Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 24 Guests are viewing this topic.

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

alecu26

asta e la misto?

s-ar putea sa fie insa autorizatie valabila. Valabila pe dracu de atat vreme.
Drumurile noastre POATE;

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

alecu26

ce-mi pare rau e ca, indiferent ce se spune acum in Master Plan, DN 6 a fost o idee frumoasa cu toate centurile proiectate si alte masuri de crestere a vitezei. Nu inteleg de ce nu se continua acest proiect pe termen lung: tunel la Plugova,  ceva tunle la Balota, centura la Filiasi, centura la Strehaia...poate spre Bucuresti unde e traficul mare sau in zona Craiova...sa se mai deniveleze niste intersectii de drumuri, mai ales unde e vorba de alte DN-uri sa se faca mini noduri rutiere.
Drumurile noastre POATE;

MNU

Un semi-profil pe traseul viitoarei A6 macar pe tronsoanele Lugoj-Dr.Turnu-Severin si Bucuresti-Alexandria cred ca ar face minuni. Si nu cred sa coste chiar asa de mult.

somebody902

Drobeta Turnu-Severin - Mehadia va costa mult indiferent daca este full sau semi-profile. Pe acest tronson sunt obligatorii tunele lungi si succesive.

carutasul

Privind in perspectiva, mie ideea Centurii Mihailesti mi se pare o idee proasSigur ca ar mai descongestiona traficul dar:
1. DN6 trece ( pe doua benzi, e drept) prin mijlocul orasului Bragadiru, care e un satelit al Bucurestiului in plina dezvoltare .
2. Daca se construieste un DE in zona, acela va ocoli localitatile, deci implicit centura va ramane nefolosita.
3. Intre Bragadiru si Cornetu exista o zona unde nu s-a construit, pastrata in teorie pentru viitoarea Autostrada de centura. Mi se pare normal sa incerci sa ajungi acolo cu ocolitoarea.
Ori, daca tot te apuci sa faci o ocolitoare la Mihailesti, mi se pare mai firesc sa o faci cumva "future proof" si sa o duci in afara localitatii, nu sa iesi cu ea drept in fata primariei Cornetu :)
Respectiva zona se dezvolta, traficul e deja saturat, chiar si cu doua benzi, cozile vor tinde sa se mute in centru la Bragadiru unde e o trecere de pietoni. Ce o sa faca? Pasarele ca pe DN1? Mi se pare aiurea...
(Disclaimer: parerea mea este oarecum partizana deoarece locuiesc in zona) 


carutasul

Disclaimer2:  .... dar nu am teren de vanzare in vederea exproprierilor :)

dr4qul4

DN6....... nu trebuie facut half-profile, ci, asa cum spune si alecu26, ar tb continuat ceea ce s-a inceput: Centuri ocolitoare de 1,5 benzi pe sens, eventual cu portiuni de 2 benzi pe sens, intersectii majore denivelate si cateva tunele scurte pentru zonele cu serpentine.

Half-profile va costa destul de mult in zona DTS-Caransebes, si trebuie sa fim realisti: nu avem fonduri nelimitate.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024


NGC

#2846
Quote from: NGC20 on June 09, 2015, 10:24:14 PM
Ofertele pentru "Elaborarea Studiului de Fezabilitate pentru Varianta de Ocolire Campina":

   550.215,25 RON fara TVA    Valoare estimata
1. 269.219,48 RON fara TVA    SEARCH CORPORATION SRL
2. 500.409,00 RON fara TVA    SC LUCA WAY SRL
3. 540.000,00 RON fara TVA    SC RUTIER-CONEX XXI SRL
Quote from: TibiV on June 09, 2015, 10:29:34 PM
Uau !
Ce diferență mare între locul 1 si 2&3...
Search sunt la 50%, ceilalți la peste 90%.
Cum se explică ?
Quote from: NGC20 on June 09, 2015, 10:44:13 PM
Poate au facut ceva studiu de prefezabilitate anterior.
Quote from: florin74 on June 09, 2015, 11:00:31 PM
Sau poate sunt infometati si au dat la disperare.

Am citat toate observatiile de mai sus, pentru ca mai este un lucru interesant.

Conform comunicatului CNADNR din 02.09.2015, LUCA WAY a castigat cu 239.100,00 RON fara TVA. Acelasi lucru apare si in anuntul de atribuire, dar la deschiderea ofertelor apare oferta de 500.409,00 RON fara TVA.

Explicatia este ca a urmat si o procedura de licitatie electronica.

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

ultrasbz

Ar fi interesant de vazut traseul din SF pentru centura Busteni, daca are cineva acces la el.

NGC