News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 39 Guests are viewing this topic.

dorinparau

Quote from: sebba on November 15, 2012, 07:15:28 PM
se anunta vreme frumoasa pe WE
sa ma interesez de vreun zbor lugoj-deva? ;)
zic doar ptr ca e posibil sa fie un avion in zona caransebes si poate poate...
daca vreti, intreb

Pai pe Lugoj-Deva se mai face ceva pe langa lotul 1 de catre cei de la Tirrena?

Oricum, ar fi super, ultimul HD clip de al tine a fost!!!!!!!  :cloud9: !!!!

bogdymol

Quote from: alecu26 on November 15, 2012, 02:03:01 PM
In afara de UMB (care e gata) si Alpine care e poate chiar inainte de program si puteau cred ca, cu un forcing sa deschida pana la Pecica si ei acum.....NIMENI nu va fi gata la 10 Aprilie.

M-as bucura sa fie deschis macar cum a fost deschis Arad-Tm, dar si asta e grea, dar de o finalizare substantiala cu sisteme ITS, santuri, parcari, toalete, etc, etc...clar nu poate fi vorba.

La cum se vede dupa filmarile din avion Alpine nu are cum sa deschida anul asta (vezi cata umplutura mai e de facut langa pasajul peste CF), dar lotul va fi deschis aproximativ in Martie anul viitor, deci cu ~ o luna inainte de termen.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

BoGDaN

Deci Alpine si Tirenna Scavi probabil termina in termen
Astaldi, Impreglio, Straco, Strabag sunt in intarziere....


nenea_hartia

Quote from: sebba on November 15, 2012, 07:15:28 PM
se anunta vreme frumoasa pe WE
sa ma interesez de vreun zbor lugoj-deva? ;)
zic doar ptr ca e posibil sa fie un avion in zona caransebes si poate poate...
daca vreti, intreb
Poate ar trebui filmat drumul de legătură spre Lugoj, care are profil de autostradă. Mi se pare mai interesant decât autostrada propriu-zisă. La următoarea (ipotetică :)) filmare ar fi interesant de văzut și drumul de legătură spre Nădlac, deoarece acolo e jalea marea, nu la autostrada (fostă?) Romstrade: exproprieri, rețele de utilități groaznice (printre altele Petrom, care e stat în stat) etc.
Bine, îmi dau cu părerea eu, care n-am dat niciun ban pentru zbor... :-[

asztalos

#4610
Nu se mai lucreaza la tronsonul Pecica-Nadlac : http://www.antena3.ro/romania/autostrada-blestemata-pe-santierul-pecica-nadlac-nu-mai-este-niciun-utilaj-muncitorii-neplatiti-ameninta-cu-greva-foamei-192292.html
:(
In acest ritm o sa mai treaca ani buni pana cand se va face autostrada :(

hentz

Quote from: asztalos on November 16, 2012, 09:11:02 AM
Nu se mai lucreaza la tronsonul Arad-Pecica : http://www.antena3.ro/romania/autostrada-blestemata-pe-santierul-pecica-nadlac-nu-mai-este-niciun-utilaj-muncitorii-neplatiti-ameninta-cu-greva-foamei-192292.html
:(
In acest ritm o sa mai treaca ani buni pana cand se va face autostrada :(

Modifica mesajul ,ca m-am speriat putin cand am citit!

penad2007

Quote from: sebba on November 15, 2012, 07:15:28 PM
se anunta vreme frumoasa pe WE
sa ma interesez de vreun zbor lugoj-deva? ;)
zic doar ptr ca e posibil sa fie un avion in zona caransebes si poate poate...
daca vreti, intreb

Eu sunt de acord si chiar doresc acest lucru

sebba

penad2007, scuza-ma, dar trebuie totusi ca "veteranii" si "cotizantii" sa-si dea acordul ptr asa ceva ptr ca operatiunea implica si niste costuri destul de consistente...

pe de alta parte am vb chiar acum si avionul care-l stiam eu la caransebes nu e disponibil ptr acest WE
am "lansat" insa "quotation request-ul" si astept "oferte".
daca apare ceva intre timp si daca vine si "aprobarea"... se face. vedem...
Sailing away! S/Y Haimana

Ionut

#4614
Colegul penad2007 este chiar unul dintre contributori, daca-mi permite sa fac asta public. :) Doar eu si Eurocopter stim cine a contribuit, sebba nu avea cum sa stie. :)

Eu unul asteptam mai multe reactii de la voi ca sa ne facem si noi o parere. Decizia e cumva comuna. Important este, asa cum spunea si sebba, sa vedem si costurile. Daca nu primim o oferta OK atunci mai bine asteptam pana la anul cand poate Eurocopter sa zboare, la costuri mult sub "pretul pietei" pentru ca el face asta de placere, din pasiune, nu-i iese niciun profit.

Ultima filmare de pe Lugoj-Deva lot 1 este din 1 octombrie. Si eu sunt SUPER curios cum arata drumul de legatura A1-Centura Lugoj... si cred ca s-ar merita o filmare daca mai prindem un weekend disponibil si cu vreme buna. Totusi, ar trebui un cost rezonabil, ca sa nu irosim aiurea banii, mai ales ca avem filmare de pe 1 octombrie si avem si poza din satelit de acum doua zile.

Asadar, sebba te rog intereseaza-te si vezi care ar fi costurile. Ne spui si apoi luam o decizie.


BoGDaN

Cum in acest moment Orastie - Sibiu e intarziata, Nadlac - Arad a fost tocmai vizualizata, urmatoarea filmare ar trebui sa fie pe tronsonul Tirenna Scavi, mai ales ca ultima oara eram incantati de progresele facute de ei. Iar urmatoarea filmare sa fie bineinteles pe Orastie Sibiu.

sebba

pe zona aia nu mai e jurisdictia mea, prea departe :)

penad2007, scuze ptr "explicatiile" mele de mai devreme. nu stiam ca esti unul dintre contribuitori. sper ca nu te-ai suparat prea tare pe mine. vezi doar, incercam sa protejez fondul de rulment... :)
Sailing away! S/Y Haimana

Earthchild

Si eu sunt de acord cu refilmarea Lugoj-Deva si a drumului de legatura.

penad2007

Quote from: sebba on November 16, 2012, 02:10:50 PM
pe zona aia nu mai e jurisdictia mea, prea departe :)

penad2007, scuze ptr "explicatiile" mele de mai devreme. nu stiam ca esti unul dintre contribuitori. sper ca nu te-ai suparat prea tare pe mine. vezi doar, incercam sa protejez fondul de rulment... :)
Nu ve cereti scuze ca nu aveti de ce. Contributia mea personala la capitolul poze este nula, dar ma bucur ca un copil de poze/filmari noi.
Parerea mea este daca costurile sunt in limite acceptabile sa mai facem o filmare, deoarece este cam ultima anul asta, iar daca se va mai lucra pe undeva/ceva la anul , de o cheta se mai gaseste. Eu personal sunt cam sceptic cu lucrarile la anul, multa vorbarie si voinata ioc.
Scuze de offtopic.