Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.

cristi767

Quote from: C0ndu on August 07, 2016, 01:13:49 PM
Bună Dimineaţa, felicitări pentru fotoreportajul de la Pasajul Nojoridului. La Apaductului, intersecţie cu Şoseaua de centură, se mai poate face la stânga? Peste linia de centură, adică.

Cred că momentan da. Dar probabil că în timp nu se va mai putea face asta (ar fi în contradicție cu direcția în care se dezvoltă centura), iar soluția va fi, cel mai probabil să faci stânga mai repede, înainte de cimiter (la sensul giratoriu anterior) și să o iei pe strada Atelierelor pentru a ajunge în Nojoridului (de unde ajungeai și de pe Apateului - bănuiesc că la strada asta te referi prin Apaductului), ori să te urci pe pasaj pur și simplu și să faci stânga peste el, dar mi se pare mult mai lung și încălcit traseul.

NGC

Quote from: NGC20 on September 15, 2015, 09:47:03 AM
Quote from: NGC20 on June 09, 2015, 10:24:14 PM
Ofertele pentru "Elaborarea Studiului de Fezabilitate pentru Varianta de Ocolire Campina":

   550.215,25 RON fara TVA    Valoare estimata
1. 269.219,48 RON fara TVA    SEARCH CORPORATION SRL
2. 500.409,00 RON fara TVA    SC LUCA WAY SRL
3. 540.000,00 RON fara TVA    SC RUTIER-CONEX XXI SRL

[...]

Conform comunicatului CNADNR din 02.09.2015, LUCA WAY a castigat cu 239.100,00 RON fara TVA.

Quote from: marisRO on February 09, 2016, 10:13:59 PM
Cătălin Homor: [...] Avem în derulare studiile de fezabilitate pentru ocolitoarele orașelor Comarnic, Bușteni, Câmpina.?

Quote from: Tavi on September 02, 2015, 01:05:07 PM
Exista deja harti cu centura Campina sau urmeaza? Daca stie cineva ... Multumesc.

Nu avem si nu mai urmeaza cat de curand. Contractul cu LUCA WAY a fost reziliat.

iuli

Quote from: Quest on August 08, 2016, 01:07:54 PM
Mai are cineva noutati despre descarcarea A1 - Timisoara NV ?

Doar declaratii politice si de campanie. Nimic serios...

Pana una alta Timisoara e trasa pe linie moarta din punct de vedere a infrastructurii si va mai ramane asa inca vreo 10 ani de acum incolo pentru ca se pare ca e un oras in afara Romaniei si nu se vrea nimic. Nu centura, nu descarcare suplimentara de pe autostrada, nu reabilitare CF, nu reabilitare gara, nu modernizare terminal aeroport, etc. Poate daca se voteaza ca Banatul sa devina stat independent sau este cucerit de Serbia sa se mai faca ceva si in zona asta.  >:(
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

erw78ar

Exact aceasi poveste si cu pasajele de la Arad de 5 ani numai declarati politice!!!

NGC

Quote from: Quest on August 08, 2016, 01:07:54 PM
Mai are cineva noutati despre descarcarea A1 - Timisoara NV ?

Se misca si acolo rotitele, doar ca mai incet.

Din ce stiu eu, mai trebuie ceva avize si acorduri, printre care si acordul de mediu, care inca nu este obtinut, dar s-a depus o parte din documentatie.
Revin cand am informatii noi.

ion59


O imagine de acum două săptămâni a centurii Caracalului, în punctul de intrare dinspre Craiova.

adiarc

Pasadia nu am apucat sa-ți multumesc pt reportajul excelent si f.detaliat din toate pct.de vedere.

Jos palaria.
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

TibiV

NGC20,
cum vine asta ?!... 8)
Quote
Tronson 2 DN11 - DN13, VIAROM
....
02.08.2016   16,539,481.28 RON
02.08.2016     -645,185.65 RON
02.08.2016   -2,755,540.07 RON

Pentru centura Brasov le-au platit celor de la Viarom 16,5 milioane si simultan le-au luat inapoi 3,4 milioane ?!...
WTF ?!....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

pasadia

Banuiesc ca este vorba despre mica disputa intre consultant si antreprenor. VIAROM a bagat la decontare niste facturi pe care consultantul nu le accepta (daca am inteles bine este vorba despre cazarea personalului pe perioada in care VIAROM nu a avut front de lucru si nu a efectuat lucrari; EGIS ar fi considerat ca nu merita toata suma ceruta ci doar un procent, raportat la ce lucrari ar mai fi ramas de efectuat din totalul de lucrari). Ma rog, e posibil si sa ma insel, caci e greu sa afli informatii sigure si clare.

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Hercule

#4060
Mini update centura Targu Mures

La intersectia cu DJ135, la intrare in Livezeni, se vede putina miscare in sensul ca balariile care acopereau ceva structura au fost taiate si spre nord este o platforma curatita:




Spre sud (catre SIghisoara) nici o miscare, este un drum scurt nou, nu stiu daca are legatura cu centura:




Am incercat sa intru in partea de nord, unde se vad decopertarile pe Google Maps. Accesul e dificil din cauza cartierului cu casele aflate in exterior. Nu se poate ajunge pe aliniament din cartier ci doar venind dinspre padure. (cel putin asa am observat eu, daca sunt localnici care stiu zone de acces sa spuna). Cumva am ajuns pe un alt drum in spatele caselor si de acolo se vede miscare: sunt tot felul de gropi si decopertari mici, deocamdata nu pot spune scopul lor. De exemplu:




DIn cartier se vedea o structura de beton langa un drum tehnologic:


Din alt unghi:


Drum tehnologic nou, in zare e vede miscare la ceva structura de beton:


Cu zoom:


Imaginea vazuta anterior de Alecu peste Praktiker (atunci zona era proaspat decopertata si se vedea bine):


Am inteles de la un localnic ca s-a decopertat o zona mai mare intre cimitirsi cartier si ca se lucreaza puternic. N-as putea confirma niciuna din cele doua afirmatii.  :(

Cam atat deocamdata, un reportaj mai amplu cand ma intorc din concediu.
Deșteaptă-te române!

Raducu Popa

#4061
Centura Targu Mures...inainte de Selgros

SB76UFO

Ceva poze  (in jurul orei 18:30) de la centura Brasovului din mers (majoritatea pozelor facute de copilot), deci nu dati cu parul.











"Prostia este eternă și invincibilă"

SB76UFO

"Prostia este eternă și invincibilă"

SB76UFO

"Prostia este eternă și invincibilă"