News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Ministrii Transporturilor: propuneri, promisiuni, rezultate

Started by Ionut, November 19, 2018, 11:52:49 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

bacovia

Dupa ce se destrama coalitia, m-as bucura sa-l vad pe Catalin in continuare ministru in calitate de tehnocrat.

tom_sawyer

Nu se poate vorbi de tehnocrat dat fiind că acum este membru de partid. Și nici nu va mai fi guvern tehnocrat, atunci a fost un context cu totul special, după tragedia de la Colectiv.

klax187

Quote,,Miniștrii nu demisionează de teamă că lasă țara pe mâna lui Cîțu", spun surse din partid. Însă, motivul principal pentru care miniștrii USR PLUS nu pleacă din Cabinet ține de refuzul a cel puțin doi miniștri de a demisiona. Este vorba de ministrul Investițiilor și Proiectelor Europene Cristian Ghinea și de ministrul Transporturilor Cătălin Drulă.

https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/politica/ce-solutii-are-usr-plus-pentru-criza-politica-surse-ministrul-ghinea-nu-vrea-sa-plece-din-guvern-1654209

elphax

pana una alta, fost ministru la transporturi, inginer electrician, Bode, a ajuns interimar si la Justitie. la cum se prezinta situatia, nu cred ca ministri de la USR, inclusiv Drula, au viata lunga in functii

jaston

Ar fi pacat sa plece Catalin Drula de la Transporturi.
Are echipa buna, face treaba buna.

tom_sawyer

Guvernul va cădea, fie își dă demisia PM-ul fie se votează moțiunea de cenzură. Pentru infrastructură chestia nasoală e ca unele HG-uri vor reintra pe circuitul de avizare, deci întârzieri.

De exemplu săptămâna asta trebuia să fie adoptate exproprierile pentru Pasajul de la Drajna Nouă.

Poate ministrul Drulă reușește să reducă din consecințele nefaste asupra birocrației până va fi instalat noul guvern, când sper să își reia funcția. :)

ijwtsh

Trist tot ce se-ntampla. Domnul Drula a aratat ca un om competent si interesat cu adevarat de infrastructura poate sa faca lucrurile sa se miste chiar si in Romania.

klax187

Pur teoretic, coalitia ramane, deci portofoliile raman la fiecare partid.
Nu cred ca USR-Plus ar propune un alt ministru la Transporturi...

Dar ce e sigur in chestiunea asta numita Politica?

altr

Oare va veni Bode si se va ajunge la o "intelegere magica" cu nenea Beni pe A3?  :lol:

naivu

Nu râde, Bode nu are viziunea lui Drula, dar am impresia că se pricepe la dezlegat sforării, mai ales că Biharia-Chiribis e f important pt Salajul lui de baștină! Anul trecut a reușit să salveze licitația de la anulare (în total  pe A3 a reușit semnarea contractului la 5 licitații din 6, doar Suplacu-Chiribis s-a anulat), a deblocat plățile pt Pizza și Aktor, a semnat contracte de elaborare SF pe >1000km. Îl prefer pe Drula, dar și Bode (când înțelege ce are de făcut) e capabil de realizări  :)

ijwtsh

Bode are sustinerea partidului si poate mult mai usor sa forteze legea.

adiarc

a mai fost Bode...nu cunoaste si nu intelege infrastructura nici 10% fata de Catalin...
E politrucul clasic dispus de orice pt a promova..bleak

A-ti uitat episodul accidentului de pe V.Oltului?S-a vazut clar caracterul...sau mai bine zis lipsa lui..Individul nu sa doi bani pe reguli si se considera desupra legilor..clasica hiena politica
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

naivu

Nu te contrazic, dar e capabil de rezultate; mai cu ajutor de la partid, mai cu ajutor de la instituțiile de forță, dar, într-o guvernare pro-infrastructura poate da rezultate.

altr

naivu, am râs pentru că mi-am dat seama cum va veni inapoi corupția și clientelismul la scurt timp după ce Drulă va fi dat afară din MT de PM (dacă într-adevăr se va rupe pisica coaliției).
N-ar trebui să uităm că Bode n-a făcut nimic nici cu corupția marca Rădoi...

Oricine poate să semneze niște documente dacă sunt pregătite de secretarii de stat, directorul CNAIR, etc. Cred că nici Bode n-a făcut mai mult.

alexV

De acord, Bode merge pe inertia companiilor din subordinea ministerului. Daca e ceva pe biroul lui dimineata, semneaza. Implicarea dansului in a debloca ceva, orice,  tinde spre 0. La fel si vointa sa contra mafiei Metrorex, a ISCTR, a administratiilor fluviale de la Galati, etc.

Pe langa asfalt mai sunt si alte lucruri la MT. Depolitizare, organizat concursuri pe bune pt ocuparea functiilor de conducere in toate institutiile din subordine, desfiintat sinecuri. Astea sunt cu bataie lunga. Dar sunt si raspunsul la intrebarea 'de ce nu avem o tara ca afara?'.