News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

7 Members and 61 Guests are viewing this topic.

razvan96

#45585
[SCN1039793]-Executia de foraje geotehnice pe amplasamentele Sectiunii 2 Boita-Cornetu si Sectiunii 3 Cornetu-Tigveni aferente obiectivului Autostrada Sibiu-Pitesti in vederea completarii Studiilor Geotehnice existente, prin lucrari specifice de investigare a terenului (lucrari de foraje, activitati de prospectare geofizica si inginerie geotehnica)

Valoare estimata:Intervalul intre : 3.814.818,15  si 4.577.781,78 RON
Durata contract:9 luni
Termen de depunere a ofertelor:10.04.2019
Descriere:
Obiectul contractului il reprezinta executia de foraje geotehnice pe amplasamentele Sectiunii 2 Boita-Cornetu si Sectiunii 3 Cornetu-Tigveni aferente obiectivului Autostrada Sibiu-Pitesti in vederea completarii Studiilor Geotehnice existente, prin lucrari specifice de investigare a terenului (lucrari de foraje, activitati de prospectare geofizica si inginerie geotehnica), in conformitate cu prevederile contractului de executie.

1. Prezenta procedura de achizitie publica este initiata sub incidenta urmatoarei conditii: Incheierea contractului de achizitie publica este conditionata de obtinerea/ aprobarea finantarii lucrarilor din fonduri de la bugetul de stat si/ sau fonduri europene nerambursabile, semnarea contractului fiind posibila doar in situatia in care se respecta dispozitiile referitoare la angajarea cheltuielilor din bugetele care intra sub incidenta legislatiei privind finantele publice. In cazul în care, indiferent de motive, obtinerea/aprobarea finantarii lucrarilor din fonduri de la bugetul de stat si/ sau fonduri europene nerambursabile nu se realizeaza, Autoritatea Contractanta va aplica prevederile art. 212 alin (1) lit. c) teza a II-a din Legea 98/2016, fiind imposibilă încheierea contractului de achiziţie publică. Cu toate ca la data initierii prezentei proceduri de achizitie publica nu exista un contract de finantare semnat, Autoritatea Contractanta estimeaza ca va obtine finantarea necesara semnarii contractului in semestru II al anului 2019.

E ok valoarea estimata sau este prea mica? :o

TibiV

Sub 1 milion de euro pentru cel mai dificil tronson de autostrada construit pana acum in Romania?...
Mie mi se pare putin...
Iar facem un foraj din 3 in 3 km ?....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

horatiu.cosma

 :(( :(( :((

Minim 10 milioane de euro era necesar. Încep să cred că pur și simplu incompetenții ăștia nu își doresc să iasă proiectul ăsta. Au primit consultanță din toate direcțiile, au normativele EUROCOD, știu exact câte foraje trebuie făcute, cam care e adâncimea, cât costă drumurile de acces (și nu sunt ieftine deloc drumurile astea), cât costă mobilizarea, demobilizarea instalației de forat, alte investigații, probe de laborator. Oricum le-ai pune nu iese sub 10 milioane de euro, adică de fucking 10 ori mai mult decât au scos ei. Nu se poate așa ceva... Și chiar astăzi, când toată țara urlă că vrea autostrăzi, ei ne dau palma asta... Unde ești tu Țepeș?

Io

#45588
Cine si cum o fi facind estimarile astea? Dupa cum ii iese estimarea la ban(!) (.15; .78) e un contabil care n-a vazut in viata vietilor lui o sapa de foraj. De vreo carota nici nu aduc vorba ca-mi vine sa-i dau cu tragel pe moaca.
Daca atit vor plati pentru un studiu pentru tronsoanele alea putem inca de pe-acum sa estimam claim-uri, dispute constructor beneficiar si o aminare de citiva ani fata de data contractuala pentru  terminarea lucrarii! Bravos, ieftiniti-va acum si-o sa platiti (platim) dublu/triplu sau mai mult mai tirziu!
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

NGC

Se pot cere in baza Legii 544 / 2001 documentele cu estimarile. ;)

NGC

#45590
"Executia de foraje geotehnice pe amplasamentele Sectiunii 2 Boita-Cornetu si Sectiunii 3 Cornetu-Tigveni aferente obiectivului Autostrada Sibiu-Pitesti in vederea completarii Studiilor Geotehnice existente, prin lucrari specifice de investigare a terenului (lucrari de foraje, activitati de prospectare geofizica si inginerie geotehnica)"

Descrieri de Preturi - S2 si S3.pdf
LISTE CANTITATI - FORAJE S2 si S3.xlsx

Le gasiti timp de 7 zile aici.

Acest mesaj poate fi sters daca fisierele se pun si pe forum.

NGC

#45591
Bineinteles ca documentatia este perfecta. :lol:

Asta avem pe S2 referitor la tuneluri. Vedeti pozitiile 16 si 17. ;)





Si asta avem pe S3.



horatiu.cosma

Un foraj la 5 kilometri. Hai că e bine...

NGC

Restul datelor le au deja de la Burebista. :lol:

Mai exista si o documentatie, dar nu are rost sa o mai pun acum pe net daca se va ocupa zilele viitoare Ionut de ea.

NGC

#45594
Quote from: horatiu.cosma on March 15, 2019, 05:26:42 PM
Hai că e bine...

Stai ca nu e totul.



Avem aceasta precizare si pentru S2 si pentru S3.

Atentie deci sa nu forati in plus, ca poate se supara CNAIR si nu va aproba forajele suplimentare. :lol:

Si daca forajele sunt necesare si CNAIR nu le aproba, ce facem? :o

NGC


horatiu.cosma

^^
Deci stai că asta de deasupra m-a lovit în moalele capului:

1. Păi zic de pe acum fără să sap prin normativ. Sunt necesare încă minim 500 de foraje suplimentare cu un cost estimat de 10 milioane de euro. Există posibilitatea de a modifica contractul cu 1000%? Nu prea cred.

2. Din lista de foraje înțeleg că vor să facă forajele pentru zona de tuneluri. Teoretic astea sunt cele mai scumpe foraje,cele mai lungi și cele mai greu accesibile ca locație pentru foreze, că trebuie să forezi de pe vârful dealului (pentru zona de mijloc a tunelului) până jos, pe unde va trece efectiv autostrada. Ei bine, media prețurilor pentru forajele astea va fi mare. Păi să luăm un exemplu. Câștigă Geotesting sau Geo nu știu cum (a lui Boțu de la Iași) contractul și vine cu o solicitare de foraj suplimentar undeva unde e ușor de ajuns cu foreza și unde nu e complicat de forat, deci ieftin. Și fiind "prieten" cu Gigel de la CNAIR, i se aprobă. Păi va fi plătit cu ditamai media de la tuneluri pentru o lucrare de 2 lei. Fain...

alexmocian

Sunt inginer de Mine si vreau sa spun urmatoarele. Nu stiu cati metri sunt the forat acolo, dar am lucrat cu asa ceva si costa cam $100-$110 USD/metru de foraj. Cineva daca stie poate face un calcul simplu. Multumesc

marcelbanu

#45598
După o pauză cam lungă și o răceală serioasă, tratată la fel de serios cu vinars,
am nimerit din nou o zi ploioasă pentru fotografii...

1.































Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

marcelbanu

#45599
2.





























Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !