News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

3 Members and 52 Guests are viewing this topic.

alecu26

Pare foarte ok soluția CNADNR.  Acolo dacă ne amintim nu era o alunecare. A cedat corpul autostrazii din amonte. Și culmea...ăla sa dus în jos. La cata piatra sparta, geo grila se pune acolo nu are cum sa nu tina.
Solutia ăsta cu tranșee drenajle e folosita în trecut, e ttestată și funcționează.
Singura mea întrebare e de ce nu s-au pus drenuri de interceptare în amonte....Probabil pe motiv ca acolo sunt acele coloane de deep mixing.
Drumurile noastre POATE;

vancouver

Da, pare a fi ce trebuie. In sfarsit se intrezareste luminita de la capatul tunelului.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

alecu26

Rocklee. ..ai idee în poza doi, cu camionul rosu pe unde e facuta mai exact?  E clar ca e capătul lui LD3 în zona Holdea.
Drumurile noastre POATE;

Dominik

#29628
^
Km 57
You're in Steelers Country

alecu26

Eu ma gândeam ca in 56 si un pic...adica padurea si debleul de langa DN.

Drumurile noastre POATE;

rocklee

#29630
numi dau seama ....dar nui cumva al doilea ecoduct .....
???
daca ne uitam in filmarea din iunie ...si acea spatura este intre minutul 11,20  si 11,27 ...in acea zona va fi al doilea ecoduct ... :)

trifuhoria

 NEWS ALERT Undă verde! Clujenii refac autostrada surpată de la Cunţa-Sibiu

"Miercuri începem amenajarea de şantier şi efectuăm lucrări pregătitoare, pentru ca joi sau cel târziu vineri să intrăm în forţă", a declarat Cecan.

Merge azi cineva in zona? sau maine?


sursa: http://ziuadecj.realitatea.net/eveniment/unda-verde-clujenii-refac-autostrada-surpata-de-la-cunta-sibiu--149734.html

alecu26

chiar nu cunoaste nimeni un cioban din zona? Ii cumparam sau gasim pe undeva un aparat foto si un card mare de memorie. Aproape poate face filmare, cate o poza la fiecare minut.

Instalarea unei camere de supraveghere e prea complicata.
Drumurile noastre POATE;

patruroti

stai sa-nteleg...
11 luni nu se misca decat vantul si fluturii pe scobitura si in doua zile facem pregatire de santier, instalam totul in pozitie si ii dam drumul de parca se lanseaza misiunea spre Marte? ne-au invadat chinezii si noi nu stim? de la aia ma astept sa lucreze in ritmul ala dar clujenii ,,is" tare molcomi si profunzi.
la ce lucrari complexe se anunta, trece Mosul, Iepurele de Paste si 1 Mai Muncitoresc 2017. Spre sa nu am dreptate!
urmaresc de mult timp atat discutiile dar si mersul de melc anesteziat al lucrarilor si n-am nici o speranta ca in octombrie (2017) vom atinge asfaltul din zona, nici daca ajunge Umbrarescu presedinte intre timp.  :lol:

icristian

Pai abia ieri s-a aprobat solutia, ce sa lucreze pana acum. S-au miscat greu astia care au venit cu solutia.

patruroti

nu te contrazic insa in 11 luni nu s-a gasit timp sa se aprobe solutia? ... sau le-a trebuit 11 luni de proiectare?
cum spuneam, la Cluj timpul se scurge altfel (mi-s dragi oamenii de la cluj dar nu-i caracterizeaza viteza).

csebi24

#29636
Cel de la RADP lucreaza relativ ok pe proiecte mici, adica cel putin pe la mine prin cartieri in 1-2 saptamani asfalteaza o strada ( trotuar + borduri + parcari ) la program de 8 ore. Nu stiu exact daca este un timp prea lung pentru o lucrare mica. Oricum cred ca mai important ar fi sa o faca cum trebuie si sa nu se mai inchida iar in la o luna dupa deschidere.


icristian

Cred ca toata lumea e de acord ca 11 luni e o perioada mult prea mare pt a adopta o solutie, timp in care autostrada a fost inchisa.
Eu sper ca e interesul destul de mare sa deschida in maxim 2 luni si ca vor intra in forta, hai sa vedem intr-o saptamana daca se tin de cuvant.

NGC

Ca sa nu scriu in fiecare topic in parte, scriu aici.

Am trecut acum in sinteza platilor si ordinele de plata emise in 29 Iulie 2016.
Sunt plati noi pentru autostrazi, drumuri nationale, variante ocolitoare si poduri, si sunt marcate temporar cu rosu, alaturi de cele din 2 August 2016.

ciprebbe

Quote from: patruroti on August 10, 2016, 12:41:19 PM
nu te contrazic insa in 11 luni nu s-a gasit timp sa se aprobe solutia? ... sau le-a trebuit 11 luni de proiectare?
cum spuneam, la Cluj timpul se scurge altfel (mi-s dragi oamenii de la cluj dar nu-i caracterizeaza viteza).

42 zile de la ordin :p
DRDP Cluj sta cel mai bine dintre toate DRDP-urile din tara.
Numai sa o faca odata si sa redeschida in conditii de siguranta( chiar si cu limitare de viteza). Nu vedeti cum "ceilalti" se dau de ceasul mortii sa ramana inchisa.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe