Spațiile de servicii pe drumurile din România

Started by Ionut, October 20, 2016, 07:17:39 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Europiu

@API: In drumul vostru de-a lungul A3 poate că ar fi trebuit menționate și inexistentele spații de servicii între Gilău și Turda?
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

Ionut

Merită un comunicat separat. Nu doar de pe A3.

Allex

Aveti idee cat mai dureaza pana se deschid benzinariile pe A1 dupa Sibiu spre Nadlac?
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

dumbravaandrei

Mai întâi să le termine... nici branșament la curent nu au, n-ar putea ține deschisă o casă de marcat..

calino

#649
Intre Nadaselu si Turda!

Europiu

Da, dar între Nădășelu și Gilău chiar nu e prevăzut vreunul.
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

RaduC

Pe A1, A10 și A3, pe ruta de la Sibiu la Gilau, parca este doar o singura benzinărie Mol, undeva pe A1.
Nefiind atent și obișnuit cu lipsa de benzinării, chiar am fost la limită cu carburantul la intrarea în Cluj dinspre Gilau.
Atenție mare!

vladb

Quote from: Europiu on June 08, 2022, 12:45:53 AMDa, dar între Nădășelu și Gilău chiar nu e prevăzut vreunul.
Intre Nadaselu si Gilau sunt totusi doar 8 km. Sa "populeze" ei spatiile de servicii intre Gilau si Turda + Turda - Sebes + demarare concesionare pe Nadaselu - Poarta Salajului si va fi ok. Altfel, cunosc o gramada de zalauani care vin dinspre centrul tarii spre Zalau si la Gilau se dau jos sa alimenteze deoarece si DN1F este "slab" in ceea ce priveste punctele de alimentare - doar o benzinarie (in care eu nu am alimentat niciodata) saracacioasa la Zimbor...

horatiu.cosma

^^^
Toate spatiile de servicii de pe București - Ploiești sunt prinse în licitația de concesiune lansata anul trecut și la care vad ca se tot amână depunerea ofertelor, ultima amânare pentru final de iunie.

Tot în licitatia asta sunt prinse și cele de pe Turda - Gilau (construire plus concesiune).

neobluenet

Pe Gilau-Nadaselu nu va fi nicio benzinarie pentru ca lotul este foarte scurt, terenul este dificil si mai ales ca spatiile de servicii unde vor fi benzinarii sunt la 2 km de nodul Gilau, inspre Turda, in dreptul localitatii Stolna. Nu e rentabil din punct de vedere economic sa ai benzinarii la 4-6 km una de alta. Cei care vor merge spre vest din Cluj-Napoca au la dispozitie 3 benzinarii din Floresti pana la autostrada.

pasadia

Nu e chiar un spatiu de servicii ci doar o benzinarie, dar o mentionez aici - Rompetrol pe DN1 la nord de Codlea. E oarecum in zona unui ipotetic nod Codlea cam pe unde ar trebui sa se lege orasul de A3/A13 in preajma nodului acestora. Si e binevenita caci OMV aflat mai inspre oras e aglomerat si greu de folosit fiind in plina intersectie.

Europiu

Quote from: horatiu.cosma on June 08, 2022, 08:48:34 AMTot în licitatia asta sunt prinse și cele de pe Turda - Gilau (construire plus concesiune).

Amintește-mi, te rog, pe scurt cum a fost tărășenia cu Gilău. Pentru că eu aveam în memorie intenția inițială de a se termina definitiv Turda-Gilău, deci inclusiv parcările, la pachet cu podul peste Someș. Podul s-a făcut separat, Ok. Dar ce și cum a fost mai departe, nu mai știu.
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

horatiu.cosma

3 pagini mai în spate am explicat.

Europiu

Da, dar nu asta am întrebat. DE CE s-a spart partea cu parcările de partea cu podul?
Never mind...
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

vladb

^ Nu cred ca au fost parcarile cu podul peste Somes niciodata. Pe de alta parte, eu asa imi amintesc ca parcarile erau la un moment dat incluse intr-un contract de lucrari pentru...finalizarea tronsonului Gilau - Turda. Adica, pe langa parcari, erau (sunt?! inca) o gramada de "mizilicuri" de terminat la aproape toate podurile de pe acest tronson...Dar, nu cred ca s-a bagat nimeni, niciodata. Daca gresesc, sa ma corectati!