News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

7 Members and 65 Guests are viewing this topic.

NGC

@cristi5: Astea sunt plansele din SF DIWI, nu? Daca tin bine minte, o sursa zicea ca si cei de la SALINI au observat greseala si au tinut cont de ea la proiectare.

gruiarew

'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

alin_simeriaveche

#46847
Dupa cum am promis...
Multumesc "gazdelor" pentru disponibilitate si amabilitate.

Cica acestea sunt ultimele plase de pus




alin_simeriaveche

#46848





Din ce am vazut, mai vin cu vreo doua randuri





alin_simeriaveche







Daca tot am avut juniorii langa mine, au avut parte si de ceva frumos :)


ovicor

Va rog sa priviti ultima filmare a lui AlinC de pe Dealul Liliecilor, mai exact prima trecere de-a lungul autostrazii, cea care surprinde liziera padurii. Vedem un arboret tanar proaspat dupa defrisare. Parerea mea e ca arborii grei accentueaza riscul de alunecari, deci ar trebui defrisata o noua fasie de padure, dar nu integral, doar copacii cu diametrul trunchiului > 10cm. Asfel, radacinile, care au rol de stabilitate, vor ramane si vor fi hranite de noile vlastare, nici eroziunea nu va fi posibila. Nu cred sa fie probleme birocratice f. mari. Ar trebui, cred, ca o fasie de cca 100m sa se realizeze inaintea darii in circulatie a autostrazii, de catre personal calificat, unde trebuie o atentie sporita. Realizarea in fiecare an a procedurii pe o noua fasie, revenirea ciclica pentru defrisarea arborilor grei.

alin_simeriaveche

#46851
Apropo de arbori. Am observat că în zona unde a alunecat dealul au plantat ceva copăcei. Sunt uscați oricum. I-am pozat dar nu cred că se văd.

PS: Astăzi nu lucrează de Sânziene. Gazdele mi-au spus că termenul de finalizare este 1 august.

voicul

Asta da veste buna! Eu cred ca sunt si sanse pentru aceasta data.

ladposta

suna bine alin_simeriaveche, dar 27-28 iulie ar suna si mai bine :-)

udar

Cum va fi partea de sus a zidului ...o centura betonata la 50-100 cm inaltime  ??

ladposta

Scuzati de intrebare, dar este vreo sansa sa se deschida LD3 inainte de LD4, sau se vor deschide 'la brat' in august 2019?

GeorgeSB

Quote from: alin_simeriaveche on June 23, 2019, 11:41:44 PM


Bidonul ala sprijina zidul? :P

Quote from: ladposta on June 24, 2019, 01:24:34 PM
Scuzati de intrebare, dar este vreo sansa sa se deschida LD3 inainte de LD4, sau se vor deschide 'la brat' in august 2019?

Cred ca vor fi deschise ambele loturi in acelasi timp.

voicul

Sanse ar fi ca LD3 sa fie terminat inainte de LD4.
Deschiderea depinde de CNAIR, deci exista multe variante si combinatii. Daca UMB termina la 1 august probabil le deschid pe amandoua. (din pacate)  :(

Nu m-ar mira ca CNAIR sa ceara pe LD3 sa nu se grabeasca cu terminat-ul lotului tocmai pentru asta - asta e o speculatie personala.
La Holdea eu nu am vazut mari progrese in ultima filmare - doar rigola la bretea.

Partea buna: nu mai e mult!

cristi5

Quote from: NGC on June 23, 2019, 09:38:41 PM
@cristi5: Astea sunt plansele din SF DIWI, nu? Daca tin bine minte, o sursa zicea ca si cei de la SALINI au observat greseala si au tinut cont de ea la proiectare.


Da, e SFul DIWI, public pe SEAP de cand s-a licitat (2012)

Spune-ne tot ce ne poti spune despre proiectul Salini :)

Vice33

Se deschid la pachet, double pack. Indiferent cine termina primul se va astepta pentru finalizare. Din ce vad și eu din filmări, 2 straturi la deal pe toată lungimea va lua ceva timp, probabil 2 săptămâni, legat de Holdea, în afara de conectare la sensul giratoriu, racordare șanțuri, asfaltare bretea, mai au de lucru la bucata de autostrada pe care nu se va circula acum. Într-o lună se pot finaliza aceste lucrări, nu înțeleg de ce trag puțin frâna de mână, așteaptă evoluția de pe lotul 4?