News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

6 Members and 48 Guests are viewing this topic.

horatiu.cosma

Parca il vad pe tovarasul "sova" batandu-se in piept "V-am zis eu ca se face, la 15 noiembrie inauguram, eu ma tin de promisiuni"....Un om de nimic. In primavara se lauda cu 90 si ceva de km pe anul asta, sa raspunda la restul de 70 care nu se vor inaugura si de amanarea cu un an a unui MasterPlan care pana la urma tot dezastruos a iesit.Scuze offtopic-ul,dar nu m-am putut abtine.

Ionut

^^ Va rog sa mutam discutia despre benzi de siguranta in Parcare sau pe thread-ul generic de Autostrazi.
Inapoi la A1 aici, va rog frumos. Multumesc!
:cheers:

mariansb

Poze de azi , ora 18, de pe lotul Straco- spatiul de servicii de la Cut si de pe lot Impregilo
Pe lotul 3 se lucra si la ora 21, dupa viaduct spre Apoldu.

[/URL]









[/img]
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

mariansb

Sa mai mentionez ca la ora 18 am vazut un excavator pe versant, inainte de viaduct pe sensul Sibiu-Sebes. Sa se fi apucat oare sa continue cu taierea din versant?

Iata si o poza de la intrarea pe A1 la nodul Saliste, unde era postat un echipaj de politie care incurca lumea. Nu stiu ce o fi cautand acolo.

[/URL]

[/img]
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

Ionut

Lugoj-Deva lot 2, update de ieri, sursa mega secreta. (Lot Salini-Secol.)
Enjoy.

Salini descarca un excavator pe DJ Dumbrava-Bucovat. Si inca doua poze din zona.






Mai departe.



Ionut

Zona organizarii de santier Salini.
Avem si statie de asfalt si curtea plina de utilaje! Sa speram ca incep sa lucreze in forta.







Ionut

Langa localitatea Colonia Mica.


Salini lucreaza.


Surpriza, aici se lucreaza sustinut!



Ionut

Langa drumul spre Branesti.






Intre Zorani si Margina.


Ultimele lucrari la iesirea din Margina spre Nemesesti.

Ionut

#18038
Cateva de pe lot 3 Lugoj-Deva.

Avem drum tehnologic.


Este ceva miscare si pe lot 3 langa localitatea Limpugiu Lapugiu de Jos.


Tot in zona.


Langa localitatea Teiu se lucreza la podete.


O masina de la Strabag a iesit din organizarea de santier a lotului 3.


Asta a fost tot. :cheers:

anacronox


Shhhh

Numai eu nu vad pozele din penultimul post al lui Ionut sau au fost ceva probleme la postare?

PS: Multumiri sursa secreta si Ionut :)

stangabriel

#18041
Nici  eu nu vad acele poze. Fain ca se lucreaza macar putin. Apropo de asta,dupa cum era de asteptat

http://www.aradon.ro/vremea-incurca-autostrada-nadlac-arad/1465196

ARAD. Totul a mers ca pe roate pe primul lot al autostrăzii Nădlac-Arad: s-a muncit din greu, graficul de lucrări a fost mai mult decât respectat, firma care a câştigat contractul a anunţat chiar că va finaliza lucrările mai devreme decât termenul stabilit în contract, respectiv ianuarie 2015. A fost nevoie, însă, de câteva zile ploioase pentru ca toate calculele să fie date peste cap. Adrian Adler, directorul de proiect al asocierii Astaldi-Max Boegl, care a câştigat licitaţia, a anunţat că ,,timp de câteva zile, cât vremea a fost urâtă şi ploioasă, am înotat în noroi pe şantier". Iar acest ,,sport extrem", respectiv ,,înotatul în noroi", se răsfrânge puternic asupra termenului de finalizare a lucrării.
,,Noi am înaintat termenul de finalizare ca fiind sfârşitul anului 2014. Ploile ne-au încurcat deja destul de mult şi tragem din răsputeri să recuperăm întârzierea. Sperăm, în continuare, să ne ţinem de promisiune, să reuşim să terminăm lucrarea în acest an. Dar vom reuşi acest lucru doar dacă vremea va fi indulgentă cu noi, dacă ne va lăsa să lucrăm", a declarat Adrian Adler.
Imediat ce soarele a reapărut pe cer, iar vremea a redevenit numai bună pentru muncă, şantierul autostrăzii Nădlac-Arad, lotul 1, a redevenit un furnicar. ,,Am organizat din nou lucrul în două schimburi, facem tot posibilul să recuperăm întârzierile apărute deja", a mai spus directorul de proiect.
Cu toate acestea, nimeni nu mai promite că autostrada va fi gata în acest an, cum s-a susţinut până în prezent. În principiu, nici în acest moment procentajele de finalizare a lucrării nu sună rău deloc.
,,În ceea ce priveşte efectiv autostrada, calea de rulare, nu avem probleme de întârziere. Stratul de uzură este turnat pe aproximativ 90 la sută din suprafaţă. Mai avem de lucru la punctul de trecere a frontierei şi pe unele poduri şi podeţe. În schimb, avem anumite probleme şi întârzieri pe drumul de legătură dintre autostradă şi DN 7, zona Nădlac şi în parcări", a spus Adrian Adler.
Lotul 2, săptămâna viitoare
Compania Naţională de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România (CNADNR) a anunţat la începutul acestei luni că aceeaşi asociere care lucrează pe primul lot al autostrăzii Nădlac-Arad, respectiv Asltadi-Max Boegl, a câştigat şi licitaţia pentru lotul doi al şoselei de mare viteză, respectiv lotul cuprins între Pecica şi Arad. Directorul de proiect al asocierii, Adrian Adler, a declarat faţă de această nouă lucrare că, pentru moment, se lucrează încă la partea de birocraţie.
,,În aceste zile asocierea va depune într-un cont bancar garanţia de bună execuţie. Apoi CNADNR va trebui să ne predea amplasamentul şi să dea ordinul de începere a lucrărilor. Din acel moment vor începe şi lucrările propriu-zise la finalizarea autostrăzii Nădlac-Arad, lotul 2. Cel mai probabil, ordinul de începere a lucrărilor va fi emis săptămâna viitoare", a anunţat Adler.

alecu26

Florin, avem consultanta pe toate loturile de pe Lugoj-deva? Tot timpul uit.

Stiu ca e Aecom pe un lot (4 cred). Hill pe un lot (3 cred)...dar lipseste un lot oricum la numaratoare.
Drumurile noastre POATE;

phb2

Dumbrava - Bucovat / Colonia Mica / Branesti / Zorani - Margina - Nemesesti / Lapugiu de Jos - Teiu
=> il faudrait envoyer Eurocopter faire une petite reconnaissance aérienne  :)

stangabriel

#18044
http://www.turnulsfatului.ro/27428/surse:-a-fost-stabilita-ziua-deschiderii-circulatiei-pe-autostrada-saliste-%E2%80%93-cunta.html

Motivul: porțiunea de autostradă trebuie inaugurată pe 10 noiembrie, au declarat surse din cadrul CNADNR pentru Turnul Sfatului. Termenul a fost stabilit în urma discuțiilor dintre ministrul Transporturilor, Ioan Rus, și constructorii italieni, în continuare extrem de nemulțumiți de modul în care evoluează șantierul al căror proiect tot ei l-au realizat. De altfel, pentru a se asigura că vor respecta termenul, Ioan Rus este așteptat zilele acestea pe șantier, au mai arătat sursele oficiale citate de Turnul Sfatului.

După cum poate oricine observa, în ultimele săptămâni italienii de la Impregilo au reluat lucrul pe șantier, după câteva zile în care au oprit orice activitate, în încercarea de a forța mâna autorităților române să găsească o soluție de suplimentare a bugetului alocat lucrărilor. Autoritățile nu au cedat, astfel că acum lucrul a fost reluat în special la zona căii de rulare. La lucrările de consolidare a terenurilor care alunecă în mod copios îndeosebi în zona viaductului de la Aciliu nu se mai lucrează aproape de loc, așternerea asfaltului fiind principala țintă a constructorilor.
În cursul zilei de miercuri, la Alba Iulia, fostul ministru al Transporturilor, Dan Șova, își exprima "convingerea" că circulația va fi deschisă până pe 15 noiembrie, termenul anunțat din primăvara acestui an.
Deschiderea circulației nu va coincide și cu finalizarea lucrărilor, pentru care încă nu a fost asumat nici un termen, potrivit informațiilor Turnul Sfatului. Celelalte trei loturi ale autostrăzii care leagă Sibiul de Orăștie au fost deschise circulației în decembrie 2013.