Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 17 Guests are viewing this topic.

schluppi

Am fost astazi (17 11 2012) pe Traseul Lugoj, Balint, (nod Lugoj), nod Dumbrava (de fapt Traian Vuia) cu bicicleta, deoarece nu se prea poate cu masina, traseul lotului 1 a portiunii de autostrada Lugoj - Deva nefiind paralel cu vreun drum carosabil practicabil cu masina. A ramas neparcursa portiunea Sanovita - Balint, 10 Km, pe care am vazut-o saptamana trecuta si care este cea mai avansata ca si stadiu a lucrarilor
Am constatat urmatoarele: Cei 11 km pana la Balint (legatura cu Lugojul) sunt destul de ramasi in urma - se pare ca cele doua dealuri strapunse acolo au rol de cariera de pamant pentru inaltarea autostrazii A1. Se lucreaza foarte intens acolo la excavare, dar si la umplere in portiunile joase.
De la nodul Lugoj (de la Balint), autostrada se prezinta bine. Au ramas aproximativ 8 km fara asfalt. Supratraversarile sunt destul de ramase in urma (se lucreaza la ele), lucrarile mari - mai mari decat supratraversarile mentionate (doua poduri si o trecere peste calea ferata) sunt ceva mai avansate.
Ilustrez totul cu un set de poze facute in ordine pe masura deplasarii mele pe ruta descrisa la inceput. Doar primele patru poze sunt de la Simeria, de pe podul peste Mures. Ele au fost facute saptamana trecuta.


nenea_hartia

Incredibil ce bine au avansat până la urmă! Mulțumesc pentru poze! :cheers:

ciprebbe

#4622
Am incercat sa pun mai mari pozele insa nu pot de pe mobil(daca aveti careva rabdare sa le puneti ma mari.....spor )....
Excelente poze, excelenta plimbare, multumim de efort.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

djsmeu

#4623
poze puse de Adrian pe celalalt forum SCC ft interesante (deva-simeria)!!!sper sa nu se supere ca le pun si aici!!!





















BoGDaN

Bine ai venit schluppi si tot respectul pentru exclusivitatea peundemerg.ro
Ce spuneti prieteni?! Aprilie 2013?


ciprebbe

Merita vazute si aici ....
Excelente poze





















Ms Adrian
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

tonică

tari de tot fotografiile, elocvente. Mulţam mult atât lui schluppi ( bine-ai venit pe forum! ) cât şi lui Adrian.
Deja pare în grafic lugoj-deva lot 1, au recuperat foarte bine, sper că şi la o calitate foarte bună.
Iar despre deva- simeria, se întrevăd iar şansele să se poată deschide anul acesta, de la ultima imagine cu pilonii foraţi pare aproape miraculos să văd dita'mai zidul acum...:)

TRANSBALKAN461

 :) In sfarsit cineva care sa posteze poze si cu drumul de legatura dintre centura Lugoj si nodul cu A1  :).

lautaxi

da si eu zic ca dupa cum arata zidul...in 2-3 saptamani fara probleme se da drumul la Deva-Simeria .

MHN

Multumesc si eu pentru contributiile (foto - video - info) aduse in ultima perioada  :cheers:

Legat de acest subiect...
Quote from: udar on November 14, 2012, 12:30:58 AM
Direcţia Regională de Drumuri şi Poduri Timişoara anunţă că în zilele de 14 şi 15 noiembrie 2012 circulaţia autovehiculelor pe A1 între nodul rutier Remetea Mare şi nodul rutier Giarmata va fi închisă temporar din cauza executării lucrărilor de montare a două portale de informaţii trafic.
Închiderea de circulaţie se va efectua după în data de 14 noiembrie, între orele 13 – 14, pentru montarea portalului de la km 503+100 dreapta. Circulaţia rutieră pe sensul Lugoj – Arad se va desfăşura deviat pe următorul traseu: intersecţie DN 6 km 540+710 cu DN 6F – DN6 – Centura  Timişoara – DJ 691 – A1 nod rutier Giarmata. Totodată, circulaţia va fi închisă în data de 15 noiembrie, între orele 13 – 14, pentru montarea portalului de la km  495+150 stânga. Circulaţia rutieră pe sensul Arad – Lugoj se va desfăşura deviat pe traseul: A1 nod rutier Giarmata – DJ 691 – Centura  Timisoara – DN6 Lugoj. 
Conducătorii auto sunt rugaţi să respecte restricţia de circulaţie instituită şi semnalizarea rutieră temporară. Informaţii suplimentare privind starea reţelei de drumuri administrate de D.R.D.P. Timişoara pot fi obţinute de la dispeceratul instituţiei, la telefon 0256 – 246 620 sau pot accesa: www.drdptm.ro/informatii.htm.


http://www.tion.ro/atentiune-se-inchide-autostrada-timisoara-%e2%80%93-lugoj/1203289

...iata portalul (parte componenta a sistemului ITS) montat pe sensul Giarmata-Izvin, chiar inainte de nod:


user201

#4631
Cred că ultimul impediment în calea deschiderii Deva - Simeria e pe cale de a fi eliminat. Doar vremea deosebit de rea cred că poate face ca Deva - Simeria să nu se deschidă prin Decembrie.

Apropo ziduri de protecție, nu aveți impresia că la minutul 18-19 al filmării cele mai recente autostrada trece periculos de aproape de o râpă( apă ), dar de data asta fără zid de protecție?

ciprebbe

La care segment din A1 zici legat de ultima filmare? ca in cea realizata de sebba (asta e ultima cu A1) nu se vede asa ceva.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

user201

Quote from: ciprebbe on November 18, 2012, 09:01:48 AM
La care segment din A1 zici legat de ultima filmare? ca in cea realizata de sebba (asta e ultima cu A1) nu se vede asa ceva.

La filmarea lui Sebba, între minutele 18:43 și 19:00 apare ceva ca o groapă în fundal, în dreapta autostrăzii. E doar iluzie optica, sau chiar poate fi ceva nasol?

Scuze de răspuns dar astăzi am fost în ceață pe lângă Cluj, la propriu.

michael21_mtv

 :lol:    interesant ce faceti voi aici, vreau sa fac si eu poze si sa le pun pe aici :D 
Quote from: BoGDaN on November 17, 2012, 08:05:56 PM
Bine ai venit schluppi si tot respectul pentru exclusivitatea peundemerg.ro
Ce spuneti prieteni?! Aprilie 2013?