urmeaza a fi realizat de Romstrade.


That's all folks. :)

davyl

+1 Superbe fotografii!
Thank you @all!

BoGDaN

+1  :cheers:

Pacat si REVOLTATOR ce face aceasta companie ROMSTRADE. Diferenta de atitudine si de profesionalism se vede la limita dintre sectorul ALPINE si ROMSTRADE. Daca s-ar rezilia contractul cu ROMSTRADE si ar veni in locul lor UMB ar fi fost superb. Sau sa continue ALPINE. Oricum pentru loturile lipsa sper sa numai aud in viata mea de aceasta rusine numita ROMSTRADE.

iuli

QuoteLucrările la cei 9,5 kilometri de autostradă care alcătuiesc primul lot din autostrada Timişoara – Lugoj, cel cuprins între Giarmata şi Remetea Mare, nu vor fi gata la finalul lunii iulie, dar vor fi terminate în jurul datei de 20 august, ar fi declarat reprezentanţii UMB, firma ce realizează lucrările.
[...]

sursa
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

iuli

QuoteAccident de munca mortal la intrarea pe autostrada, la Ortisoara

Un bărbat în vârstă de aproximativ 30 de ani a murit în dimineața zilei de luni în urma unui accident de munca. Acesta lucra la construcția autostrazii. El a intrat sub bena camionului pentru a o repara, iar din nefericire aceasta a căzut peste el.
[...]

sursa
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Fili

Ce se poate face, legal, ca Pecica-Nadlac sa se realizeze, TOTUSI?
De ce este nevoie pt rezilierea contractului? Stiu, imi veti spune: de Doamna Boagiu.
Acum serios, se poate face ceva pt ca Romstrade sa inteleaga ca toata lumea stie despre cei 400 milioane euro incasati ?

400 de milioane de euro pt asa ceva?!
Diferenta CLARA dintre o firma care e serioasa (Alpine) si Romstrade-Blue Air, in doar una IMAGINE.


Ionut

Quote from: Fili on July 31, 2012, 01:55:22 PM
400 de milioane de euro pt asa ceva?!

De unde ai scos suma de 400 milioane de euro? :) Poate vrei sa spui 390 milioane de LEI (plus TVA), cat este parca marimea contractului pe cei app. 22 km Nadlac-Pecica. Si da, pentru reziliere probabil trebuie sa vina Boagiu.

udar

legatura A1 cu centura Lugojului
coada de camioane ............................... :)





:cheers:

Fili

#2651
Quote from: Ionut on July 31, 2012, 02:08:35 PM
Quote from: Fili on July 31, 2012, 01:55:22 PM
400 de milioane de euro pt asa ceva?!

De unde ai scos suma de 400 milioane de euro? :) Poate vrei sa spui 390 milioane de LEI (plus TVA), cat este parca marimea contractului pe cei app. 22 km Nadlac-Pecica. Si da, pentru reziliere probabil trebuie sa vina Boagiu.

daca o chemam noi inapoi la minister, e de ajuns?
sau trebuie atentie, doar cand votam in toamna?

de aici, o fi adunat omul toate sumele platite catre romstrade...

Quote from: BoGDaN on July 31, 2012, 09:26:09 AM
@Mrs
Eu nu i-as lauda asa mult pe ROMSTRADE. Au "infascat" 400.000.000 euro. Cred ca orice audit poate sa iti confirme ca suma este enorm de mare. Dar asta este politica statului vis a vis de ROMSTRADE. Cu toate astea drumul este destul de periculos iar parapetii lipsesc.

ciprebbe

Cred ca vorbea de banii incasate de pe Transalpina.....
in fine eu zic sa ii mai lasam putin sa vedem cum evolueaza si la ei lucrarile mai ales ca si nenea_hartia ne-a adus vesti din teren si a zis ca se lucreaza.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Fili

Da, cip, dar te apuca revolta cand vezi pozele acelea 2, cu acea diferenta crasa intre seriozitatea unui constructor si hotia celuilalt.
Iar asteptam...
Suntem cei mai buni, la asteptat.
Asteptam din 1990.
:lol:

ciprebbe

Da sunt de inteles frustarile. Nici mie nu-mi place ce se vede in aceste poze. Diferenta e mare.
Nenea_hartia zicea ca e activitate mai mare la granita, exact in capatul celalalt, poate acum in al 13 lea ceas (12 e depasit deja), dupa ce pot cara din utilaje si oameni de pe A3 , sa traga mai tare. In 2 3 luni vedem cum evolueaza si ei, atata mai putem astepta.
Legat de UMB e ceva normal ceea ce fac ei (9.5km in 1 an fara lucrari de arta prea mari ). Ei au avut un termen ft larg de lucru si puteau sa o lalaie pana in 2013(la termen) dar au demonstrat ca pot sa termine mai repede lucrarea si e in avantajul lor sa termine cat mai repede si sa se orienteze spre alte proiecte.(cioncidenta sau nu...pe 20 August vor sa finalizeze exact ziua in care speram sa se atribuie celelalte tronsoane lipsa din A1)
Eu mereu am comparat acest segment cu cel facut de Bechtel pe A3 C.Turzii - Turda si sincer mi se pare super ok ca o firma romaneasca sa reuseasca acelasi lucru.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe