Spațiile de servicii pe drumurile din România

Started by Ionut, October 20, 2016, 07:17:39 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

JohannDB

"Benzinărie la girație" .... !! Situație la indigo (expresie de pe vremuri, când copiai  ceva foarte ușor, prin suprapunerea originalului cu o foaie de indigo(u) între original și viitoarea copie - ca să nu se mai nască două-trei întrebări), avem (și) la Arad, în capătul lui A11 la girația cu DN7 care aici este suprapus pe "varianta de ocolire" Arad/nord..... Se păstrează kilometrajul de DN7 și în girația cu stația Lukoil (că ăsta-i numele ei) suntem la km 553+900 ......
               Pentru că situațiile-s "leite", și la Arad "ar fi mers", o bretea de/pe directă spre est (adică spre continuarea "centurii" către DN 79/Oradea și spre Deva/DN7 în continuare) și mai apoi o  intrare în stația e alimentare..... Ca și la Tg. Mureș, "exact peste drum" (aici la Arad) avem o bretea de/pe directă în "autostradă" (vizibilă din avion/satelit).............. Dar din autostradă spre oraș, nuuuuuu...
              Nooo, ce-i de zis; cine gândește, mai "pecește", nu că poate ar gândi strâmb sau prost (proiectanți pe "Google" sau repetenți).....
            "A GÂNDI STRÂMB"......: cu asta voi face o referire Of Top la DX 12 .... M-am lovit de un stâlp PROST AMPLASAT din proiect la girația de pe DN 65 de la racordarea acestuia cu DX 12 prin DC 13 spre Piatra Olt.....!! Ohhhh, nene Umbrărescu...... 
       



Powered by API/PUM imgur uploader

danutzu_1069

Bine, la capitolul benzinarii "legate" mai mult sau mai putin de giratorii, avem și faimosul giratoriu Veștem unde sunt chiar doua benzinarii.. Petrom (cu intrare/iesire direct un giratoriu) dar si un MOL (cu intrare din giratoriu si iesire in DN)

Ionut

Hai sa discutam aici va rog, se deviaza mult pe langa subiectul original (A3). E despre spatii de servicii pana la urma, benzinarii, hoteluri etc care sunt lipite sau pe A, DX, DN. Deci aici.

pentium10

a venit raspunsul in batjocura si e un non-raspuns

daca aveti idei cum se poate merge, ca sa preia ceva din cele expunse, va rog sa da-ti idei




Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

RaduG

#619
A2 km 197 (real, cel din proiect este 186) sensul de mers spre București:


























Powered by API/PUM imgur uploader


TibiV

#620
^

Când vezi pe A2 indicatorul km 197, inseamna de fapt ca esti la 197 km distanta de Piata Sfantu Gheorghe Nou din Bucuresti.

km 186 din proiect este "kilometru tehnic" de execuție pentru A2.
A2 a inceput ca si constructie in zona intersectiei cu DNCB. Nu ar fi logic cand vorbesti despre "santierul" A2 sa iei in calcul si bulevardele Pallady si Ressu sau Calea Dudesti...

Asa cum si A1 incepe la km 11 (pasajul peste DNCB si calea ferata). Caci Bd. Iuliu Maniu nu face parte din A1. 

LE
Am uitat de A3 Bucuresti-Ploiesti.
Acolo, km 0 tehnic/constructiv este la intersectia cu strada Petricani.
Si totusi, dupa doar cateva sute de metri apare borna/placuta "km 7" https://goo.gl/maps/tnBa67byX9HADsFj9
Iar pasajul peste calea ferata M800 este la "km 8". De fapt este undeva la ~km 1,5-2 "de santier", dar la 8 km de Piata Sfantu Gheorghe: https://goo.gl/maps/czZNUocJwomFqASK6

Si sa nu uitam ca tot pe A3 avem "km 5 CJ" dar si "km 5 MS".... Aici clar ca vorbim de kilometraj "constructiv", ca nici naiba nu stie ce distanta va fi pana la Sfantu Gheorghe, daca va exista candva un A3 continuu de la Bucuresti la Bors...  ;)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Skynick

Salutare,

E vreun motiv special pentru care nu se deschid parcarile de pe A3 si benzinarii pe A1? Cred ca sunt spre 10 ani de cand stau asa.
De astea tot CNAIR se ocupa?

kitsune

A2, spațiul de servicii de dinainte de ieșirea spre Medgidia, sensul spre Constanța, azi.





Powered by API/PUM imgur uploader
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

kitsune

^ Adică km 197 de pe plăcuțele de pe mijloc. Pe ambele sensuri progresul este asemănător
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

myid

avem ceva miscare pe A1, a inceput constructia la vreun spatiu de servicii in afara de cele de pe A2?

Thanks

dumbravaandrei

da, la Sebes am vazut in constructie niste spatii de servicii, tot de la Mol parca... sunt imediat dupa nodul cu A10, pe ambele parti ale A

ddfab

^la Pianu in Alba si la spatiul de langa nodul Ilia , sunt ridicate cladirile statiilor de benzina.

adiarc

Avem miscare ( fundatie plus grinzi de beton),deja sus si in sp de serviciu de la Cut spre Sibiu...n-am intrat in cel de pe celalalt sens...dupa acestea probabil va merge rapid cu panouri sandwich....
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

mirceaeliade

Parca acum vreo 2 ani erau ceva discutii de dare in functie a primelor benzinarii pe A-uri.  Au mai fost notuati de atunci?  In special se mai stie ceva pe A3 Bucuresti-Ploiesti?  Pe sensul de iesire cred ca nu e nici macar o singura parcare, si am vazut vreo 4 mansini parcate pe banda de urgenta in aia 60 km, ceea ce mi se pare alarmant de mult.

adiarc

la cele de care spuneam ( A1 ,zona Cut,jud.AB ),cladirile incep sa prinda contur...asa ca daca nu mai sunt alte impedimente birocratice pana la vara e gata totul....
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura