News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Vehicule electrice și hibride

Started by cristi5, November 03, 2017, 02:03:04 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

dumbravaandrei

Dacă ai și citi articolul ăla, ai afla că e vorba de preț, nu de capacitatea de producție... 

hefaistos

QuoteDe asemenea, Comisia Europeană va propune ca ţările membre să îşi reducă consumul net lunar de electricitate cu cel puţin 10% şi cu 5% în orele de vârf.
Stiu ca unora cu ADHD le e greu sa citeasca toate literele, asa ca ti-am facut selectie. E acolo, prin text. Daca iti bei ceiucul si mai recitesti odata calm vei gasi.
Incearca sa nu mai jignesti si nu o sa primesti raspunsuri in oglinda. Mai ales cand nu ai dreptate.

Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu suplimentar 200 lei: Se deschide traficul pe Lot 4 - Centura Focsani înainte de 15 iunie 2024.

Mamutu

Tesla va construi prima statie de incarcare fara legatura cu reteaua, in Arizona, cu panouri solare si baterii. De asemenea din cate stiu eu Tesla foloseste numai curent regenerabil la statiile lor.
Asta e diferenta intre electrice si masini cu combustibili fosili: cu electrica devii tot mai independent de retea si poti sa iti faci si singur curentul, o rafinarie insa in curte e greu de construit...
Perspectiva pe termen lung este net in favoarea electricelor, tehnologia se amelioreaza de la an la an, pe cand la cele cu motor termic nu se mai prea poate schimba nimic...
https://insideevs.com/news/610131/tesla-v4-supercharger-coming-arizona/

hefaistos

#2808
Asta zic și eu, toți electricii sa devina "independenți de retea". Dar din iarna asta când e nevoie, nu în perspectiva anului 2049.
Ca in rest hârtia suporta orice.
Și nu mai băgați minciuna cu energia regenerabila, ca nu o aduce nimeni de acasă. Mai multa energie regenerabila consumata de unii înseamnă mai putina energie regenerabila disponibila pentru ceilalți.
Când o sa investeasca Tesla în 10 GW putere instalata energie verde la nivel european putem discuta. In rest e doar generator de consum.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu suplimentar 200 lei: Se deschide traficul pe Lot 4 - Centura Focsani înainte de 15 iunie 2024.

nicolaem

si un excelent marketing. instaleaza 2 panouri pe undeva afla toata planeta.

mamutu, atentie la ce spui, nu exista fizic posibilitatea ca o statie care ia curent din retea sa foloseasca curent regenerabil. ia fix mixul existent. ca vand ei prin companii cu nume "green bla bla" e altceva.
daca furnizorii lor cumpara de la eoliene/solar nu inseamna decat ca daca iti faci o ciorba in LA o faci electricitate din fosil.

gruiarew

Ce regenerabil fraților? Că orice morișcă, orice panou și orice baraj pe orice fel de firicel de apă are un impact asupra mediului. Ar trebui să le zică altcumva, nu regenerabil.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

georgec

Sunt curios si eu ce impact are panoul fotovoltaic pus pe acoperis? Nu vreau sa jignesc pe nimeni dar am impresia pe acest topic (vehicule electrice si hibride) se concentreaza foarte multa energie a celor care nu inteleg ca este  o schimbare  majora de tehnologie, aceasta lume a masinilor electrice avanseaza rapid si multi au ramas cu naratiunea de acum 10 ani, ca electricele sunt o himera. Ei bine masinile electrice sunt prezente in viata noastra de zi cu zi, mii de masini electrice se inmatriculeaza in Romania in fiecare an, ele fac milioane de kilometri(cumulat), reteaua electrica nationala rezista, soferii lor sunt fericiti, poate este timpul ca unii sa recunoasca ca au gresit...

gruiarew

N-a rămas nimeni cu narațiunea că electricile sunt o himeră. Vedem și noi ăștia fumegoșii schimbarea. Și vrei nu vrei la un moment dat te aliniezi ori benevol, ori obligat / forțat. Panoul ăla nu crește acolo singur, conține niște chestii la care le zice metale grele. Care și alea vin de undeva și la un moment dat trebuie să se duca undeva.

Ce deranjează în schimb însă e retorica asta găunoasă, "noi verzii salvăm planeta iar voi cu fumigenele nu vreți să fiți salvați". Nu se opune nimeni progresului, care e inevitabil. Dacă ăsta o fi progresul sau doar o modă care la un moment dat o să se fâsâie, cum a fost cu Dieselul. Dacă te uiți pe la ce-am mai scris pe aici o să vezi ca întotdeauna îndemn la moderație, să ne dăm un pas în spate și să vedem dacă într-adevăr ceea ce facem noi e ceva ce ar trebui trâmbițat și arătat pe altii cu degetul că nu fac la fel. Aia e deranjant. Chestii scoase din context, chestii spuse pe jumate și restul care nu gândește / face ca noi e un mizerabil și trebuie luat la perpules. Vezi colegul cu electrica.

Ți-ai luat electrică? Bravo! Ți-ai făcut niște calcule și iese mai rentabil așa (lăsând la o parte schema de gratuități și scutiri, multe aberante)? Iar bravo! Ți-ai luat doar ca să fii mai altfel ca restul și să te simți mai bun / presus ca ceilalti? De trei ori bravo! Dar lasă-mă și pe mine să mă simt special cu Trabantul fără să-mi zici că "nu înțeleg schimbarea" sau alte epitete pe aici. Pentru unii pur și simplu nu-i fezabil să schimbe jumate de mașină la 2-3 ani (bateria). Și nu-mi spune că e altă mâncare de pește bateria de mașină ca aia din telefon / laptop, care-mi crapă în fiecare an. Mai ales că pe sectorul ăsta ar trebui să aiba ceva experiență băieții.

Nu e nimic nou în mașina electrică. A fost o chestie ce a fost pusă la "sertar" în trecut că s-a văzut că se pot face bani frumoși din petrol. O fi ăsta viitorul? Vom vedea. Dar până atunci sper și cred că avem toții loc unii de alții.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

florin74

#2813
^^ si poate e timpul ca soferii masinilor electrice sa le multumeasca soferiilor de "poluante" si altora fara masini pentru subventiile grase care le primesc, platite din banii astora din urma. Asa, de bun simt. Ca intradevar, cine da 50.000=60.000 euro pe o masina are nevoie de o subventie de 10.000 euro.  Poate ar trebui un pic regandit sistemul asta de subventionare, ca a ajuns uneori sa frizeze ridicolul.

nicolaem

#2814
in momentul in care am zis ca nu e normal ca costurile de deplasare cu o eectrica sa fie de 10 ori mai mici decat la benzinara, asta doar datorita subventionarilor sau incarcarilor gratuite, mi s-a zis arogant ca nu am auzit de randament.

ce sa zic, pe m-am uitat pe diplomele de la politechnica, nu zice nimic ca as fi licentiat in randamente.

intre timp in germania:
https://autolatest.ro/stiri/incepand-de-astazi-kaufland-si-lidl-nu-mai-ofera-incarcarea-gratis-a-masinilor-electrice/
pe scurt : 2.41 lei pentru fiecare kw incarcat, pret normal pentru luna septemberie 2022.

Sionut

Subventie se da doar la achizitia masinii . Ce curent da gratis Lidl, Kaufland, Ikea, este  platite de Lidl, Kaufland Ikea. Deci nu e nici o subventie. SI la noi la statii se plateste curentul (2 lei AC, 2.5 lei la  DC) mult mai mult decat 90% din contractele de furnizare energie electrice al fiecarei gospodorii .
Si da, acel panou contine metale grele. Dar punand in balanta energia produsa in ciclul lui de viata, este un mare pas inainte. Doar un rauvoitor nu ar putea vedea acest lucru.
Sa fie pace !!!

Liviu M

Quote from: nicolaem on September 14, 2022, 11:44:27 AMnu exista fizic posibilitatea ca o statie care ia curent din retea sa foloseasca curent regenerabil. ia fix mixul existent. ca vand ei prin companii cu nume "green bla bla" e altceva.
La partea asta cu "doar regenerabil" aveam si eu o nedumerire. Ca s-o deznedumeresc, ar trebui o statistica, un studiu, ceva, din care sa se vada daca cei care declara ca folosesc curent regenerabil chiar baga numai curent regenerabil.
Sau altfel spus, daca la varfurile de consum de regenerabile productia regenerabila acopera consumul regenerabil (declarat de diversii consumatori).
Ca daca productia de regenerabile e peste consumul declarat de regenerabil, totul e OK, Tesla se poate lauda ca statiile lor folosesc numai regenerabil (nu conteaza de unde vine electronul care intra fizic in baterie, conteaza ca per total si tot timpul in retea exista electronii regenerabili si Tesla ii plateste).
Da' daca la varfurile de consum se mai imprumuta de la neregenerabili (si dau inapoi cand ajung iarasi pe surplus), parca nu mai e cinsit sa se laude cu "doar regenerabil". Chiar daca platesc "ca cand".  :D

nicolaem

pai din cauza ca ponderea acelor statii in consumul total e f mic poti sa faci un marketing de asta mincinos.

de ex si in romania tu poti sa iti pui statie in curte, faci contract cu hidroelectrica si te lauzi ca ai amprenta 0 de carbon.
conteaza la ceva? nu. dar esti atat de nesemnificativ incat nu contezi. iar daca stai in Targu Jiu sigur curentu ala luat din retea vine de la Rovinari. Cum isi refactureaza intre ei furnizorii si distribuitorii e doar birocratie si contabilitate.

California acum (noapte) are 60% pondere gaz. Ieri la amiaz avea 35% gaz si 30% solar.
Nu zice nimeni pe aici ca nu tre sa scapam de fum in oras, ce e deranjanta e aroganta si nerecunoasterea faptul ca trecerea asta costa si va costa multi ani de aici incolo. dar e ceva asumat de politicieni si cetateti.

Criza asta energetica nu a aparut si nu va disparea cu razboiul din Ucraina. Iar scumpirea energiei nici atat. toata lumea crede ca daca bate vantu avem energie gratis. ghinion, nu e asa.

Liviu M

Eu nu vorbesc doar de masini aici, ca nu-i Tesla singurul care se lauda cu curent curat. Si nu ma gandesc numai la Romania.
Dupa cum zici de California (unde sunt sanse ca electricele sa nu mai fie chiar neglijabile), daca toata lumea isi incarca masina noaptea (ca doar asta-i unul din avantajele electricelor, stau la incarcat cand oricum nu-s folosite), sunt sanse ca o parte din curent sa nu mai fie chiar asa curat.
Da' fara un studiu, ceva, e doar speculatie.

hefaistos

Nu e nici o speculatie, variatia marginala a productiei se face din termic. Adica daca scade consumul nu inchizi eoliana, inchizi centrala termica. Deci daca vrei sa reduci consumul de gaze pentru productia de curent reduci consumul de curent electric. Punct.
Si o sursa buna de reducere este eliminarea pe perioada de iarna de la consum a masinilor electrice.
Pam-Pam.
 :D  :D  :D
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu suplimentar 200 lei: Se deschide traficul pe Lot 4 - Centura Focsani înainte de 15 iunie 2024.