Spațiile de servicii pe drumurile din România

Started by Ionut, October 20, 2016, 07:17:39 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

horatiu.cosma

Da, s-a anulat licitația aia prin 2014-2015 (pod+parcări+iluminat+ITS+alte lucrări nefinalizate). Păi varianta actuală cu construire+concesiune 2în1 e mai rapidă și mai eficientă inclusiv pentru concesionar decât 2 licitații separate, una de construire și alta de concesiune.

JohannDB

                        Ce mă doare pe mine și pe mulți din "tagma mea".... Tot o dăm de gard cu cerințele "iuropene" în toate amănuntele vieții de zi cu zi , în care și vaca de lapte poluează cu CO2 viața tuturor și d-asta vom mânca lapte sintetic și brânză așijderea și pe cale de consecință, mă întreb, de ce nu proiectăm PARCĂRILE DE AUTOSTRADĂ, așa ca "prăpădiții de nemți", adică, ceva cu benzi dedicate pentru transporturile grele și agabaritice și zone pentru camioane și apoi pentru "turizmenari".... !!
                       Dacă tot e să fim "europeni" și vajnici supuși regulilor "capului bruxell"-ez.... Am avut nevoie de parcare, cu tramvaiul, dar pe A-urile noastre nu ai loc, nu poți să intrii cu lungimi de 40 de metrii, pentru că "proiectanții" au făcut alei de parc, la intrare, de parcă vii cu trotineta.... Și apoi mai sunt și bizonii care parchează cum îi taie "amocul" (pentru că un cap, ar fi logic în estimări și nu "lasă bă că mi-e bine") încât nici de vrei să alimentezi (exemplu pe A1 stația Mol, km 501), nu poți intra; dacă VREI să intrii, trebuie să te iei la trântă cu bizonii parcați  pe o bandă jumate, ca să-și mute cxxul pentru a te putea strecura tu.... !!
                      AVEM PROBLEME de proiectare și de perspectivă !! Facem proiecte din BIROU, PE GOOGLE !! Asta este crunta realitate ; de asta găsești idioțenii în trecerea pe drumurile noastre și tot felul de șicane, începând cu inepta politică a parapeților "N.J." puși (mai ales) unde nu trebuie...
     Celor ce vor comentarii, vă invit la un drum cu mine !! Mie-mi ajunge !!
   

TibiV

In principiu este de A1, dar pun si aici....

http://www.cnadnr.ro/ro/comunicare/comunicate-de-presa/interes-general/se-%C3%AEnchid-sta%C8%9Bii-mobile-de-distribu%C8%9Bie-carburan%C8%9Bi-pe

Se închid stații mobile de distribuție carburanți pe A1, București – Sibiu – Nădlac
01 Iul 2022

CNAIR informează participanții la trafic că începând cu data de 01.07.2022 stațiile mobile de distribuție carburanți aflate în spațiile de servicii de la km 558+380 calea 1 și calea 2, km 446+890 calea 1 și calea 2, km 316+360 calea 1, km 316+560 calea 2, km 260+160 calea 1 și calea 2 de pe Autostrada A1, București – Sibiu – Nădlac sunt închise.

În aceste spații de servicii rămân deschise spre utilizare toaletele publice și parcările de autovehicule.

Utilizatorii Sectorului de Autostradă Nădlac – Sibiu, au în continuare posibilitatea de alimentare cu carburanți a autovehiculelor în spatiile de servicii de la km 530+536 calea 1 și calea 2, km 500+596 calea 1 și calea 2, km 340+500 calea 1 și calea 2, km 297+000 calea 1 și km 297+900 calea 2.

Menționăm ca în spațiile de servicii de la km 389+710 calea 1 și calea 2, km 316+360 calea 1, km 316+560 calea 2, km 297+000 calea 1 și km 297+900 calea 2 de pe Autostrada A1, București – Sibiu – Nădlac, se execută lucrări de construcție a unor noi stații de alimentare cu carburanți care vor avea și stații de încărcare vehicule electrice și care vor fi date spre utilizare participanților la trafic până la sfârșitul lunii iulie 2022.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

kitsune

Pe A2 lângă nodul spre Medgidia benzinăriile Mol sunt aproape gata. Ieri am văzut (dacă nu mi s-a părut) că deja jumătate din rafturi aveau marfă.
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

kitsune

#664
Iar azi erau cisternele pe ambele părți. Deci nu mai durează mult.

L.E. Seara am trecut și erau toate rafturile aranjate deja cu marfă.
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

kitsune

Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

ddfab

pun aici, fiindca sunt despre spatiile de servicii de pe lotul 1, la pizzari... se poate muta pe topicul cu spatii de servicii, daca se considera necesar...
fotografii facute parca in a 2-a zi dupa deschidere... dotarile sunt de inox, au cosit balariile, dar.... am prins un angajat CNAIR pe acolo, care a venit de la Gilau si era foarte nemultumit... de ce? omul a spus ca a dotat toaletele cu tot ce este necesar, sapun, prosoape de hartie, materiale pentru igienizare si acestea au disparut... persoana care trebuia sa fie de serviciu, pentru mentinerea curateniei, lipsea din post si deja mizeria isi facea loc prin toalete...din pacate, nu ne revenim, ca si mentalitate... daca in alte spatii de servicii de pe A10 iti e mai mare dragul sa intri, aici au inceput prost din prima zi... ar trebui sa-si convinga personalul angajat pentru intretinere sa fie prezent la lucru si sa si faca treaba...











scuze de imaginea mai proasta, dar nu mi-am dat seama decat acum...

in alta ordine de idei, parcarea este o mare de beton alb, marcajele deabia se vad, multi copaci plantati in iarna sunt uscati, locurile de odihna sunt ok, acum sa vedem in timp cum se vor intretine. spatiul dedicat unei activitati comerciale din corpul comun cu toaletele este inca in asteptare de clienti... gol deocamdata...
drumuri bune sa aveti!

medicul de garda

Am tot uitat sa scriu aici, au inceput lucrarile la parcarile de pe A1 km 111, langa Pitesti, de vreo luna. Momentan sunt in etapa de spart betoane si turnat fundatia cladirilor benzinariei. Din pacate nu am poze...

In alta ordine de idei, ieri am folosit A3 Bucuresti-Ploiesti dupa cativa ani de pauza, si m-a socat sa vad ca spatiile de servicii alea multe, a caror finalizare fusese licitata acum cativa ani, erau practic gata sau aproape gata (la una din ele se vedea fosa septica pe afara, inca nepusa in pozitie). Stie cineva sa spuna de ce au fost abandonate lucrarile aici intr-un stadiu atat de avansat? Stiu ca e in lucru noua licitatie, dar incerc sa inteleg de unde s-a abatut blestemul pe acest tronson.
Trust me, I'm an east-european doctor!

horatiu.cosma

Blestemul continuă, noua licitație pentru spațiile de pe București - Ploiești s-a anulat. De ce nu sunt deschise spațiile cele mai avansate? Că vechiul constructor a abandonat lucrarea în unele cazuri la 90+%.

zone_rider

Întrebarea mai bună este de ce acele spații de servicii nu au energie electrică? Pentru că de fapt din acest motiv stau închise, în același stadiu din 2021. Oare are legătură acest lucru cu retragerea constructorului? Ce trebuia să facă statul și nu a făcut?

horatiu.cosma

La o vizită sumară prin oricare dintre spații o să constatăm că energia electrică este una dintre multele lucruri care lipsesc. Am auzit de la constructor anul trecut afirmația "săptămâna asta dăm în circulație spațiile de la km x" de nu știu câte ori, de am ajuns să dau eu o tură rapidă până la km x și să trimit niște poze la constructor cu o vraiște totală, zero muncitori, lucrări sub orice critică sau lipsă, nici pe aproape de vreo deschidere. Are multe bube statul, însă în cazul ăsta specific am avut ghinion și de o asociere sub orice critică.

JohannDB

                    În legătură cu "cele mai noi" spații de servicii, care au lavoare și scaune de toaletă din inox....., oare nu este nimeni capabil să instruiască personalul de întreținere să UTILIZEZE NUMAI SUBSTANȚE/MATERIALE care nu afectează luciul inox-ului montat, șlefuit și lucitor.....
                    Am apucat în ultima vreme, să văd toaletele de inox cu o patină pe ele de te apucă "îndoiala"; la  fel lavoarele (chiuvetele) din inox, arată ca dracul de pătate și cu tot felul de culori ce acoperă luciul inițial.... Nu mai spun de oglinzile din inox, care au ajuns "admirabil de mizerabil și foarte rău" de parcă au fost șterșe cu șmirghel și spălate cu acid !!

mirceaeliade

QuoteCompania de Drumuri a deschis la Murfatlar, pe Autostrada Soarelui prima parcare concesionată ( spațiu de servicii) cu servicii de tip benzinărie, stații de încărcare pentru mașini electrice, alimentare GPL, toalete și magazine alimentare, practic toate serviciile pe care le oferă și parcările din Uniunea Europeană. Parcarea din zona Murfatlar la kilometrul 196, pe ambele sensuri ale Autostrăzii este concesionată către Mol România. Un număr de 26 de spaţii de servicii de pe Autostrada A1 Bucureşti – Piteşti/ Sibiu-Nădlac şi A2 -Autostrada Soarelui (tronsonul Cernavodă-Constanţa) au fost concesionate în primăvara anului 2021 pentru 20 de ani distribuitorilor de carburanţi Rompetrol Downstream şi Mol România, operatorii economici urmând să amenajeze şi să întreţină toalete publice, staţii de încărcare pentru maşini electrice, spaţii comerciale şi snack-baruri. Spaţiile de servicii sunt ,,în oglindă" pe ambele sensuri de pe A1 şi A2, dispuse în 13 loturi. De asemenea, concesionarul care are deja staţii de alimentare (pentru unele spaţii) poate amenaja şi alte dotări suplimentare, restaurante, moteluri, parcări securizate.
https://economedia.ro/autostrada-soarelui-cnair-a-deschis-primele-parcari-concesionate-cu-statii-de-incarcare-pentru-masini-electrice-alimentare-gpl-toalete-si-magazine.html

elphax

Vineri erau deja deschise și cele de la Ilia (A1) . Pline, nebunie, zici ca nu au mai văzut românii benzinărie.




Powered by API/PUM imgur uploader

Încă ceva, la coborârea de la Margina, fix în giratoriu se face un OMV, mare de tot, 14 pompe. Nu am apucat sa fac poze de la volan.

BogdanS

Salutare
Pe unde se mai lucreaza la spatii noi? Mai sunt sanse de deschiderei anul asta?