Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

5 Members and 30 Guests are viewing this topic.

GIV

^da, dar nu stiau ca nu le vor fi aprobate cererile de exploatare.

adiarc

iar vremea este ideala pt terasamente
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

dr4qul4

mai exista si varianta in care sperau sa foloseasca deseuri din constructii. Sunt destui munti artificiali langa Bucuresti.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

adiarc

^ din discutia cu cineva din Sua...doar beton concasat se foloseste ...pare real...nu stiu daca si este
restul nu ,pt ca este contaminat cu diverse...dar si asa...s-ar strânge destul beton pt concasat si apoi de bagat in terasamente
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

mike_us

@pasa_andrei De curiozitate de unde este progresul de 19.2%? Pe situl CNADR e de 17%. E doar o estimare sau ai avut o alta sursa.

IonutP

Am trecut acum pe la nodul dintre A0 și A2. Lucrau cu o foreze și o macara.

mike_us

Update pe harta cestrin:
Lot 1: 6.60%
Lot 2: 22.03%


Pe lotul 1 după jumătate de an mi se pare cam mic progresul (ca sa nu spun dezamăgitor)

tom_sawyer

INFORMAŢIE DE PRESĂ privind agenda ședinței Guvernului României din 11 august 2021

17. PROIECT DE HOTĂRÂRE privind declanșarea procedurilor de expropriere a tuturor imobilelor proprietate privată situate pe amplasamentul suplimentar, care fac parte din coridorul de expropriere al lucrării de utilitate publică de interes național ,,Autostrada de centură București km 0+000 - km 100+900 - Sector Centură Sud - Lot 1, Sector 1 km 52+070 – km 52+770 aferent Centură Nord; Sector 2 km 52+770 – km 69+000 aferent Centură Sud"
Proiectul poate fi consultat la adresa: https://sgg.gov.ro/1/wp-content/uploads/2021/08/HG-17.pdf

18. PROIECT DE HOTĂRÂRE privind declanșarea procedurilor de expropriere a tuturor imobilelor proprietate privată care constituie coridorul de expropriere al lucrării de utilitate publică de interes național "Autostrada de centură București km 0+000 – 100+900, Lot 3 Sector 1 km 85+300 – km 100+765 aferent Centură Sud și Sector 2 km 0+000 – km 2+500 aferent Centura Nord, pe raza localităților Joița, din județul Giurgiu și Bragadiru și Ciorogârla, din județul Ilfov
Proiectul poate fi consultat la adresa: https://sgg.gov.ro/1/wp-content/uploads/2021/08/HG-18.pdf

gov.ro

punktnet

Am trecut pe A2 și turcii lucrează la ora 12 la nod A0 A2
Just kidding.


jalemare

^
Mda, prin primăvară spuneau ca deschid la final de 2022 între DN4 și DN6. Până în iarnă nu mai rămâne nimic din promisiune.
Vai de semiluna lor  :D

naivu


mirceaeliade

@tom  nu inteleg, sectoarele alea de centura au fost contratate acum mai bine de un an.  cat timp a fost PT in derulare nu puteau sa faca exproprierile?  sau astea sunt altceva?

danutzu_1069

Pai expropierile se fac pe baza proiectului. De unde sa stie... expropiatorul ce terenuri sa ia?
Pot sa existe si expropieri ulterioare pentru ca antreprenorul mai are nevoie de ceva teren...

mirceaeliade

ah acum am citit mai atent, zice textul "amplasament suplimentar" adica locul unde isi face baraci si fabrica de barne, sau chestii de gen. terenul autostrazii propriu-zise fusese deja expropriat. multzam