News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

3 Members and 21 Guests are viewing this topic.

rasvan2006

Salutare tuturor,

Am o stire care poate uimi pe toti de la noi din tara, incredibil dar adevarat se munceste la A1 sibiu-orastie lot4 viaduct sacel.
Am trecut pe acolo sambata in jurul orei 23.30 si culmea....sudau de zor la traversele de pe piloni .
Pacat ca nu am putut sa fac si o poza si sa o postez aici.

iuli

Quote from: Ionut on September 10, 2012, 01:23:01 PM
Ma gandesc ca daca oamenii de la Alpine sunt ingaduitori, pot merge din cand in cand iuli si/sau bogdymol pentru reportaje. Ce ziceti baieti? :D

Sunt sigur ca oamenii sunt ingaduitori, trebuie doar vorbit cu cine trebuie si facut relatii  8)
Din pacate, dupa inaugurarea lot 2 Timisoara - Lugoj, o voi lasa mult mai moale cu vizitele pe santier, main-work-ul meu va fi mai prioritar din curand si nu voi mai avea la fel de mult timp :(
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Ionut

@rasvan2006: salutare, bine ai venit! Ei nu e chiar asa ceva de uimire, ne-am obisnuit sa lucreze acolo. Si pe alte santiere s-a lucrat seara/noaptea. Probabil ca le este si mai usor noaptea, pe racoare, trafic redus, nu-i incurca nimeni pe sosele, isi pot aduce toate cele... plus ca acolo chiar au de munca, deci daca vor sa-si respecte contractul trebuie sa traga serios. Multumim de vesti!

@iuli: uh, pacat ca nu vei mai putea merge pe santiere :( Ramanem fara oameni la autostrazi... :ohno:

Ionut

Pe surse (secrete, evident), din nou...

Poze intre Cristian si Sacel, Autostrada A1 Orastie-Sibiu lot 4.























Si dupa poze noutati/comentarii de la sursa secreta:
Astaldi a lansat zvonul in comunitatea din Cristian, ca la 1 dec :o va deschide traficul pana la sensul giratoriu Cristian. Sincer mie mi se pare hazardat termenul, luand in considerare faptul ca Electrica nu da nici un semn ca vrea sa-si reloce stalpii, sunt cel putin 6 bucati.

alecu26

Quote from: Ionut on September 08, 2012, 12:00:17 PM
Descoperire uriașă la Șibot: Arheologii au scos la lumină o întinsă așezare romană și alte două orașe antice. Mda, e bine ca avem istorie, sper sa nu se intarzie cu lucrarile, si-asa avem noi destule probleme cu stanga.

dumnezeule ce articol.

Imi vine sa-l impusc pe cel de la alba 24,dar si Protv preia articolul ca prostii.

La turdas, asezare neolitica, cu niste bordee de pamant semingropate, ei fac o comparatie complet nepotrivita cu piramidele. Sa fim seriosi.

La fel, asezarea de la Sibot, intradevar foarte interesanta si bine construita (e uimitor cat de drepte si frumos construite erau zidurile si fundatiile acelor case) sa fie numit cel mai vechi oras din Transilvania e iar aiurea. Sarmisegetusa Regia si alte orase Romane (Alba Iulia, Turda, Cluj) or fi fost mai amarate decat 20 de casute de mestesugari?

Iar pe povestea de la Cristian, vad ca se insista in continoare, cu cea mai veche vopsea din lume, si cel mai vechi sit...etc.

Sa fim seriosi...daca erau asa importante si relevante de mult vuia toata lumea mai serios.
Drumurile noastre POATE;

udar

#3335
 davyl , filmuletul se termina in punctu A din cate imi dau eu seama dupa filmare..........dinspre lotul Romstrade

https://maps.google.com/maps?saddr=DJ709J&hl=ro&sll=46.186486,21.110401&sspn=0.061442,0.109692&geocode=FQTqwAIdr_BBAQ&oq=pecica&t=h&mra=mr&z=13


multumim de poze si filmulet !

davyl

#3336
Quote from: Ionut on September 10, 2012, 01:23:01 PM
Davyl, multumim pentru poze & video!!! :cheers:

Cum ai intrat pe santier? Clandestin sau ai cerut voie? Ma gandesc ca daca oamenii de la Alpine sunt ingaduitori, pot merge din cand in cand iuli si/sau bogdymol pentru reportaje. Ce ziceti baieti? :D
ionut, chiar nu pot sa spun cum am intrat  :D, cert este ca uite aveti noutati de acolo. Cat despre video, @sebba, am preferat sa fie tremurat, dar calitate mai bunicica.

tonică

Mai intai una rece:

Quote from: bogdymol on September 09, 2012, 10:05:11 AM




Quote from: nenea_hartia on September 09, 2012, 11:26:22 AM

Oricum, s-a lămurit şi misterul. Cum credeam şi eu, giratoriul de lângă Cristian e doar pentru şantier.

Apoi una calda  :D :

Quote from: Ionut on September 10, 2012, 02:24:11 PM


Astaldi a lansat zvonul in comunitatea din Cristian, ca la 1 dec :o va deschide traficul pana la sensul giratoriu Cristian. Sincer mie mi se pare hazardat termenul, luand in considerare faptul ca Electrica nu da nici un semn ca vrea sa-si reloce stalpii, sunt cel putin 6 bucati.

Misterul continua.. :D


Ionut

@tonica & restul: da, e un mister. :) Pana la urma poate cineva sa puna exact locul pe Google Maps unde este facut acest giratoriu? Din ce vad este facut chiar in DN1... si din DN1 presupun ca va fi facuta o mica bretea pana in autostrada. Insa daca va fi punct de acces va fi unul temporar, din ce inteleg.

ciprebbe

#3339
In ultima filmare eurocopter
La  min 2.35  aproape in dreptul tubului acela metalic, in stanga se vede DN ul si masinile care intra prin sens
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Ionut

Aha, bun. Pai... in cazul asta ar trebui sa fie gata nodul A1 cu DJ106B, nodul Sibiu vest. Si daca vor la 1 dec ar trebui sa inceapa mai serios la nod, ceea ce nu se intampla. Sau poate dimpotriva, vor sa se mearga pana la acest giratoriu si apoi sa aiba timp si spatiu sa termine nodul. Mister, clar.

mahora

aproximativ in dreptul tubului, si pentru adancirea misterului, nu s-a facut nici o expropriere pentru largirea drumului tehnologic intre sensul giratoriu si amplasament :banana: :banana: :banana:

mahora

nodul sibiu vest se va face sub trafic

bogdymol

#3343
Multumim pentru poze & filmulet davyl & 'sursa secreta' (care apropo, s-a cam desconspirat aici).

@udar: cred ca ai dreptate cu locatia filmuletului
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

ciprebbe

Si nici nu muncesc la nodul de la Sibiu unde sa fim seriosi e destul.....  relocarea drumului, pasajele, desfiintarea giratoriului..... are dreptate Ionut  daca vor sa mai deschida o bucata pana aproape de tunel trebuie sa traga tare si inspre Sibiu. Avanseaza cu asfaltarea dar.....lipseste inca mult din volumul de lucrari ramas de executat.
Dupa acel tub cu siguranta inca 1 an nu vedem ceva deschis.
Amintiti-va de ce zicea nenea_hartia  despre dealul ce urmeaza si de care nici nu s-au atins. Aici nu cred ca mai merge figura de pe A2 si sa il mute in 1 sapt. Trebuie consolodat versantul apoi se ajunge pe viaduct -tunel-viaduct..... mai e mult pana departe.

@bogdymol welcome back s-a simtit lipsa.... insa stiam ca nu vi inapoi cu tolba goala :P
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe