Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

4 Members and 23 Guests are viewing this topic.

adiarc

Deocamdata sunt blocat la Miercurea.Iarasi e accident
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

csebi24

O sa inceapa sa ne mire cand nu e accident intr-o zi, din pacate  :( .

user201

Quote from: adiarc on August 11, 2016, 12:31:02 PM
Deocamdata sunt blocat la Miercurea.Iarasi e accident
Drum bun.
Eu am făcut ieri în o oră și 40 de minute porțiunea închisă din autostradă. Să vedem dacă bați "recordul".

În altă ordine de idei am văzut tot ieri poliție și ceva civili discutând și studiind niște acte chiar în giratoriul de la Margina, în timp ce se montau și niște table semnalizatoare pe DN, iar la terasamentul de la nod se lucra cu 2 buldozere și 4-5 bascule. Urmează curând ceva legat de acel lot sau era doar o întâmplare? Din păcate nu am poze datorită traficului mare și din acea zonă.

gdaniel

Posibil conectarea drumului spre satul Sintesti prin noul giratoriu al bretelelor vestice ale nodului Margina...

teea

Quote from: bridge on August 10, 2016, 09:21:42 PM
ce-s alea,coloane deep mixing?...scuza-mi inocenta

@ sint coloane de adincime, din pamint local amestecat "in situ" cu un liant hidraulic(ciment, dorosol, etc) si sint folosite pentru cresterea capacitatii portante a terenului.
Atasez un link : https://en.wikipedia.org/wiki/Deep_cement_mixing
Sa gindesti este dificil. De aceea, majoritatea oamenilor doar judeca ! Carl Gustav Jung

adiarc

#29660
incerc sa le pun din nou..direct,fara comentarii...sunt suficient de sugestive pozele















cred ca e ok,acum
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

adiarc

"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

adiarc













cam atat...pozele nu sunt chiar ok...nu am timp sa dau rearrange
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

adiarc

Quote from: cutter on August 11, 2016, 09:14:32 PM
Astăzi a fost emisă autorizația de construire pentru lucrările de la km 60 ("groapa"). Aceasta urmează aprobării proiectului tehnic de consolidare/drenare aprobat luni în Consiliul Tehnico-Economic al CNADNR. Lucrările se vor derula în forță în perioada următoare. Să le urăm succes!
si o sa fim cu ochii pe ei...sapt.viitoare e prea devreme,dar peste 2 saptamani ar trebuii sa se vada diferenta ( sapt viitoare se anunta vreme buna )
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

rebel

intrebare: lucrarile neterminate de pe lotul 3 le face tot cnadr-ul sau se va licita?

Stefan Tudor

Se lucra inca in seara asta! Cea rosie traversa viaductul spre sibiu si dupa vreo 5 minute a aparut cea cu cabina alba dinspre sibiu, asta la 19:30, cand am trecut pe acolo!

cutter

Astăzi a fost emisă autorizația de construire pentru lucrările de la km 60 ("groapa"). Aceasta urmează aprobării proiectului tehnic de consolidare/drenare aprobat luni în Consiliul Tehnico-Economic al CNADNR. Lucrările se vor derula în forță în perioada următoare. Să le urăm succes!

NGC

Quote from: NGC20 on August 01, 2016, 12:59:00 PM
Quote from: alecu26 on August 01, 2016, 12:42:09 PM
a trecut neobservata întrebarea mea legata de descarcarea Holdea sau nu stie nimeni nimic?

Nu a trecut neobservata, dar trebuie sa ne lungim "antenele" si asta ia ceva timp. ;)

Uite un raspuns oficial.

http://cnadnr.ro/img/tabel/STADIULPROIECTELORINDERULARE.pdf

Quote6) Lipsa Autorizatie de Construire pentru lucrarile aferente descarcarii traficului in zona Holdea

cristi5

Wow, dau o bere cu sau fara alcool in centrul giratoriului de la intrarea in DN cand se va da in folosinta descarcarea :)

Daca se vorbeste de AC inseamna ca exista deja proiect?

Quest

^ Sigur ca exista proiect, doar ca AC nu se poate da din lipsa AM. Iar AM-ul revizuit ptr suprefetele suplimentare rezultate ca urmare a descarcarii se da dupa o procedura la fel de stufoasa ca si cind s-ar cere ptr prima oara ptr proiectul autostrazii, si nu ptr o mica extindere a culoarului deja aprobat.

Ar fi nevoie de inputurile colegilor de specialitate ce lucreaza in strainatate (frunzaverde, vancouver, etc.) care sa ne spuna daca si acolo cei de la Mediu sint stat in stat, asa cum o demonstreaza omologii lor din Romania...
Common sense will get you far !