News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

5 Members and 25 Guests are viewing this topic.

ladposta

... si sa indraznim sa speram la ceva bun oare? :p

NGC

MT a eliberat o noua AC pentru zona Holdea.

01.09.2017: "Intrare-ieșire provizorie autostrada/ieșire definitive autostrada km56+500 (Descarcarea Holdea) aferenta obiectului de investiții Proiectare și execuție AUTOSTRADA LUGOJ-DEVA Lot 3, km 56+220-km 77+361"



laszlo.robert

Este AC complet sau mai lipseste ceva ?

NGC

^^^

Desi nu au zis nimic, problema aceea cu numarul CF gresit din zona Holdea a fost rezolvata prin rectificarea 459 publicata in MO 642 din 04.08.2017. ;)

rocklee

da o veste buna.....merita sa bem ceva ... :cheers:


ngc...una si pentru tine ... :cheers:

cristi5

AC e un prim pas! Hai CNAIR cu actul aditional la Holdea! Stabiliti odata (cu partile implicate) devizul si semnati! Hai ca se poate. A zis ministrul (la un moment dat) ca pana la sfarsitul anului circulam pe LD3, vreti sa se faca omul de rusine?

ciprebbe

Eu deja pariez ca se va face de rusine, nici LD3 si nici LD4 nu se pot deschide in 3 luni.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

GDPR


rocklee

am fost asta seara la un mic update ...pe lotul 4 ...sa vad ce mai fac prieteni de la ''UMB''...

AM FOST ...la dealul cu cariera de piatra unde se pregatesc sa faca zidul de sprijin pe parte dinspre sat..se lucreaza la umplutura terasamentului acolo unde se poate lucra ....

sa lucrat la terasamentul de la pescarie ...dar acum nu mai este miscare pe acolo ...poate il lasa o vreme sa vada cum lucreaza ...

se lucra la terasament si la sapaturile in deal la viaductul branisca ...unde se asafalta ...acolo nu am facut poze ...

la dealul cu lilieci ...au ajuns cu ...o sapatura sus in vrful dealului pe partea cu calea ferata ...si aici fara poze ....

se lucra intens si la viaductul..de la coborarea de pe deal ....si la cel de la soimus se lucra intens pe parte dinspre simeria ...



rocklee

se lucra la umplutura in zona barajului ...



cateva imagini si din zona vaductului branisca ...

rocklee

sapaturi si terasari la dealul cu cariera ...






rocklee

ultimile imagini sunt cu terasamentul de la pescarie .....





:D :drunk: :bye: :bye: :bye:

cristi5

#35757
Quote from: ciprebbe on September 06, 2017, 08:02:40 PM
Eu deja pariez ca se va face de rusine, nici LD3 si nici LD4 nu se pot deschide in 3 luni.

Hai sa vedem ce zice ministerul (nu ca ar trebui sa credem numai pt ca e scris)

Quote
Autorizatie 48/01.09.2017-descarcare
Anexa - descarcare
Numar înregistrare cerere la registratura MT/ Directie - 32342/04.07.2017
Continutul pe scurt al autorizatiei - Intrare-ieșire provizorie autostrada/ieșire definitive autostrada km56+500 (Descarcarea Holdea) aferenta obiectului de investiții Proiectare și execuție AUTOSTRADA LUGOJ-DEVA Lot 3, km 56+220-km 77361
Numar înregistrare autorizatie si data emiterii ei - 32342/04.07.2017
Durata de valabilitate a autorizatiei - 12 luni
Durata de executie - 11 luni

http://mt.gov.ro/web14/informatii-de-interes-public/alte-informatii/interes-alte-informatii-autorizatii

Quest

Quote from: NGC on September 06, 2017, 05:30:54 PM
Luati pauza si deschideti o bere. :p

NGC e om serios, daca zice ca e de bere, atunci e de bere ! :cheers:
Multumim ptr info legata de noua AC ptr Holdea. Comsa mai are de primit vreo hirtie ? Vad ca si corectia la numarul de cadastru ptr parcela de expropriat s-a facut.

LD4 nici nu se punea problema sa fie gata anul asta, dar la cum stau lucrurile, nici LD3 nu va fi.
Sapt trecuta Horatiu Simion (dir DRDP TM) a fost invitat la DIGI24 TM. Moderatoarea l-a intrebat cind se da drumul la LD3, dinsul a facut o mica pauza si i-a recomandat don'soarei sa-l intrebe din nou catre sfarsitul lui septembrie, cind vor fi mai multe date ptr o evaluare realista. Vorbea si despre posibilitatea darii in trafic doar a sectorului Grind-Ilia.

Rufy te apropii cu karma+ de 6000, adica esti o forta unanim acceptata :)
Common sense will get you far !

TibiV

#35759
Quote from: adrian rosca on September 06, 2017, 08:41:38 PM
^^^Ingenioasa rezolvare


O rezolvare R U S I N O A S A !...
Asta este o rezolvare pentru stuatiile cand "dactilografa" de la Monitoru Oficial a "apasat gresit" o tasta, si ce a iesit este altceva decat ce scrie in documentul oficial primit de la Guvern. Atunci ar fi fost o "eroare materiala", deh, a gresit omul...i
(Au mai fost situatii, dar alea chiar au fost greseli de tehnoredactare...)

Dar omul a respectat fiecare caracter din texul primit de la Guvern (text aflat de muuult in dezbatere publica, altfel nu ar fi descoperit NGC greseala...)

Pentru ca HG-ul initial, "semnat olograf" in sedinta de Guvern, avea "7" in loc de "8", ar fi trebuit de fapt un nou HG care sa faca "corectura".

Ceea ce au facut aici este un fel "fals in acte".
Au semnat (cu manuta lor, "olograf") un HG cu o greseala despre care API i-a prevenit cu juma' de an inainte, si in loc sa recunoasca ca au gresit, au "dat-o cotita" ca si cum a gresit "acarul Paun" (dactilografa...)
Deci au "dat pe dactilografa" o eroare facuta de ei, eroare despre care API i-a anuntat dar de care i-a durut in kr mai mult de juma' de an.

Cum ar fi ca o lege de modificare a Codului Fiscal (semnata de presedintele Senatului, de presedintele Camerei Deputatilor si de presedintele Romaniei....) sa aprobe o prevedere de genul "cheltuiala X este deductibila fiscal" si apoi sa dai o "Rectificare" de genul "cheltuiala X NU este deductibila"...

Astia de la putere nu sunt in stare nici macar sa recunoasca ca au facut o greseala.

Din pacate nu sunt jurist ca sa stiu care este regimul acestor "rectificari" din M.Of. din punct de vedere legal, dar daca as fi eu "expropriatul" i-as face sa imi plateasca nu 0,5 ha, ci 50 ha...
Si cred ca daca intri pe site-uri specializate (legestart, avocat.net si altele...) vei gasi HG-ul initial - dar nu stiu daca apar si "rectificarile".

Mama proștilor este mereu gravidă... :)