Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

mike_us

Cum va fi descărcarea in DN2 ? Sunt șanse sa aibă ceva funcțional anul asta?

Ionut

Se aude că AC full pe lotul chinezilor este "pe vine". Coming soon, gen.

Iar în DN2 vom avea o girație în DN2 pentru conectarea cu muzeul. Anul ăsta, e fezabil.

Vine și filmare și poziție vineri dimineață.

Ionut

Autostrada A0 Sud Bâcu-Bragadiru - 18.06.2024 - Aktor


Ionut

API pe Facebook

Aktor, la un pas de imposibil. Ieri am filmat lotul 3 al Autostrăzii A0 Sud între A1 și DN6 și, predictibil, am rămas iar cu un gust amar: grecii se apropie rapid de momentul în care deschiderea din 2024 va deveni imposibilă din punct de vedere tehnic.

După promisiunile total iresponsabile ale ministrului Grindeanu începute încă din februarie 2023, combătute vehement de noi, conform cărora Aktor va inaugura lotul în 2023, au urmat noi declarații războinice ale mai-marilor din MT și CNAIR că vom circula în august... 2024. S-au sucit, mai nou promit septembrie.

Noi v-am zis același lucru de fiecare dată și repetăm: imposibil august sau septembrie, POATE printr-o minune decembrie 2024. Dar, în ritmul văzut ieri pe șantier, în scurt timp și decembrie 2024 va deveni o țintă imposibilă, chiar și în sistem semi-profil, adică trafic 1x1 pe un singur sens al autostrăzii.

Imaginile vorbesc de la sine: la mai bine de 5 ani de la semnarea contractului, 14.04.2019, și la 2 luni de la expirarea termenului contractual de finalizare, aprilie 2024, cei 18 kilometri dintre A1 și DN6 abia au trecut recent de borna 65% progres fizic, cu rețele electrice încă nemutate și câteva pasaje neîncepute fără de care nu se poate da drumul circulației.

Avem cu indulgență vreo 30% asfalt așternut pe un șantier schizofrenic cu nenumărate întreruperi, goluri inexplicabile, lucrări făcute parcă fără cap și fără coadă, poduri/pasaje pe jumătate finalizate, spații de servicii doar pe hârtie și în general o atmosferă de siestă, ca la început de sezon estival.

Recomandăm grecilor de la Aktor să taie (de tot) bugetul de PR și să investească niște bani în utilaje și oameni, poate așa mai au o șansă pentru 2024.

Iar oficialilor din MT și CNAIR, în frunte cu Grindeanu, Scrioșteanu și Pistol, le cerem să o lase mai moale cu vizitele ceaușiste în teren fără impact real și să solicite antreprenorului varianta deschiderii în decembrie 2024 în sistem semi-profil, cât încă teoretic se mai poate.

Tony7Y

La ce ritm au, eu cred ca septembrie 2025 e un termen optimist. Aprilie 2026 putin mai realist.

adix


GIV

nu au cum sa ajunga in 2026...dar da, vor termina in 2025

survola

Am zis eu mai demult: la un an după Alsim Alarko.
Încă nu m-au contrazis cu nimic.

oneLess

Mie mi se pare o aberație asta cu HP-ul!.
Te costă la jumate ?
Nu !
A, o faci când vrei să deschizi halful 2 peste 10 ani că nu ai bani.
Dar acum, cine să plătescă în plus ?
Aktor nu are bani de hârtie igienică și CNAIR nu dă nimic că nu are de unde, chiar dacă legal ar putea, nu are bani în conturi cât are nevoie, cât a angajat!
Mă rog ... aberația mea ... half pasaje ...

GIV

de unde asta ca aktor nu are bani?

mirceaeliade

Ce e canalul ala dupa nodul cu A1 unde par ca nici nu au inceput sa lucreze?  Vad ca e 1 pasaj mai incolo prin sat care nici macar nu vad sa fi inceput lucrul, si mai e spre final o zona decopertata candva dar acum cu buruieni crescute mai ceva ca pe loturile uitate de UMB.  Macar nodul cu A1 pare sa progreseze ok, asa ca poate ne trezim cu o deschidere Pizza inainte de finisaje Aktor.  /s

mike_us

Aktor a început anul asta pe la 50-55%. Chiar nu știu daca multa lume se aștepta sa termine anul asta aproape jumătate cit prima jumătate le-a luat 2 ani. Măcar anul asta sa ajungă sau sa treacă de un 80% real sau mai mult.

Ionut

Autostrada A0 Sud Popești-Leordeni (DN4)-Autostrada A2 - 18.06.2024 - Alsim Alarko


montaniardul

Nu prea se grabesc turcii ...

shogom

Sa vezi ce ne chinuie astia la metrou! :(