News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Ministrii Transporturilor: propuneri, promisiuni, rezultate

Started by Ionut, November 19, 2018, 11:52:49 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Harry

Vedem saptamana ce vine dar eu zic ca lucrurile vor avea urmatoarea traiectorie: sub o forma sau alta USR+ va iesi de la guvernare, noul ministru va fi de la PNL, guvernul urmand a fi unul minoritar PNL cu sustinere din partea UDMR si PSD.

tom_sawyer

Mda, cam așa se prefigurează din păcate. Nu e o premieră, guvernul Tăriceanu așa a funcționat după ce a ieșit PD-ul de la guvernare și s-a rupt alianța DA.

razvan96

#602
Nu cred ca topicul e facut pentru postari politice, dar nu vad cum ar putea fi cum ziceti voi. Nu va exista in niciun caz guvernul minoritar actual decat pe termen foarte scurt, chiar daca nu cade la vreuna din moțiuni tot nu va avea suficiente voturi in Parlament pentru schimbarea structurii guvernului, deci va trebui o noua desemnare de premier.

Ionut

Comentariile au fost OK pana acum, chiar dacă au continut politic... Nu poti discuta despre ministrul Transporturilor fără să faci niște referiri la politic. Asa ca puteti continua dar va rog nu deviati în discuții strict politice despre alianțe și scenarii. Se pot discuta posibile nume (noi/vechi) la Transporturi (ca asa e numele thread-ului) dar mai intai zic sa asteptam deznodământul.

cristi5

Aoleu cum sa forteze Bode legea cu Beni de exemplu?

De luni de zile se chinuie CNAIR sa rezolve situatia lui Beni care a licitat mult prea jos (Nu ca ar mai conta dar de ce e oferta conforma?)

Si @horatiu.cosma e salajan, nu numai Bode. Si ce?

Mi se pare incredibil ca pe acest forum de cunoscatori mai exista idei disproportionate despre "ce poate face ministrul". Ministrul e vazut ca un tatuc discretionar care poate rezolva problemele fiecarui sofer si al dracu, nu vine sa le rezolve. Ministrul nu-i poate plati mai mult lui Beni pt zona aia critica. Poate eventual organiza o cheta.

Amintiti-va ca si Lucian Sova care avea tot sprijinul partidului si al lui daddy a stat si s-a uitat ca vitelul la autostrada noua pe ST3 si ST4 si pana nu au schimbat rahatul ala de formular de neconformitati, tot inchisa a ramas.

Dar nah, sa fie cum ziceti voi si sa rezolve Bode , sau Orban, sau Catu sau Johannis cu bagheta magica. Dar eu cred ca Bode care a semnat contractul va arunca cartoful fierbinte la USR sau oriunde altundeva. Asta daca va mai vrea la transporturi, ca e de munca... La Justitie poate fi mai util.

nicolaem

in tot razboiu asta pentru putere, uni ministri mai si lucreaza. Bv lui.

RaduG

Ministrii USR PLUS demisionează. Cătălin Drulă included.





Mulțumesc @cutter, mulțumesc Horațiu Cosma, pentru implicare și efort.

ijwtsh

E, stai sa vedem cu motiunea de cenzura unde se ajunge. Daca totul iese cum trebuie si va pleca actualul PM, Drula va fi cu siguranta inapoi MT. E un mare daca aici, dar e posibil.

altr

Daca... problema este ca actualul PM are sustinerea politica a partidului.

Still, sa speram ca Drula va fi inapoi MT in max o luna sau doua.

Oare cine va fi noul MT interim? Fiindca Bode are si justitia.

DarkFranck

#609
Circulă o glumă despre componența noului guvern:




Powered by API/PUM imgur uploader

Acum, devenind serioși, situația e încurcată, dacă rămâne guvern minoritar PNL+UDMR, așa cum e una din cele 2 variante cele mai probabile, se vor schimba destul de multe lucruri și nu neapărat în bine. Se visează în anumite cercuri la poziția de ministru al Transporturilor., deja au ieșit unii la încălzire.

LE: tehnic, după demisia miniștrilor, vor fi numiți interimari dintre membrii guvernului pentru max 45 de zile.
Fluctuat Nec Mergitur

etravel

Quote from: altr on September 06, 2021, 07:21:41 PM
Still, sa speram ca Drula va fi inapoi MT in max o luna sau doua.
Pentru moment, teoretic dl. Drula asigura interimatul vreme de cel mult 45 de zile. Pana la numirea lui Lucian Bode in functia respectiva, ca doar are experienta si a performat.
In rest, este abolut regretabil ce s-a intamplat, Catalin Drula este cel mai bun ministru al transporturilor ever. Nu din 90, nu postbelic. Ever.
Quote from: altr on September 06, 2021, 07:21:41 PM
Oare cine va fi noul MT interim? Fiindca Bode are si justitia.
Fiind poliglob si de fapt universal, Bode poate prelua fara probleme si MT-ul.

ivladbogdan

Deobicei nu prea pun suflet in ceea ce priveste politica, mereu mi s-a parut ca am ales raul cel mai mic, dar tot rau fiind.
Insa de data asta sunt chiar foarte suparat pentru situatia cu Catalin. Sunt si eu 101% de acord cu colegul de mai sus ca a fost cel mai bun ministru al transporturilor ever.
Sa speram ca nu vom avea iar ceva cuci pe la minister, care sa isi aduca toate rudele si prietenii habarnisti. Nu de alta, dar ajungem iar in vremurile de trista amintire.
Chiar ma bucuram vara asta ca poate, poate, ne revenim si noi, macar la capitolul drumuri.

:rant:

etravel

Quote from: ivladbogdan on September 06, 2021, 09:01:19 PM
Insa de data asta sunt chiar foarte suparat pentru situatia cu Catalin. Sunt si eu 101% de acord cu colegul de mai sus ca a fost cel mai bun ministru al transporturilor ever.
Nu a fost, ci este si ramane. Sunt atatea realizari in scurtul sau mandat, incat politicienii acestei tari, indiferent de partid, daca au cap nu doar ca sa nu le ploua in gat, ar trebui sa ii propuna lui Catalin Drula mandat pe viata, sau pe cat o vrea sa stea, ca Ministru al Transporturilor. Cu CIM, cu tot tacamul. De KPI-uri nu e nevoie, oricum omul le depaseste pe toate.  :)
Quote from: ivladbogdan on September 06, 2021, 09:01:19 PM
Sa speram ca nu vom avea iar ceva cuci pe la minister, care sa isi aduca toate rudele si prietenii habarnisti. Nu de alta, dar ajungem iar in vremurile de trista amintire.
Cuci, bozi si toata fauna satelitară aferenta.
Daca nu se intampla vreo minune, vin timpuri foarte negre pentru transporturile din Romania.

altr

Quote from: etravel on September 06, 2021, 08:02:21 PM
Pentru moment, teoretic dl. Drula asigura interimatul vreme de cel mult 45 de zile. Pana la numirea lui Lucian Bode in functia respectiva, ca doar are experienta si a performat.
Cum sa ramane 45 de zile acolo, daca a demisionat? Functia va fi primita de un politician habarnist care nu va face nimic pana guvernul actual va pica la motiunea de cenzura/la vot de investitura, si va fi format un alt guvern, cu o alta persoana ca PM.
(Sau, vine inapoi USL-ul cu cuci.)

LE. Avem stiri din surse.
"Dan Vîlceanu (ministrul Finanţelor) va prelua şi Ministerul Transporturilor."
https://adevarul.ro/news/politica/surse-pnl-istii-vor-inlocui-ministrii-demisionari-usr-plus-1_6136733e5163ec4271f350f0/index.html

Deci, un politician, frumos, elegant, ex-PSDist, care habar n-avea acum cateva zile despre rata inflatiei sau salariul minim brut, va fi si MT. Chiar si Bode ar fi fost mult mai bun.

tom_sawyer

#614
Cel mai bine în situația dată ar fi să preia Bode transporturile și să pună pe altcineva la justiție.

Sper ca încă actualul ministru să ridice problema asta în coaliție. Daca vine cineva fără niciun fel de experiență e cam nasol, mai ales acum când sunt foarte multe proiecte în desfășurare.