News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

2 Members and 26 Guests are viewing this topic.

Ionut

Quote from: iuli on September 09, 2012, 12:02:20 PM
Drumul ala asfaltat e drum tehnic sau va fi un drum comunal reabilitat?

Sigur este drum tehnologic, probabil au nevoie de asfalt mai ales ca vin ploile si camioanele mari care aduc grinzile & alte echipamente se afunda in drumurile de santier normale. Este si deal acolo... n-au cum altfel sa fie siguri ca nu raman impotmoliti.

sebba

daca nu am gresit locatia... cred ca va fi totusi drum comunal...
nu e asta de mai jos?

http://goo.gl/maps/iU5DH
Sailing away! S/Y Haimana

bogdymol

Quote from: sebba on September 09, 2012, 03:04:16 PM
daca nu am gresit locatia... cred ca va fi totusi drum comunal...
nu e asta de mai jos?

http://goo.gl/maps/iU5DH


Nu, nu e acel drum. Poza in sine e facuta de pe acel drum cu vedere spre nord, dar drumul care pare asfaltat in poza nu apare pe google maps. DJ-ul de pe google maps e folosit si de vehiculele de santier, dar e tot la stadiul de drum pietruit.

Da, se lucra pe Deva-Orastie in zona podului peste Mures.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Ionut

Quote from: bogdymol on September 09, 2012, 04:32:02 PM
Da, se lucra pe Deva-Orastie in zona podului peste Mures.

Asta este FOARTE bine. :D In urmatoarele zile Eurocopter va anunta ca zborul viitor va fi pe Deva-Orastie. Stire pe surse. :lol:

MRS

#3304
Quote from: iuli on September 08, 2012, 09:36:32 AM
Quote from: Mrs on September 07, 2012, 09:57:58 PM
Scuze, am revazut mesajul celor de la umb, se angajeaza aproape 1500 de persoane nu 500...

Unde ai vazut mesajul asta?!
Esti sigur ca numarul e corect?
Politica de angajare a celor de la UMB e cam diferita fata de alta companii care lucreaza pe autostrazi, de asta zic...
Reclama este pe  brotv, irealitatea si pe gigisport...
Erau 3 meserii cu peste 400 de locuri disponibile si alte cateva meserii cu zeci dar si sute de pozitii deschise...
:cheers:



A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

MHN

Legat de TM-Lugoj lot 1, s-a deschis traficul prin sensul giratoriu de pe DN6, din dreptul descarcarii de pe A1 de la Izvin:






BoGDaN

#3306
Sa angajeze UMB ca e bine. Dar un lot e de ajuns. Restul merita si Alpine, PORR, Max Boegl sau Strabag. Nu stiu daca si FCC...
+ later edit: Astaldi :)

bogdymol

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

BoGDaN

da stiu bogdymol, numai ca in RO actioneaza distinct nu?

bogdymol

Nu as fi atat de sigur de asta. Uita-te la Arad bypass: pe FCC nu prea i-am vazut pe acolo, dar in schimb tin minte ca de terasamente s-au ocupat Alpine, cu toate ca proiectul a fost castigat de FCC + PORR.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

BoGDaN

Nu stiu ce sa zic, nu am cunostiintele tale, dar nu ei s-au ocupat de arad - timis si au aparut denivelarile la capetele podurilor?

bogdymol

Arad-Timisoara a fost construita de FCC si Astaldi. E perfect adevarat faptul ca acele denivelari nu ar avea ce sa caute pe un drum (daramite pe o autostrada), dar mi-a placut declaratia unui inginer care a lucrat la acea autostrada: trebuie sa avem in vedere si conditiile in care a fost realizata, adica presiunea pusa de guvern pentru deschiderea intr-o anumita zi chiar daca lucrarile nu erau finalizate. Acest lucru cu siguranta a dus la graba in compactarea terasamentului adiacent podurilor, iar de aici vedeti cu totii unde s-a ajuns...
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

BoGDaN

si un raport complet legat de Arad - Timisoara
http://www.romanialibera.ro/bani-afaceri/economie/autostrada-arad-timisoara-nereceptionata-dar-carpacita-276359.html

confirma ceea ce ai spus tu mai sus, asta o spune un director CNDANR Mircea Pop.

Ionut

Nu trebuie sa o spuna directorul CNADNR. Toti cei pasionati de aici o stim... s-a fortat deschiderea drumului si cu asta basta, era un risc firesc la felul in care s-a lucrat. Multe podete/viaducte au fost finalizate cu zile inainte de deschiderea tronsonului in iarna trecuta. Asta e, bine ca o sa le refaca pe banii lor, deci din punctul meu de vedere cinste constructorului ca a acceptat riscul, a livrat in termenii fortati si acum repara din banii lor. Nu sunt cei de la FCC sau Astaldi niste sfinti, insa toti pasionatii stiu in ce fel s-au mobilizat pentru a fi gata in decembrie.

Bine ar fi, de exemplu, sa fie si platiti pentru restul lucrarilor ca sa poata finaliza complet. Deci eu n-as arunca chiar deloc cu gunoi asa cum a facut in multe locuri presa. Presa care in 99% din timp HABAR NU ARE ce vorbeste.

@MHN: multumim pentru poze! Deci se apropie deschiderea...

Ionut

O sursa secreta care trimite din nou 3 poze... lotul Alpine, Autostrada A1 Nadlac-Arad lot 2 (Pecica-Arad).





La ora 17:00 astazi, duminica, se lucra sustinut (pe surse).